poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Artykuły sponsorowane

Zimowy niezbędnik każdego kierowcy

Dodano: 22 grudnia 2015, 05:00

www.cmbursaki.pl
www.cmbursaki.pl

Śliska nawierzchnia to często spotykane zjawisko w okresie zimowym. Konsekwencją tego jest więcej wypadków oraz kolizji na drogach, dlatego też powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo zarówno siebie jak i innych użytkowników.

Pierwszą podstawową zasadą bezpieczeństwa jest sprawny układ hamulcowy. Sprawdzając układ hamulcowy powinniśmy zwrócić uwagę na klocki, tarcze oraz szczęki hamulcowe.

W trosce o bezpieczeństwo eksperci Centrum Motoryzacyjnego Bursaki 19 zalecają kontrolę układu hamulcowego co 15 tys. kilometrów. Niezbędnym elementem sprawnego układu hamulcowego jest płyn hamulcowy, którego dopuszczalna temperatura wynosi 280°C, a jego wymiana powinna być co 3 lata.

Zima to również ciężki okres dla naszego silnika, dlatego też należałoby zadbać o właściwy płyn chłodniczy. Niskie temperatury mogą powodować zamarznięcie płynu, a w dalszej kolejności uszkodzenia silnika, bądź chłodnicy. Prawidłowa temperatura płynu nie powinna przekraczać 90°C.

Właściwie działający układ chłodniczy zapewnia nam nie tylko sprawne działanie silnika, ale również ogrzewa przedział pasażerski oraz dzięki niemu mamy odparowane i odszronione szyby.

Opony zimowe, powinniśmy wymieniać przy temperaturze poniżej 0°C w nocy, zaś w poniżej 7°C. Najważniejszymi właściwościami opon zimowych jest miękkość, elastyczność oraz dobra przyczepność na śniegu, śliskiej i mokrej nawierzchni. Charakteryzują się innym wzorem bieżnika niż opony letnie, oraz mieszanką gumy, z której są wykonane. Zanim założymy opony z zeszłego sezonu sprawdźmy wskaźnik tzw. TWI (Tread Wear Indicato) – wskaźnik zużycia opon. Wskaźnik ten nie powinien być mniejszy niż 1,6 mm wysokości bieżnika. Eksperci z Centrum Motoryzacyjnego Bursaki 19 w Lublinie radzą, aby w praktyce grubość bieżnika nie była mniejsza niż 4 mm, wówczas opony będą spełniały swoją rolę również na tzw. błocie pośniegowym.

W wyposażeniu naszych aut nie powinno zabraknąć akcesoriów samochodowych tj.:

  • skrobaczka do szyb, dzięki której oczyścimy szyby z lodu bądź szronu,
  • mata ochronna na szybę, która ochroni przed zmarznięciem,
  • miotełka do odgarniania śniegu,
  • zimowy płyn do szyb, który nie zamarzanie,
  • łopata samochodowa, która jest niezastąpiona w śnieżną zimę,
  • kable rozruchowe, pomocne przy niskich temperaturach.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!