niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Azbest wciąż straszy

  Edytuj ten wpis

Bloki na kilku osiedlach spółdzielczych w Łukowie są ocieplone płytami z azbestem. Mieszkańcy obawiają się, że może to zaszkodzić ich zdrowiu.

Problem widzą władze miasta i już w najbliższy wtorek radni przyjmą program usuwania wyrobów azbestowych.
- Nikt tu nie prowadzi badań, czy i jak bardzo azbest szkodzi zdrowiu lokatorów - mówi pani Barbara z osiedla Chącińskiego. - Kiedy przed laty ocieplano bloki płytami z azbestem nikt nas nie pytał, czy się na to zgadzamy. A teraz one pylą.
Ludzie boją się, że pył azbestowy może powodować pylicę, raka płuc i międzybłoniaka.
Inni mieszkańcy mówią nam, że jeszcze w czasach PRL sanepid próbował nakłonić władze spółdzielni, aby odstąpiły od wykładania ścian i balkonów płytami zawierającymi azbest. - Na próżno. Spółdzielnia do dziś bagatelizuje tę sprawę, a my staramy się teraz, aby nasz wnuk jak najrzadziej przebywał na balkonie - mówi lokator bloku na osiedlu Unitów Podlaskich.
Maria Sierociuk, zastępca prezesa Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, powiedziała nam, że wspomnianych wyżej osiedlach płyty ligno-cementowe, którymi ocieplono domy zawierają znikomą ilość azbestu.
- Więcej substancji azbestowych występuje w os. Sienkiewicza, gdzie są one w płytach i filarkach. Co kilka lat naprawiamy pęknięcia i malujemy te miejsca, aby zapobiegać pyleniu. Wywiązujemy się z tego obowiązku - podkreśla pani wiceprezes.
Przepisy nakazują usunąć wyroby azbestowe do 2032 roku. Waldemar Siurek, sekretarz miasta poinformował nas, że już na workowej sesji radni będą zatwierdzać plan usuwania wyrobów zawierających azbest. - Chcemy, aby była to podstawa do ubieganie się przez miasto o dopłaty na sfinansowanie rozbiórek dachów i ociepleń z azbestu - tłumaczy Siurek.
Inwentaryzacja wykazała, że w Łukowie, na różnego rodzaju budynków jest ponad 189 tys. m.kw. płyt azbestowo-cementowych. Ponadto w Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest 51,4 tysiąca m.kw. płyt ligno-cementowych oraz ponad 8,2 tysiąca m.kw płyt azbestowo-cementowych.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!