niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

ASF: Coraz trudniejsza sytuacja rolników. "Zaraz będą tragedie, samobójstwa"

Dodano: 1 grudnia 2016, 09:49
Autor: Ewelina Burda

fot. archiwum
fot. archiwum

– Jeszcze chwila i rolnicy będą otwierać obory i wyganiać świnie – ostrzega Jacek Szewczuk, wójt gminy Rokitno.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Od połowy sierpnia (kiedy stwierdzono pierwszy przypadek wirusa ASF u świń – przyp. red.) żaden rolnik z gminy Rokitno nie sprzedał ani jednej świni. Sytuacja jest tragiczna – mówił do radnych na poniedziałkowej sesji powiatu wójt Jacek Szewczuk. – Zaraz będą tragedie, samobójstwa rolników. Prawie codziennie przychodzi do mnie z płaczem kobieta która ma 50 sztuk świń, zmarł jej mąż, syn chory w szpitalu. Jeszcze tydzień i ona otworzy oborę i wygoni świnie – przyznaje wójt.

Takich przykładów jest więcej. – Bo żaden rolnik nie sprzedał świń, a niektóre ważą już po 180 kilogramów. Zakład w Kosowie Lackim najpierw zadeklarował że skupi przerośnięte tuczniki, a później się wycofał. A tę nadwyżkę trzeba natychmiast zdjąć – podkreśla Szewczuk.

Problemy rolników wykraczają już poza gospodarstwa. – Gmina ma ok. pół miliona złotych podatku od rolników. I oni przestają już płacić ten podatek. Płynność finansowa gminy jest zagrożona. To będzie dramat nie tylko rolników. Ale również samorządu – uważa wójt.

Przypomnijmy, że na terenie powiatu bialskiego stwierdzono pięć ognisk ASF u świń. Znaleziono też padłe dziki z ASF. Zgodnie z przyjętą przez Sejm specustawą, wyznaczone zakłady miały skupować tuczniki z tzw. "niebieskich stref", a następnie przerabiać mięso na konserwy, których zbyt miał być zabezpieczony na rzecz zakładów budżetowych. Ale kilka tygodni temu skup stanął. A hodowcy trzody z "niebieskich stref" nigdzie indziej nie mogą sprzedawać swoich świń.

– Zakład w Kosowie Lackim nie gwarantuje regularnych ubojów. A to obecnie jedna z najważniejszych spraw w Polsce, a jest lekceważona przez rząd i ogólnopolskie media – zauważa z kolei Marek Sulima (PSL) radny powiatowy. – Natychmiast do zdjęcia jest 10 tys. sztuk z powiatu bialskiego. W perspektywie to są miliardy złotych które trzeba będzie wydać na ubój świń. W Holandii aby zwalczyć ten wirus, wybito 10 mln zwierząt – precyzuje Sulima.

– Rolnicy ponoszą straty. Mają raty do spłacenia. A od sierpnia nie zostały im jeszcze wypłacone odszkodowania – zauważa radny. – Konsumentów też trzeba ostrzec. Jeżeli dopuścimy do wybicia wszystkich świń, czekać nas będzie taka sytuacja, że w sklepie Aldik za niemiecką słoninę będziemy płacić 15,90 zł, tak jest już teraz. A nasz rolnik dostaje 3 zł za kilogram swojego tucznika – zwraca uwagę Sulima.

Tymczasem, ministerstwo rolnictwa zapewnia że świnie będą skupowane. – Wznowiony został skup żywca wieprzowego z terenów objętych ograniczeniami z tytułu występowania ASF. Jednocześnie, mając na uwadze występujące miejscowo trudności ze zbytem świń, ministerstwo w porozumieniu ze Związkiem Polskie Mięso rozpoczęło działania mające na celu zwiększenie skupu świń z tych obszarów z możliwością zagospodarowania mięsa na rynku krajowym – podkreśla Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu.

– Poza tym przygotowany został kompleksowy program działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF w Polsce, który przekazano Komisji Europejskiej. Ewentualna pomoc uruchomiona zostanie po ostatecznej decyzji KE i zabezpieczeniu środków finansowych – dodaje Mamiński.

– Rolnicy są załamani, już nic im się nie chce. Kto przygotuje ich do tragedii, do licytacji ich gospodarstw? – pyta radny Marek Sulima.

Władze powiatu zapowiedziały że zwołają spotkanie informacyjne na ten temat dla rolników. – Hodowcy gotowi są aby się przebranżowić, ale pytają się w jakim kierunku – dodaje wójt Jacek Szewczuk.

Samorządowcy mają też pojechać już po raz kolejny na sejmową komisję rolnictwa.

zły
chłop
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zły
zły (12 stycznia 2017 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem po cholerę ludzie e swinie trzymają skoro każdemu się to zawsze nie opłaca. Gmina powinna pobierać podatek od nieruchomości tak jak od przedsiębiorców a także podatek dochodowy. Wielcy "jasniepanowie" uprzywilejowani. Albo u mnie w gminie opłatę za odbiór śmieci od firmy wprowadzono mimo ze nie generuje odpadów. Ale oczywiście rolnicy którzy kupe smieci produkują są zwolnieni
Rozwiń
chłop
chłop (2 grudnia 2016 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Jakie wybory? Nie po to rozwalamy TK aby  bać się  wyborów. Raz  zdobytej  władzy  nie  oddamy!
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Rozwiń
J
J (1 grudnia 2016 o 23:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakis powód musi być z tym że zakłady mięsna nie kwapią się do przeróbki tego mięsa ! Pewnikiem boją się aby wirus z tego mięsa nie przeszedł na ich normalną produkcję.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2016 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nieudolnośc władzy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!