sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

25 tys. par butów nie trafi do powodzian. Są uziemione w magazynach celników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2010, 15:45

W bialskiej Izbie Celnej leży 25 tys. par obuwia sportowego z podrobionymi znakami jednej z renomowanych firm. Przez absurdalne przepisy są problemy z przekazaniem butów powodzianom.

Podróbki zatrzymano pięć lat temu na przejściu granicznym w Hrebennem. Mimo wielu prób, dotąd nie udało się ich podarować potrzebującym. Także teraz są problemy. Dlaczego?

Bo sami celnicy nie mogą przekazać obuwia. W akcji przekazania ich powodzianom muszą pośredniczyć tylko: zakłady opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, szkoły i placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje charytatywne, organy administracji publicznej oraz szkoły wyższe, a także jednostki badawczo-rozwojowe lub inne jednostki organizacyjne prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe.

To nie jedyny problem. – Warunkiem nieodpłatnego przekazania obuwia jest też usunięcie zastrzeżonych znaków towarowych. Nie może to jednak pociągać za sobą żadnych kosztów dla Skarbu Państwa – wyjaśnia Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Usunięcie znaków musi nastąpić pod dozorem celnym po wcześniejszym uzyskaniu zgody dyrektora Izby Skarbowej i nie może pociągać za sobą żadnych kosztów dla skarbu państwa. Słowem mogą to zrobić np. wolontariusze jeśli zgodzi się na to Urząd Celny.

Pozatym – jak twierdzi Czajka – przekazanie butów do obrotu może wiązać się z opłaceniem przywozowych należności celnych i podatkowych. Dlatego urzędnicy celni sprawdzają teraz, czy obuwie może być z nich zwolnione, jeśli towar po usunięciu znaków firmowych będzie podarowany powodzianom.

Zainteresowane butami dla powodzian instytucje mogą zgłaszać się do Izby Celnej w Białej Podlaskiej, tel. 83 34 49 719. (PIM)

Więcej o powodzi na Lubelszczyźnie w serwisie WWW.DZIENNIKWSCHODNI.PL/powodz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!