sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Araby dla szejków

Dodano: 10 sierpnia 2001, 15:07

Agnieszka Mikulska z klaczą startującą w janowskim czempionacie
Agnieszka Mikulska z klaczą startującą w janowskim czempionacie

Prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną, szejkowie z krajów arabskich i stali bywalcy z różnych kontynentów spodziewani są dziś w Janowie Podlaskim na Dniach Koni Arabskich - Polska 2001.

W tamtejszej stadninie rozpocznie się XXIII Narodowy Pokaz Koni Arabskich. Ocenie międzynarodowego jury podlegać będzie 97 arabów z różnych stadnin w Polsce. Pod uwagę brany będzie ich wygląd w stępie i kłusie oraz bezruchu. Tytuły zostaną rozdane w klasie klaczy młodszych i starszych oraz ogierów. Później spośród nich wyłoniony zostanie najlepszy koń pokazu.
- Na świecie jest niewiele pokazów tej klasy co janowski - mówi Marek Trela, dyrektor janowskiej stadniny. - Jakość polskich koni arabskich jest wysoka i wyrównana. Trudno mówić o faworytach, ale daję spore szanse rocznej klaczy Amrze, po naszym sławnym reproduktorze Eukaliptusie, który w lipcu tego roku odszedł na wieczne pastwiska.
Eukaliptus był pierwszym czempionem ogierów w 1979 roku. W Polsce pozostawił po sobie 188 sztuk potomstwa. Jednym z nich jest właśnie Amra, uznana za najlepszego konia tegorocznego pokazu hodowlanego w Warszawie i Białce. Sobota to dzień licytacji. Podczas XXXII Aukcji Koni Czystej Krwi Arabskiej - Pride of Poland (początek o godz. 14) na sprzedaż zostanie wystawionych 39 klaczy i 2 ogiery: janowski Entyk i michałowski Fernando. Aukcję poprowadzi doświadczony Andrzej Pietruszyński z warszawskiej firmy Polturf.
Licytacja dyktuje ceny na konie arabskie w świecie. Wielu gości w tym właśnie celu przyjeżdża rokrocznie do Janowa Podlaskiego - nie zawsze po to, by kupić, ale zobaczyć, za ile można sprzedać swoje konie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24