sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

AWF w Białej Podlaskiej: 700 nowych studentów

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

Ponad 700 młodych osób przyjęto w poniedziałek w poczet pełnoprawnych studentów filii AWF w Białej Podlaskiej.

Studenci pierwszego roku najchętniej wybierali fizjoterapię oraz wychowanie fizyczne. - W związku z tym, że przy uczelni działa Szkoła Trenerów PZPN, co roku wzrasta też zainteresowanie kierunkiem sport - mówi Katarzyna Daniluk z AWF. Od tego roku akademickiego studenci wychowania fizycznego oraz sportu mogą tu uzyskać uprawnienia instruktorskie i trenerskie z licencją UEFA .

W sumie, na bialskim AWF wykształcenie zdobywa ponad 2 tys. studentów. Ponad 60 z nich to obcokrajowcy, głównie z Białorusi, Czech, Holandii, Litwy oraz Ukrainy. - Wybrałem studia w Białej Podlaskiej ze względu na ciekawy kierunek, jakim jest turystyka i rekreacja oraz warunki, na które mogę tutaj liczyć. Mieszkam w akademiku. Po studiach chcę tu zostać i znaleźć pracę w Polsce - mówi Maksim Korsz z Białorusi, student I roku.

Nowy rok akademicki to również nowa struktura uczelni, która nie jest już Wydziałem Wychowania Fizycznego i Sportu, tylko filią warszawskiego AWF. Obok wydziału wychowania fizycznego i sportu powstał tu wydział turystyki i zdrowia.

- Wcześniej nasz wydział był jednym z największych w Polsce. Teraz chcemy, aby wydział turystyki i zdrowia, który ma swoje zdania i specyfikę, również się rozwijał - tłumaczy prorektor ds. ogólnych prof. Jerzy Sadowski. Dwa wydziały będą działać w oparciu o istniejącą kadrę akademicką. Studentów też nie przybyło.

- Przyjęliśmy ponad 700 osób. I ta liczba utrzymuje się od kilku lat. Uważamy to za sukces, bo przecież Biała Podlaska oddalona jest od większych centrów edukacyjnych w kraju - przyznaje Sadowski. - Liczba studentów najprawdopodobniej nie będzie rosła. To szansa, aby skupić się na rozwoju naukowym uczelni - dodaje prorektor. Na przykład teraz, bialska filia realizuje 13-milionowy projekt związany z rehabilitacją narządów ruchu. - Mamy w naszym Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju unikalną aparaturę, której raczej w Polsce nie ma - chwali Sadowski.

Studenci też to zauważają. - Baza bialskiego AWF jest nowocześniejsza i bardziej przystępna niż na macierzystej uczelni w Warszawie. Poza tym, można tu zrobić dodatkowe kursy, np. z kosmetologii - mówi Paulina Kułak z Radzynia Podlaskiego, studentka I roku wychowania fizycznego. Natomiast, uroczysta inauguracja roku akademickiego na drugiej bialskiej uczelni, Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II odbędzie się 17 października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Biała Podlaska awf
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!