Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 maja 2016 r.
20:10

Andrzej Duda w Radzyniu Podlaskim: To nie jest Polska "B", to Polska "A"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 43 A A

- Moja wizyta w Radzyniu Podlaskim pokazuje, że to jest Polska która jest dla mnie bardzo ważna. To nie jest Polska "B", jak niektórzy mówią, to jest Polska "A" - mówił we wtorek do tłumów na dziedzińcu Pałacu Potockich prezydent Andrzej Duda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głowa państwa przybyła do tego 16-tysięcznego miasteczka na południowym Podlasiu na zaproszenie burmistrza Jerzego Rębka (PiS). - Pan prezydent jest zawsze blisko ludzkich serc. Za to i za te inicjatywy które wspólnie z rządem pan realizuje dziękujemy. One przyniosą efekty - powiedział na powitanie burmistrz miasta. - Lud podlaski to lud prostych serc, który wspiera pana modlitwą i ciężką pracą - dodał Rębek.

Andrzej Duda pojawił się tu punktualnie o godzinie 17:30. Na jego wejście radzyńska Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo zagrała poloneza.

- Moja wizyta w Radzyniu, mieście, które jest też siedzibą powiatu, pokazuje że ta Polska jest dla mnie ważna. Niektórzy mówią o niej Polska "B". Ale ja uważam że to absolutnie Polska "A". Dlatego, że patrzą na mnie ludzie, których pradziadowie walczyli w powstaniach, a później brali udział w II Wojnie Światowej. Aż do dzisiaj tryska tutaj wielkie źródło polskości i patriotyzmu - podkreślał w swoim 20-minutowym przemówieniu Duda. Zadeklarował, że odwiedzi wszystkie powiaty, bo jego zdaniem konieczny jest zrównoważony rozwój kraju, oparty również o miasta powiatowe, nie tylko wielkie aglomeracje.

Głowa państwa zapowiedziała również dalszą realizację zobowiązań wyborczych, także tych autorstwa partii rządzącej. - Będę wspierał rząd premier Beaty Szydło we wszystkich zmianach które powodują, że Polska staje się państwem przyjaznym zwykłym ludziom, a nie tylko wąskim grupom - zaznaczył.

W jego ocenie drogą do "godnego życia jest mądra polityka". - Obniżymy wiek emerytalny. Podniesiemy kwotę wolną od podatku. Ludziom powyżej 75. roku życia zrefundujemy leki. Wprowadzimy program mieszkaniowy dla młodych rodzin. Realizacja zobowiązań wyborczych to kwintesencja demokracji - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent chwalił też demokratyczny charakter programu "500 plus". - Nie oddamy "dobrej zmiany", za nic w świecie- stwierdził w przemówieniu.

Nawiązał też do miejsca w którym spotkał się z mieszkańcami. Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku zespół pałacowo - parkowy Potockich to najcenniejszy zabytek Radzynia. Od lipca ubiegłego roku należy do miasta. - To pałac który National Geographic uznał za jeden z cudów Polski. To perła baroku. Pałac jest wpisany mocno w tutejszą tradycję. Wierzę że stanie się wielką atrakcją turystyczną Radzynia. Dzisiaj wymaga prac konserwatorskich, on powinien błyszczeć już od lat - podkreślał gość dnia.

Poza tym, głowa państwa pozytywnie oceniła starania burmistrza miasta o powołanie podstrefy gospodarczej. - Przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy są tu niezwykle istotne. Chciałbym aby kobiety tutaj, bo pośród nich największe jest bezrobocie, miały wybór czy iść do pracy czy zostać w domu - powiedział do ponad 2 tysięcy zgromadzonych mieszkańców regionu.

- Przyszedłem aby usłyszeć co ma do powiedzenia pan prezydent. To że zamierza odwiedzić każdy powiat to jest oznaka szacunku dla nas zwykłych ludzi. Należy mieć jeszcze nadzieję, że z jego pomocą pałac odzyska blask - przyznaje nam Stanisław Ostrowski, mieszkaniec okolicznej wsi.

Z kolei Gustaw Wojciechowski przyszedł bo "popiera prezydenta i PiS". - Jestem szczęśliwy, że PO odeszła, a my mamy wreszcie prawdziwy polski rząd. Nie oczekuję niczego. Niech robią co uważają za słuszne - stwierdza mieszkaniec Radzynia.

Po przemówieniach Andrzej Duda udał się do zgromadzonych tłumów. Przez kilkadziesiąt minut pozował do zdjęć, przyjmował uściski dłoni i prowadził krótkie dialogi. "Dziękujemy", a później "Sto lat" skandował na zakończenie tłum. Każdy z obecnych tego dnia na dziedzińcu Pałacu Potockich dostał od miasta polską flagę.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza wizyta głowy państwa na południowym Podlasiu. W Święto Niepodległości prezydent był na uroczystościach w Białej Podlaskiej. To właśnie wtedy burmistrz Jerzy Rębek (PiS) złożył mu zaproszenie.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium