sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Alergia na referendum. Radni chcą głosować, a wójta nie ma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2013, 18:03
Autor: IZI

Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)
Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)

Radni najpierw nie przyznali wójtowi gminy Mirosławowi Kapłanowi absolutorium a teraz chcą rozpisać referendum w sprawie jego odwołania.

Żeby można było nad tym głosować, potrzebna jest obecność wójta. A z tym jest problem. Dziś czwarte podejście. Głosowanie zaplanowano na 14.30.

Po raz pierwszy radni mieli głosować nad referendum w sprawie odwołania wójta 29 sierpnia. Główny zainteresowany zachorował, więc trzeba było zarządzić przerwę w obradach. Radni mieli kontynuować sesję w ostatni poniedziałek. Wójt dalej był na zwolnieniu. Później wrócił do pracy, więc rada miała się zebrać ponownie w piątek, o godz. 14. Do głosowania nie doszło. – Wójt był nieobecny, poinformowano nas, że jest na zwolnieniu lekarskim – mówi Andrzej Pietruk, przewodniczący Rady Gminy Międzyrzec Podlaski.

Z wójtem Mirosławem Kapłanem kontaktowaliśmy się telefonicznie w czwartek. Zapewniał, że w piątek przyjdzie na obrady. Pytaliśmy go, czy nie obawia się, że dojdzie do referendum. – Biorę poważnie nawet takie pomysły. Zobaczymy, jak będzie – odpowiadał Kapłan.

Rada chce uniknąć kolejnego przesuwania terminu obrad. – Zwróciliśmy się do wojewody i do komisarza wyborczego z pytaniem, co w tej sytuacji możemy zrobić. Trzeba ten impas przerwać – zaznacza Pietruk.

Na dziś radni mają zaplanowaną kolejną próbę głosowania. – Kiedy poszedłem do sekretariatu wójta z informacją, że przerwa w obradach potrwa do poniedziałku, wyszedł do mnie doradca pana wójta. Powiedział, że wójt w poniedziałek ma urlop. Ale wniosku urlopowego nie widziałem – powiedział nam Pietruk.

Powodem przeprowadzenia ewentualnego referendum jest brak absolutorium dla Mirosława Kapłana. Zastrzeżenia radnych sprowadzają się do tego, że wójt nie zrealizował części z zaplanowanych inwestycji, pozyskiwanie środków unijnych było nieskuteczne, a wydatki na administracje zostały przekroczone o ponad 51 tys. zł.

Wójt nie zgadza się z tymi zarzutami. W rozmowie z nami tłumaczył, że w gminie nigdy nie było tylu inwestycji, ile realizuje się w czasie jego kadencji, a sytuacja finansowa gminy jest dobra.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!