niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

18-latek buduje rakiety sondażowe. "Od dzieciństwa mnie to kręciło"

Dodano: 19 listopada 2016, 10:44
Autor: Ewelina Burda

18-letni Piotr Kruglej z Chotyłowa (pow. bialski) buduje rakiety sondażowe. To samouk, który teraz swoimi projektami chce zainteresować instytucje naukowe

- Od dzieciństwo to mnie kręciło. Najpierw pirotechnika, a w gimnazjum obejrzałem na jednej z lekcji film o podboju kosmosu i następnego dnia złożyłem prosty model rakiety. I tak pasja rozwijała się z roku na rok - opowiada Piotr Kruglej.

Bariera dźwięku

Teraz 18-latek buduje już rakiety sondażowe służące do badań zjawisk panujących w niskich oraz wysokich partiach atmosfery. Młody naukowiec chwali się, że stworzył jedyną taką w województwie lubelskim rakietę zdolną przekroczyć barierę dźwięku.

- Żadna uczelnia ani podmiot prywatny z Lubelszczyzny nigdy nie prowadził eksperymentów w atmosferze przy pomocy rakiet - zauważa Piotr Kruglej. - Współpracuję z Polskim Towarzystwem Rakietowym. Od jego członków dowiedziałem się wielu rzeczy przydatnych przy budowie rakiet. Poza tym towarzystwo ma szereg umów z Wojskiem Polskim. Dzięki temu mogłem testować swoje rakiety np. na poligonie w Drawsku Pomorskim - przyznaje 18-latek.

- Piotr Kruglej wyznaczył sobie ambitne cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wspieramy go zarówno merytorycznie jak i materialnie, ponieważ wpisuje się to w cele statutowe naszego stowarzyszenia - mówi Kacper Zieliński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. - Tematyka rakiet jest w Polsce mało popularna, nie ma świadomości, że rakieta eksperymentalna może być cenną platformą do badań naukowych. Projekt Piotra przyczynia się do tworzenia tej świadomości.

- Ponieważ rakiety służą do wynoszenia na różne pułapy urządzeń badawczych, muszą mieć odpowiednią nośność i prędkość. Do ich budowy używam włókna szklanego oraz węglowego, a więc materiałów z których konstruuje się samoloty lub statki kosmiczne - tłumaczy Piotr, na co dzień uczeń trzeciej klasy międzyrzeckiego liceum.

Rakiety sondażowe dzięki szeregu czujników mogą rejestrować w atmosferze m.in. stężenie dwutlenku węgla, ozonu, temperatury czy czystości powietrza.

Granica kosmosu

W tym roku ze swoimi rakietami 18-latek dostał się do finału Konkursu Młodych Naukowców Explory. - Przebrnąłem przez cztery etapy. Do finału spośród 200 projektów, wyłoniono 30, w tym także mój. Ale nie udało mi się zdobyć głównej nagrody. Spróbuję za rok - podkreśla licealista.

Nie zmienia to faktu, że jego konstrukcjami zainteresowały się miedzy innymi stowarzyszenie Mars Society Polska oraz zespół konstrukcyjny z Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie Piotr cały czas pracuje nad udoskonaleniem i opracowaniem serii modułowych rakiet wielokrotnego użytku.

- Chciałbym swoimi projektami zainteresować instytucje naukowe. Jest na to zapotrzebowanie. A w przyszłości chciałbym, aby moja rakieta przekroczyła umowną granicę kosmosu - dodaje Piotr Kruglej. Póki co swoją pasję po skończeniu liceum zamierza rozwijać na studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj więcej o: Piotr Kruglej
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2016 o 23:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może macierewicza zainteresuje i zbuduję nam opl Wisła xD
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2016 o 01:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prędkość naddźwiękowa to już nie przelewki, wygląda to ciekawie. Kibicuję i jednocześnie jestem bardzo ciekawy dalszych postępów
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2016 o 11:39) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
No i właśnie o takich rzeczach trzeba pisać ! Gratulacje !
Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2016 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moje rakiety napędzane sa konstrukcjami profesjonalnymi lub domowej roboty. Silniki tworzone przeze mnoe napędzane są paliwem hybrydowy, takie rozwiązanie wedle polskiego prawa jest legalne. Piotr Kruglej.
Rozwiń
S4A
S4A (19 listopada 2016 o 16:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chłopcze, w ciągu tygodnia bedziesz miał rozmowę z polcją. Jeśli używasz silników własnej produkcji a nie atestowanych producentów to rozmowy nie będą przyjemne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!