niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Trądzik - jak z nim walczyć?

Dodano: 22 grudnia 2016, 01:00
Autor: Promocja

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Występuje głównie w okresie pokwitania i wywołują ją nagłe zmiany hormonalne. Nie oznacza to jednak, że z objawami trądziku nie zmagają się również dorośli.

Gdy w młodym organizmie buzują hormony, a szczególnie androgeny, które odpowiadają za rozwój męskich cech (jak owłosienie, tembr głosu) i zwiększenie się aktywności gruczołów łojowych, dojść może do powstawania zmian skórnych – tak u chłopców, jak i u dziewcząt. To trądzik pospolity (nazywany również młodzieńczym), występujący najczęściej spośród różnych odmian tej choroby.

Rzadziej występują m.in.: trądzik różowaty (charakteryzujący się zaczerwienieniem i pajączkami, świądem i pieczeniem), trądzik ropowiczy (wyraźne torbiele ropne), trądzik skupiony (zmiany zlewają się i tworzą skupiska choroby), trądzik bliznowaty (powstają tzw. bliznowce, czyli nieregularne, włókniste guzy wokół zmian), trądzik piorunujący (tylko u mężczyzn, zmiany dotykają całego ciała, pojawia się również ból stawów i gorączka), trądzik niemowlęcy (nieduże zmiany już w pierwszym roku życia), trądzik polekowy (spowodowany przyjmowanymi lekami, np. przeciwtarczycowymi, przeciwpadaczkowymi czy kortykosteroidami) oraz trądzik zawodowy (w wyniku stałej ekspozycji na substancje chemiczne, jak związki chloru, smary, oleje mineralne lub ropa naftowa).

Objawy trądziku

Wynikają przede wszystkim z nadaktywności androgenów. Gruczoły skórne produkują więcej łoju, a na skórze zaczynają powstawać nie tylko zaskórniki (niezapalne zmiany trądzikowej), ale i zmiany grudkowo-krostkowe (to już zapalne stadium choroby).

Kojarzony głównie z problemami skóry twarzy trądzik nie ogranicza się jednak tylko do niej. Zmiany bardzo często pojawiają się również na szyi, dekolcie, karku, ramionach lub plecach.

Profilaktyka trądziku

Choroba wynika zazwyczaj z hormonalnej burzy, jednak wskazuje się, że około 80% przyczyn trądziku są czynniki genetyczne. Trudno więc trądzikowi umknąć, jednak ryzyko jego wystąpienia można ograniczać.

Podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry – najlepiej specjalnymi preparatami, odpowiednimi dla cery trądzikowej. Warto pamiętać też o umiarkowanym makijażu (by nie zatykać porów) i odpowiedniej diecie, pozbawionej ostrych przypraw, cukrów, fast-foodów i wysoko przetworzonej żywności. Walce z trądzikiem nie sprzyja również słońce, które co prawda może wspomóc gojenie zmian, ale także wzmocnić objawy choroby, które pojawią się po letnich miesiącach. Profilaktykę i leczenie trądziku wspomagać można także tabletkami na trądzik, które dostępne są bez recepty. Preparaty porównać można w artykule tabletki na trądzik.

Leczenie trądziku

Może być zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zewnętrzne skupione jest na smarowaniu specjalnymi maściami i żelami miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi, co prowadzić ma do zmniejszenia produkcji sebum i ułatwienia opróżniania gruczołów. Jeśli zmagamy się ze stanem zapalnym, specyfiki zawierać będą antybiotyk; Dermatolog po przeprowadzeniu stosownych badań wybierze skuteczne leczenie. Więcej o tym jak wyleczyć trądzik, można przeczytać w artykule "Jak wyleczyć trądzik"

Leczenie wewnętrzne stosowane jest, gdy zmiany są znaczne, obejmują wiele miejsc i pojawia się ryzyko powstania blizn. Konieczne jest doustne zażywanie antybiotyków (tetracykliny lub retinoidów).

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!