sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Azbest zleci z dachów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2007, 17:14

Rakotwórczy azbest jeszcze w tym roku zacznie znikać z dachów. Na poniedziałkowej sesji radni przyjmą program określający gdzie, kiedy i kto zajmie się jego usuwaniem.

Tylko w Białej Podlaskiej trzeba zdjąć z dachów budynków ponad 135 tysięcy metrów kwadratowych płyt azbestowych. Według wyliczeń Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta najwięcej azbestu jest jeszcze w Sielczyku, Sidorkach oraz w os. Francuska. - Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy brakowało materiałów pokryciowych, niemal wszędzie kładziono na dachach eternit zawierający Auber. Bo tylko ten materiał był dostępny - mówi Roman Siekierka, naczelnik wydziału.
Przyjęty przez Radę Ministrów długofalowy program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest ma być realizowany aż do 2032 roku. - My zaczynamy jako jedno z pierwszych miast na południowym Podlasiu - zaznacza Siekierka.
Arkadiusz Tarantowicz z Wydziału Gospodarki Komunalnej mówi, że w Białej Podlaskiej usuwanie eternitu rozpocznie się już w tym roku. - Kiedy radni uchwalą program będziemy mogli wystąpić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotacje. - Za demontaż płyt będą płacić właściciele budynków. Natomiast miasto, wykorzystując dotacje funduszu, pokryje koszty transportu i utylizacji odpadów - tłumaczy Tarantowicz.
Azbest mają usuwać wyspecjalizowane firmy. - Właściciele budynków pokrytych eternitem zdają sobie sprawy, że przy tej czynności trzeba zachować szczególną ostrożność. Pracownicy demontujący płyty muszą pracować w maskach i kombinezonach. Bo są zagrożeni tzw. azbestozą i nowotworami - wyjaśnia Sławomir Kwiatkowski, właściciel firmy Eco-Pol Wschód.
Jego firma niestety nie znalazła się w wykazie firm upoważnionych do realizacji bialskiego programu. Dlaczego? - Przez zwykłe przeoczenie - mówi Tarantowicz. Obiecał już Sławomirowi Kwiatkowskiemu, że jego Eco-Pol Wschód zostanie dopisany do listy.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!