sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Archeolodzy mówią, że to odkrycie to sensacja. Na tropie Gotów

Dodano: 6 września 2017, 08:47
Autor: eb

(fot. UG Drelów)

Ponad 140 obiektów, w tym ok. 50 jam grobowych udało się odkryć archeologom w Witorożu (gm. Drelów). Teraz będą szukać śladów po osadzie Gotów.

Badania wznowiono pod koniec sierpnia, bo wcześniej archeolodzy odnaleźli tu m.in. należące do Gotów fibule z II wieku oraz wielbarskie cmentarzysko z ponad 20 jamami grobowymi. I to co udało się odkryć tym razem, to zdaniem archeologów "sensacja". W 5-arowym wykopie natrafiono na ponad 140 obiektów nieruchomych, w tym ok. 50 grobów zawierających przepalone kości ludzkie.

– Wskazuje to na istnienie stosunkowo dużego cmentarzyska założonego na przełomie II i III wieku przez plemię Gotów – tłumaczy grupa archeologów.

Oprócz przepalonych kości z jam grobowych wydobyto fragmenty  potłuczonych naczyń glinianych, z czego około 10 naczyń uda się zrekonstruować w całości, biżuterię (fibule, szklany pierścień, zawieszki, paciorki), elementy zdobnicze, przedmioty życia codziennego (sprzączki od pasa, grzebień, przęśliki tkackie). W ocenie Mieczysława Bieni, obecność tak dużego cmentarzyska sugeruje istnienie w jego okolicy sieci osad gockich, których zmarli mieszkańcy byli na nim grzebani.

– Jeśli chodzi o archeologię okresu wpływów rzymskich, gmina Drelów jest jednym z najważniejszych miejsc na terenie północnej Lubelszczyzny. Nie znam w tej chwili ważniejszego stanowiska archeologicznego z tego okresu – podkreśla Mieczysław Bienia.

Duża ilość przemieszanych ludzkich kości świadczy, że były tam miejsca, gdzie odbywały się obrzędy spalania zmarłych. Wykopaliska póki co objęły swoim zasięgiem około 10 proc. obszaru zajętego przez cmentarzysko. Jesienią przed archeologami stoi wyzwanie odnalezienia reliktów gockich osad. Badacze podejrzewają, że lud Gotów na terenie gminy Drelów mógł przebywać od 50 do ponad 100 lat.

– To, co udało się odnaleźć, jest wielką sensacją. Dzięki pracom w Witorożu już posiedliśmy ogromną wiedzę na temat Gotów. Dotychczas z obszaru południowego Podlasia mieliśmy jedynie szczątkowe informacje z tego okresu – zaznaczają archeolodzy.

W przyszłym roku  ma powstać specjalna monografia gminy Drelów z uwzględnieniem znalezisk. A wszystko co uda się odnaleźć archeologom znajdzie się na stałej ekspozycji w gminie.

Użytkownik niezarejestrowany
wd
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 września 2017 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ma się niskie IQ w głowinie, to wcześniej czy później, to wypłynie, a dowodem tego jest słowo Debil Panie Kolego?
Rozwiń
wd
wd (8 września 2017 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Debil opanował forum?
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2017 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Filozofia złudną jest! Każdy więdnie, gaśnie, a po drugiej stronie, nikt nie wie, co tam jest i to prawda Panie kolego jest!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tuwim Grzesiowi dał worek dziurawy, Grzegorz woli manifest esther, bo już podstarzały, a do Ciebie Krasiński powiada, "ty zwiędniesz, ja zgasnę", Panie kolego!
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2017 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Młodość piękna jest, a więc kochaj życie jakie jest, tak myślę, że młodość to jest to Panie kolego!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!