Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 grudnia 2015 r.
2:00

Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi

0 A A

2,26 mld euro – takie wsparcie może wykorzystać Województwo Łódzkie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na przedsięwzięcia, które wpłyną na rozwój regionu i poprawią standard życia jego mieszkańców. A warto zaznaczyć, że na terenie województwa już powstało wiele inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, których korzyści odczuwa lokalna społeczność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Województwo łódzkie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach regionów Polski. Przepis na sukces tego obszaru można streścić w trzech słowach – innowacje i zaangażowanie mieszkańców. To właśnie na twórczym podejściu do poszukiwania nowych rozwiązań we współpracy z mieszkańcami oparto strategię rozwoju województwa. Rozbudowana infrastruktura drogowa czy kolejowa, wsparcie przedsiębiorstw i nowe miejsca pracy, proekologiczne inwestycje, wiele akcji społecznych to tylko nieliczne z podjętych działań, których pozytywne efekty odczuwa dziś społeczność regionu. Wiele z tych inwestycji nie byłoby możliwych bez wsparcia finansowego ze środków Unii Europejskiej. To właśnie dzięki funduszom europejskim i zaangażowaniu obywateli w ich właściwą dystrybucję, życie mieszkańców województwa łódzkiego zmienia się na lepsze każdego dnia.

Ponad 2 mld euro dla województwa łódzkiego

W latach 2007-2013 władze regionu dysponowały środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Infrastruktura i Środowisko. Fundusze pozyskane z tych źródeł wykorzystano na inwestycje prowadzące do unowocześnienia gospodarki, wspierające przedsiębiorstwa i wzrost ich konkurencyjności na rynku, tworzące nowe miejsca pracy, zapobiegające degradacji środowiska naturalnego, wspomagające rozwój edukacji i wyrównywanie szans w społeczeństwie czy wreszcie rewitalizujące region, co bezpośrednio przełożyło się na jakość życia. W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano ponad 2 mld euro wsparcia z samego tylko Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a przecież władze mogą starać się o dofinansowanie inwestycji na terenie regionu również z programów krajowych. Przedsięwzięcia, które już zostały zrealizowane na obszarze województwa z udziałem środków finansowych z Unii Europejskiej to m.in. Termy Uniejów czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Gorąca inwestycja Termy Uniejów

Budowa całorocznego kompleksu z trzema basenami i zespołem saun zapewniła mieszkańcom całego województwa miejsce na doskonałą rozrywkę i wypoczynek. A że na budowie samego kompleksu nie poprzestano, w ramach przedsięwzięcia zwiększono standard życia mieszkańców Uniejowa poprzez rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej, wodno-ściekowej i elektroenergetycznej. Ponadto utworzono kompleks muzealno-noclegowy z Muzeum Młynarstwa i apartamentami noclegowymi, przywrócono świetność zabytkowego zamku, a w dawnym kinie powstał Dom Pracy Twórczej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie te działania, warte ponad 27 mln zł, przyczyniły się także do rozwoju turystyki na terenie województwa.

Komfortowe podróże z Łódzką Koleją Aglomeracyjną

Niezwykle ważną dla mieszkańców regionu inwestycją współfinansowaną ze środków unijnych, jest Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Projekt o wartości niemal 460 mln zł zdecydowanie poprawił jakość życia mieszkańców regionu, którzy pociągami ŁKA mogą podróżować z Łodzi w kierunku Łowicza, Kutna, Koluszek, czy Sieradza. W ramach przedsięwzięcia zakupiono 20 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz zbudowano zaplecze dla taboru Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W efekcie zwiększono liczbę połączeń, podniesiono bezpieczeństwo i komfort przejazdów, gdyż pasażerowie mogą korzystać m.in. z darmowego Wi-Fi, czy przewozić rowery. Zmniejszono również zużycie energii, co korzystnie wpłynęło na środowisko naturalne.

Omówione inwestycje to tylko nieliczne przykłady wykorzystania środków z Unii Europejskiej, które w znaczący sposób zwiększyły standard życia mieszkańców województwa łódzkiego. Stworzenie miejsc pracy w obszarze turystyki, zapewnienie strefy rozrywki, ochrona środowiska naturalnego – chociażby takie korzyści bezpośrednio odczuwa społeczność regionu. A przecież przed Województwem Łódzkim kolejne lata finansowego wsparcia z Unii Europejskiej, które należy jak najlepiej wykorzystać.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium