sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

250 mln zł do wydania. Co zrobią z nimi lokalne grupy działania z woj. lubelskiego?

Dodano: 4 czerwca 2016, 12:57
Autor: Ewelina Burda

Lokalne grupy działania z terenu woj. lubelskiego mogą w sumie liczyć na 250 mln zł ze środków unijnych (fot. Ewelina Burda)
Lokalne grupy działania z terenu woj. lubelskiego mogą w sumie liczyć na 250 mln zł ze środków unijnych (fot. Ewelina Burda)

250 mln zł z Unii Europejskiej otrzymały lokalne grupy działania z województwa lubelskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Pieniądze trafią do 23 stowarzyszeń, które przedstawiły Urzędowi Marszałkowskiemu lokalne strategie rozwoju.

– Strategie oceniał zespół ekspertów. Wpłynęły 24 wnioski. Pozytywnie oceniliśmy 23. Środki poprzez lokalne grupy działania trafią do przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych – mówił przy podpisywaniu umów w Białej Podlaskiej Artur Walasek, wicemarszałek woj. lubelskiego.

– Priorytetowym działaniem w ramach lokalnych strategii jest rozwój przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy. Na ten cel zarezerwowano ponad 50 proc. z tej kwoty. Część środków wykorzystana zostanie na projekty współpracy oraz funkcjonowanie tych organizacji – dodaje Beata Górka, rzecznik marszałka województwa.

Jedną z największych w województwie jest Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania. – Nasza dotacja to ok. 11,7 mln zł. Przede wszystkim kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory. Idziemy w turystykę, teraz bardziej stawiając na przedsiębiorczość – mówi prezes Mariusz Kostka. – Będziemy wspierać pomysły, za którymi pójdą miejsca pracy. Dla osób które zechcą założyć działalność gospodarczą będziemy mogli oferować 100 tys. zł bezzwrotnej premii – precyzuje Kostka.

Jego zdaniem zainteresowanie projektami jest spore. – Już mamy sygnały z gmin aby organizować tam spotkania z przedsiębiorcami na ten temat – dodaje prezes.

Jak dotąd sztandarowym projektem jego grupy jest budowa szlaków turystycznych: kajakowego oraz rowerowego. – Poza tym skorzystały organizacje pozarządowe. W sumie udało się zrealizować ok. 300 mniejszych projektów w społecznościach lokalnych – podkreśla Mariusz Kostka.

Z kolei, Lokalna Grupa Działania Zapiecek z Radzynia Podlaskiego może liczyć na 7,6 mln zł dotacji. – Oprócz wsparcia dla przedsiębiorców, chcemy realizować też własne edukacyjne projekty – przyznaje prezes Katarzyna Krupska-Grudzień.

Jej grupa pracuje teraz nad słownikiem gwary radzyńskiej. – Roboczo nazwaliśmy to "Rozćmuchaj się". Robimy to społecznie przy udziale mieszkańców Radzynia, którzy mają wiedzę z obszaru języka. Zbieramy właśnie wyrażenia z gwary radzyńskiej. Chcemy docelowo to wydać, ale nie będzie to typowy słownik. W publikacji znajdą się też ciekawe historyjki związane z poszczególnymi słowami – zapowiada Krupska-Grudzień.

Na terenie woj. lubelsiego działa 26 lokalnych grup działania.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 czerwca 2016 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To idealny przykład jak zmarnować fundusze!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!