sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Autyzm dotyka 1 dziecko na 68 urodzeń. W Białej Podlaskiej powstanie punkt informacyjny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2015, 11:45
Autor: eb

Przy stowarzyszeniu Wspólny Świat w Białej Podlaskiej powstanie punkt informacyjny dla osób z autyzmem i ich rodzin. Na ten cel placówka dostała dofinansowanie z PFRON.

Ten prężnie działający od 2007 roku ośrodek już teraz pomaga ok. 140 dzieciom autystycznym. Do ich dyspozycji są: punkt terapeutyczno-diagnostyczny, przedszkole oraz szkoła podstawowa. W planach stowarzyszenia jest także budowa pierwszego w Polsce kompleksowego Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Póki co, od 1 marca przy placówce zacznie działać punkt informacyjny.

- Rodzice małego dziecka widząc, że jego rozwój odbiega od rozwoju rówieśników, szukają wyjaśnienia zwykle po omacku i intuicyjnie. By skrócić drogę od pierwszych wątpliwości rodziców do diagnozy, a następnie od diagnozy do właściwego wsparcia, utworzyliśmy punkt informacyjny - tłumaczy szefowa ośrodka terapii Wspólnego Świata Marta Łukowska-Almaszy.

- Specjaliści, którzy na co dzień pracują z dziećmi autystycznymi, udzielą tu porady na temat dalszego postępowania - dodaje Łukowska-Almaszy.

To ważne, bo jak podaje stowarzyszenie, liczba osób z autyzmem wzrasta z roku na rok w zatrważającym tempie. Obecnie autyzm dotyka 1 dziecko na 68 urodzeń.

- Stowarzyszenie dzięki dotacjom, zapewnia kompleksową opiekę tym osobom. Wczesne rozpoznanie autyzmu, przed ukończeniem 2 roku życia, pozwala na podjęcie działań leczniczych i terapeutycznych zwiększających szansę na poprawę funkcjonowania dziecka w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem. Na naszym terenie zaburzenie to często rozpoznawane jest stosunkowo późno, pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia. Im później rozpocznie się terapię, tym szanse na poprawę funkcjonowania są mniejsze - przyznaje prezes stowarzyszenia Wspólny Świat Anna Chwałek.

W punkcie informacyjnym można uzyskać porady m.in. z zakresu somatycznego i psychicznego stanu zdrowia dziecka, wprowadzenia diety czy uprawnień i świadczeń przysługujących dzieciom, młodzieży i dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom i opiekunom. Kto może skorzystać z punktu? Każda rodzina, która ma dziecko z autyzmem lub chce po prostu skonsultować swoją pociechę pod kątem ewentualnych zachowań autystycznych, a także osoby pracujące z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Punkt informacyjny powstał dzięki dofinansowaniu z PFRON (dotacja wyniosła 95% wartości projektu). - Nasz wniosek otrzymał wysokie oceny i znalazł się na trzecim miejscu, wśród niemal 70 wniosków z całej Polski - podkreśla rzecznik prasowy Wspólnego Świata Katarzyna Turosieńska-Durlik. Z pracownikami punktu informacyjnego można kontaktować się telefonicznie: 509 846 511, e-mailowo: sekretariat@wspolnyswiat.org lub osobiście w placówce przy ul. Pokoju 22.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!