piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

200 lat stadniny koni w Janowie Podlaskim. Dobry wynik finansowy

Dodano: 15 maja 2017, 07:48
Autor: Ewelina Burda

– Stadnina jest w dobrej kondycji finansowej – zapewnia jej prezes Sławomir Pietrzak. W sobotę zainaugurowano tu obchody jej 200-lecia.

– Dzisiaj najważniejszym naszym celem jest utrzymanie wysokiego światowego poziomu. A nie jest to łatwe, bo przez lata urosła nam konkurencja w Stanach Zjednoczonych czy na Bliskim Wschodzie – przyznaje Pietrzak, który szefem najstarszej państwowej stadniny w Polsce jest od czerwca ubiegłego roku. – Musimy starać się, aby nasze konie wygrywały najważniejsze pokazy na świecie, m.in. Puchar Narodów w Aachen. To powoduje że kupcy są zainteresowani nabywaniem naszych koni. Poza tym umiejętna praca hodowlana. Mocną stroną Janowa było to że hodowaliśmy konie prawidłowe, piękne i dzielne jednocześnie. Trzeba to utrzymać – zaznacza prezes.

Zapewnia też, że stadnina jest w dobrej kondycji finansowej. – Mamy dodatni wynik za rok ubiegły, utrzymujemy płynność finansową. Nasze zyski związane są z sierpniową aukcją, a to zawsze jest pewna niewiadoma – zauważa.

Obecnie w stajniach stadniny jest ok. 450 koni, w tym 320 to konie czystej krwi arabskiej. – To wiodąca stadnina nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Polski materiał zarodowy jest na wszystkich kontynentach – zachwala Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa, który w sobotę uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 200-lecia.

Ale najważniejsze dla stadniny święto odbywa się co roku w sierpniu. Mowa o aukcji Pride of Poland. – Konie zostały już wybrane, lista opublikowana. Zakończyliśmy sesję zdjęciową koni aukcyjnych. Pod koniec maja rozsyłany będzie katalog do 15 tys. różnych klientów. Wszystko przebiega zgodnie z planem – zapewnia Pietrzak.

W tym roku na aukcjach Pride of Poland i Summer Sale wystawionych będzie 61 koni czystej krwi arabskiej, 42 pochodzi  z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a 19 od prywatnych hodowców. Shirley Watts, jedna z czołowych i stałych bywalczyń aukcji, zapowiedziała że w tym roku tu nie przyjedzie, pomimo tego że zgodziła się na podpisanie ugody ze stadniną. Sprawa ma związek z padnięciem jej dwóch klaczy w Janowie.

– Nasza współpraca jest utrzymana, pani Watts korzysta z nasienia naszego ogiera dla swoich klaczy – zaznacza prezes. – Myślę, że klientka jeśli nie teraz, to wróci. Jeśli ktoś kocha konie, to może potrzeba czasu, aby wszystko ochłonęło – uważa wiceminister Babalski. – Jeżeli ludzie przekonają się, że obecny prezes robi dobrą robotę w stadninie, to klienci będą wracać – dodaje.

Pojawią się też nowi, m.in. Chińczycy, którzy w sobotę przyjechali tu na rekonesans. – Jesteśmy zachęceni inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma zwiększyć wymianę gospodarczą pomiędzy Chinami i krajami wzdłuż szlaku. Konie mogą stać się jednym z bodźców – przyznaje Gaofeng Yue, sekretarz Chińskiego Stowarzyszenia Koni. – W Chinach tradycja hodowli koni sięga 5 tys. lat. Mamy w kraju ponad 6 mln koni. Jak dotąd bezpośrednio nie kupowaliśmy koni w Polsce. Ale mamy w Chinach konie arabskie z polskim materiałem genetycznym – zaznacza Gaofeng Yue. Delegacja z Chin zapowiedziała, że przyjedzie na tegoroczną aukcję Pride of Poland.

Tymczasem, wkrótce ogłoszony ma być kompleksowy program hodowli koni w Polsce, który opracowuje powołana przy ministerstwie rolnictwa Rada. – Ostatni taki program pochodzi z 1985 roku. A dobrze jeżeli będzie program który będzie respektowany we wszystkich państwowych hodowlach. W dokumencie zwraca się uwagę na odpowiednią selekcję koni rekreacyjnych. To ma być jeden z wiodących kierunków – podkreśla prof. Krystyna Chmiel, z Białej Podlaskiej, która zasiada w radzie.

Bialczanin
Użytkownik niezarejestrowany
Qwert
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bialczanin
Bialczanin (21 sierpnia 2017 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A która to stacja w sondzie telewizyjnej otrzymała 100 % odpowiedzi "TAK" od telewidzów na pytanie " Czy konie zostały otrute?"
Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Święto Konia Arabskiego organizowane przez Stadninę Koni Janów Podlaski to cykl imprez adresowanych do hodowców miłośników tych zwierząt. Najważniejszym punktem programu jest ciesząca się długoletnią tradycją aukcja Pride of Poland. W tym roku patronat nad imprezą sprawuje Telewizja Republika. I komu zależało na aferze koni?
Rozwiń
Qwert
Qwert (25 maja 2017 o 05:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Była tak "dobra organizacja", że "zapomniano" zaprosić na uroczystość ... pracowników stadniny. W jednej z lokalnych gazet opisano, że przemilczano na oficjalnej części okres, w którym Marek Trela był dyrektorem stadniny, a także nie wspomniano o Pianissimie. Niestety bardzo słabe świadectwo wystawia sobie obecny zarząd stadniny. Jaki to ma sens i cel?
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że jest gorzej niż było patrzac na to z zewnatrz. Tylko czekać jak zostanie sprzedana
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2017 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyszło SZYDŁO z worka Teraz dopiero widać obłudę PIS i kaczora
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!