czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bardzo mieszane interesy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2002, 16:23

Obcokrajowcy niejednokrotnie traktują nasz kraj jak istny "raj podatkowy”. Zdumiewające lekceważenie prawa w wielu działających na terenie powiatów bialskich spółkach handlowych z udziałem kapitału zagranicznego stwierdził Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Pośród 27 spółek o kapitale polsko-zagranicznym jedna wcale nie wystąpiła nawet o NIP. W roku minionym i obecnym trzy firmy nie złożyły żadnej deklaracji podatkowej, a pięć innych składało niesystematycznie. Podatek dochodowy od osób prawnych w 2001 roku zapłaciło tylko 5 spółek. Razem wpłaciły 100 673 złotych. Natomiast podatek od towarów i usług odprowadziło też pięć firm za co w sumie fiskus uzyskał 229 379 złotych. Pięć innych spółek otrzymało 515 762 złotych zwrotu podatku od towarów i usług.
Pośród 27 spółek ze stuprocentowym kapitałem zagranicznym trudno jest precyzyjnie określić nawet kraj pochodzenia kapitału dwóch firm! Zaledwie co trzecia złożyła w roku minionym i bieżącym deklaracje podatkowe. Jedenaście z nich wcale nie trudziło się takimi obowiązkami. W 2001 roku tylko 6 firm zapłaciło podatek dochodowy od osób prawnych w łącznej kwocie 338 254 złotych. Podatek od towarów i usług wpłaciła tylko jedna spółka w kwocie 380 złotych a zwrot podatku z Urzędu Skarbowego otrzymało 6 na łączną kwotę aż 7 105 037 złotych! Wspomniane firmy zapłaciły tylko 274 357 zł podatku dochodowego. Kontrasty tych liczb szokują.
Danuta Litwiniuk, naczelnik bialskiego Urzędu Skarbowego poinformowała nas, że wystąpiła z wnioskiem o konieczności objęcia każdego roku pełną kontrolą, przez Urząd Kontroli Skarbowej, każdej prowadzącej działalność gospodarczą spółki handlowej z udziałem kapitału zagranicznego. - Nasz urząd wystąpił z wszelkimi możliwymi odwołaniami dotyczącymi takich spółek. Skromne są gospodarcze, społeczne i fiskalne efekty działalności spółek objętych raportem. Obecnie przypadkowy obcokrajowiec przejeżdżając tranzytem może założyć w naszym kraju spółkę - mówi naczelnik Danuta Litwiniuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!