czwartek, 22 marca 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Rewitalizacja: Ponad 400 milionów dla samorządów i firm

Dodano: 21 września 2017, 14:15

Urząd Marszałkowski w Lublinie ogłosił właśnie trzy konkursy na rewitalizację zdegradowanych obszarów miast i wsi. Do podziału wśród samorządów, organizacji pozarządowych i firm z województwa lubelskiego jest ponad 400 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Rewitalizacja: trzy konkursy o dotację

We wrześniu Urząd Marszałkowski w Lublinie ogłosił trzy konkursy rewitalizacyjne:

 1. Rewitalizacja obszarów miejskich (konkurs dotyczy obszarów rewitalizacji na terenie gmin, w których siedzibę mają powiaty) - Działanie 13.3;
 2. Rewitalizacja obszarów miejskich (konkurs dotyczy obszarów rewitalizacji na terenie gmin miejskich i miejsko-wiejskich powyżej 5000 mieszkańców, z wyjątkiem gmin w których siedzibę mają powiaty) - Działanie 13.3;
 3. Rewitalizacja obszarów wiejskich - Działanie 13.4.

Do dyspozycji wnioskodawców jest aż 400 mln zł.

- Dostrzegamy potrzeby samorządów w zakresie rewitalizacji, dlatego przeznaczyliśmy na nią tak ogromną pulę środków europejskich - podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. - Dla samorządów to ogromna szansa na odnowę zniszczonych i zaniedbanych części miast i wsi oraz poprawę jakości życia mieszkańców tych terenów - dodaje marszałek.

Rewitalizacja jest kluczowym obszarem, wspieranym z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Jej zadaniem jest pomoc mieszkańcom najbardziej zdegradowanych obszarów miast i wsi, ponieważ to tam najczęściej kumulują się negatywne zjawiska społeczne: alkoholizm, przestępczość, czy wysokie bezrobocie. Aby otrzymać środki unijne na wsparcie tych kryzysowych terenów, samorządy muszą posiadać programy rewitalizacji.

Dla kogo są konkursy?

Wnioski mogą składać m.in.:

 1. samorządy lokalne,
 2. spółki z większościowym udziałem samorządów,
 3. organizacje pozarządowe,
 4. przedsiębiorcy z województwa lubelskiego.

Nabór trwa od 30.09. do 13.11.2017 roku.

Co sfinansuje dotacja?

 1. m.in. przebudowę, remont, modernizację zdegradowanych budynków,
 2. ożywienie terenów poprzemysłowych, powojskowych, zdegradowanych przestrzeni publicznych,
 3. restaurację i konserwację zabytków;
 4. przebudowę, remont, modernizację budynków w celu adaptacji na działalność przedsiębiorstw, wraz z wyposażeniem.

Wejdź na www.rpo.lubelskie.pl i sprawdź szczegóły konkursów.

To nie pierwsze konkursy na rewitalizację z funduszy europejskich w naszym regionie. Dzięki wsparciu z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), Opole Lubelskie zmodernizowało osiedle przy ul. Fabrycznej, a w Rejowcu Fabrycznym, w miejscu starej kotłowni, powstały: biblioteka, siłownia i boiska dla dzieci. W sumie z RPO 2007-2013 zrealizowano 49 inwestycji związanych z rewitalizacją. Ich wartość przekroczyła 392 mln zł, natomiast wysokość dofinansowania to ponad 229 mln zł.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!