czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Andrzej Duda w Radzyniu Podlaskim: To nie jest Polska "B", to Polska "A"

Dodano: 31 maja 2016, 20:10
Autor: Ewelina Burda

- Moja wizyta w Radzyniu Podlaskim pokazuje, że to jest Polska która jest dla mnie bardzo ważna. To nie jest Polska "B", jak niektórzy mówią, to jest Polska "A" - mówił we wtorek do tłumów na dziedzińcu Pałacu Potockich prezydent Andrzej Duda.

Głowa państwa przybyła do tego 16-tysięcznego miasteczka na południowym Podlasiu na zaproszenie burmistrza Jerzego Rębka (PiS). - Pan prezydent jest zawsze blisko ludzkich serc. Za to i za te inicjatywy które wspólnie z rządem pan realizuje dziękujemy. One przyniosą efekty - powiedział na powitanie burmistrz miasta. - Lud podlaski to lud prostych serc, który wspiera pana modlitwą i ciężką pracą - dodał Rębek.

Andrzej Duda pojawił się tu punktualnie o godzinie 17:30. Na jego wejście radzyńska Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo zagrała poloneza.

- Moja wizyta w Radzyniu, mieście, które jest też siedzibą powiatu, pokazuje że ta Polska jest dla mnie ważna. Niektórzy mówią o niej Polska "B". Ale ja uważam że to absolutnie Polska "A". Dlatego, że patrzą na mnie ludzie, których pradziadowie walczyli w powstaniach, a później brali udział w II Wojnie Światowej. Aż do dzisiaj tryska tutaj wielkie źródło polskości i patriotyzmu - podkreślał w swoim 20-minutowym przemówieniu Duda. Zadeklarował, że odwiedzi wszystkie powiaty, bo jego zdaniem konieczny jest zrównoważony rozwój kraju, oparty również o miasta powiatowe, nie tylko wielkie aglomeracje.

Głowa państwa zapowiedziała również dalszą realizację zobowiązań wyborczych, także tych autorstwa partii rządzącej. - Będę wspierał rząd premier Beaty Szydło we wszystkich zmianach które powodują, że Polska staje się państwem przyjaznym zwykłym ludziom, a nie tylko wąskim grupom - zaznaczył.

W jego ocenie drogą do "godnego życia jest mądra polityka". - Obniżymy wiek emerytalny. Podniesiemy kwotę wolną od podatku. Ludziom powyżej 75. roku życia zrefundujemy leki. Wprowadzimy program mieszkaniowy dla młodych rodzin. Realizacja zobowiązań wyborczych to kwintesencja demokracji - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent chwalił też demokratyczny charakter programu "500 plus". - Nie oddamy "dobrej zmiany", za nic w świecie- stwierdził w przemówieniu.

Nawiązał też do miejsca w którym spotkał się z mieszkańcami. Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku zespół pałacowo - parkowy Potockich to najcenniejszy zabytek Radzynia. Od lipca ubiegłego roku należy do miasta. - To pałac który National Geographic uznał za jeden z cudów Polski. To perła baroku. Pałac jest wpisany mocno w tutejszą tradycję. Wierzę że stanie się wielką atrakcją turystyczną Radzynia. Dzisiaj wymaga prac konserwatorskich, on powinien błyszczeć już od lat - podkreślał gość dnia.

Poza tym, głowa państwa pozytywnie oceniła starania burmistrza miasta o powołanie podstrefy gospodarczej. - Przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy są tu niezwykle istotne. Chciałbym aby kobiety tutaj, bo pośród nich największe jest bezrobocie, miały wybór czy iść do pracy czy zostać w domu - powiedział do ponad 2 tysięcy zgromadzonych mieszkańców regionu.

- Przyszedłem aby usłyszeć co ma do powiedzenia pan prezydent. To że zamierza odwiedzić każdy powiat to jest oznaka szacunku dla nas zwykłych ludzi. Należy mieć jeszcze nadzieję, że z jego pomocą pałac odzyska blask - przyznaje nam Stanisław Ostrowski, mieszkaniec okolicznej wsi.

Z kolei Gustaw Wojciechowski przyszedł bo "popiera prezydenta i PiS". - Jestem szczęśliwy, że PO odeszła, a my mamy wreszcie prawdziwy polski rząd. Nie oczekuję niczego. Niech robią co uważają za słuszne - stwierdza mieszkaniec Radzynia.

Po przemówieniach Andrzej Duda udał się do zgromadzonych tłumów. Przez kilkadziesiąt minut pozował do zdjęć, przyjmował uściski dłoni i prowadził krótkie dialogi. "Dziękujemy", a później "Sto lat" skandował na zakończenie tłum. Każdy z obecnych tego dnia na dziedzińcu Pałacu Potockich dostał od miasta polską flagę.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza wizyta głowy państwa na południowym Podlasiu. W Święto Niepodległości prezydent był na uroczystościach w Białej Podlaskiej. To właśnie wtedy burmistrz Jerzy Rębek (PiS) złożył mu zaproszenie.

Użytkownik niezarejestrowany
obserwator
Użytkownik niezarejestrowany
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wart pacpałaca a pałacpaca
Rozwiń
obserwator
obserwator (1 czerwca 2016 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytając niektóre wpisy, ciśnie się na usta: ,,Nie rzucaj pereł przed wieprze!", ,,Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?" Niestety, nie wszyscy potrafią zrozumieć dobrą zmianę.Wolą nieudaczników, co strzelaja gafy, bo tacy ,,swojscy".
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"do tłumów na dziedzińcu Pałacu Potockich" - akurat znam to miejsce i śmieszy mnie pisanie o tłumach, jak te tłumy tam upchali? autorka powinna się zastanowić co wypisuje
Rozwiń
chwd
chwd (1 czerwca 2016 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
duda ,jak na kukiełke,to nawet wygadany niczym Ken od Barbie ,ale ma wikeszą ksieżycową gębe od Kena
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2016 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A. Duda - prawdziwy i porządny facet. Godny urzędu Prezydenta RP! Tylko Lech Kaczyński był bardziej wykształcony i doświadczony. Cała reszta nie jest godna nawet wspomnienia - miernoty, alkoholicy, zdrajcy, tajni współpracownicy i agenci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!