wtorek, 23 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Bardzo mieszane interesy

Dodano: 8 kwietnia 2002, 16:23

Obcokrajowcy niejednokrotnie traktują nasz kraj jak istny "raj podatkowy”. Zdumiewające lekceważenie prawa w wielu działających na terenie powiatów bialskich spółkach handlowych z udziałem kapitału zagranicznego stwierdził Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Pośród 27 spółek o kapitale polsko-zagranicznym jedna wcale nie wystąpiła nawet o NIP. W roku minionym i obecnym trzy firmy nie złożyły żadnej deklaracji podatkowej, a pięć innych składało niesystematycznie. Podatek dochodowy od osób prawnych w 2001 roku zapłaciło tylko 5 spółek. Razem wpłaciły 100 673 złotych. Natomiast podatek od towarów i usług odprowadziło też pięć firm za co w sumie fiskus uzyskał 229 379 złotych. Pięć innych spółek otrzymało 515 762 złotych zwrotu podatku od towarów i usług.
Pośród 27 spółek ze stuprocentowym kapitałem zagranicznym trudno jest precyzyjnie określić nawet kraj pochodzenia kapitału dwóch firm! Zaledwie co trzecia złożyła w roku minionym i bieżącym deklaracje podatkowe. Jedenaście z nich wcale nie trudziło się takimi obowiązkami. W 2001 roku tylko 6 firm zapłaciło podatek dochodowy od osób prawnych w łącznej kwocie 338 254 złotych. Podatek od towarów i usług wpłaciła tylko jedna spółka w kwocie 380 złotych a zwrot podatku z Urzędu Skarbowego otrzymało 6 na łączną kwotę aż 7 105 037 złotych! Wspomniane firmy zapłaciły tylko 274 357 zł podatku dochodowego. Kontrasty tych liczb szokują.
Danuta Litwiniuk, naczelnik bialskiego Urzędu Skarbowego poinformowała nas, że wystąpiła z wnioskiem o konieczności objęcia każdego roku pełną kontrolą, przez Urząd Kontroli Skarbowej, każdej prowadzącej działalność gospodarczą spółki handlowej z udziałem kapitału zagranicznego. - Nasz urząd wystąpił z wszelkimi możliwymi odwołaniami dotyczącymi takich spółek. Skromne są gospodarcze, społeczne i fiskalne efekty działalności spółek objętych raportem. Obecnie przypadkowy obcokrajowiec przejeżdżając tranzytem może założyć w naszym kraju spółkę - mówi naczelnik Danuta Litwiniuk.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24