piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Będzie jedno Centrum Kultury i jeden dyrektor

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2011, 19:53

Dotychczasowy model bialskiej kultury opierał się głównie na folklorze. Na zdjęciu Kapela Ludowa "P
Dotychczasowy model bialskiej kultury opierał się głównie na folklorze. Na zdjęciu Kapela Ludowa \"P

Wieloletni dyrektor "Eureki”, właściciel agencji artystycznej, wykładowca PSW, czy dyrektor podstawówki? W piątek rozstrzygnie się, kto zostanie szefem nowego Bialskiego Centrum Kultury.

W czwartek, na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, radni zajmą się tylko jednym projektem uchwały – połączenia Miejskiego Ośrodka Kultury, Osiedlowego Domu Kultury, Osiedlowego Klubu Kultury "Eureka” i Klubu Kultury "Piast” . Wszystkie te instytucje utworzą Bialskie Centrum Kultury.

Zbiega się to z momentem odejścia na emeryturę trzech dyrektorów placówek kulturalnych Janusza Izbickiego (MOK), Marii Skoniecznej (ODK) i Elżbiety Stradczuk ("Piast”). Prezydent miasta wykorzystał ten fakt, jednocześnie zapowiadając ograniczenie wydatków na administrację w tych ośrodkach. Andrzej Czapski chce też zmusić poszczególne jednostki do efektywniejszej współpracy.

To zarazem koniec dotychczasowego modelu bialskiej kultury, opartego głównie na folklorze. O nowy program zadba nowy dyrektor BCK, czyli "Boczka” jak już przyjęło się nazywać nową instytucję.

Do konkursu przystąpiły cztery osoby. Wyboru dokona specjalna komisja. – Znajdzie się w niej po dwóch przedstawicieli ministerstwa, związków zawodowych i stowarzyszeń zawodowych lub twórczych oraz trzech przedstawicieli prezydenta miasta – informuje Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta.

W konkursie startuje Dariusz Chorąży, od 16 lat dyrektor "Eureki”. – Mamy najlepsze wyniki finansowe – podkreśla Chorąży. I zapowiada, że będzie zabiegać o rewitalizację amfiteatru.
Wojciech Witkowski, właściciel agencji artystycznej, liczy na to, że komisja doceni jego doświadczenie w organizacji dużych imprez – Będziemy nawiązywać kontakty z partnerami od Brześcia po Amerykę. Pozyskam fundusze z UE oraz od sponsorów – obiecuje Witkowski.

Karol Sudewicz, młody wykładowca Instytutu Pedagogiki Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, też podkreśla swoje doświadczenie w organizacji imprez kulturalnych. – Zaproponuję w BCK pracę u podstaw z dziećmi i młodzieżą, tak aby przygotować dorosłych odbiorców kultury. Chciałbym też zachować dotychczasową specyfikę i dorobek poszczególnych jednostek – mówi.

Swoich planów nie chce natomiast zdradzać Małgorzata Kadłubowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7. – Chętnie powiem o perspektywach, jakie widzę przed naszą kulturą, jeśli najpierw komisja uzna je za ciekawe i godne zrealizowania – ucina.

Kilku radnych PiS twierdzi, że dyrektorem BCK zostanie właśnie Kadłubowska. Alicja Łagowska (PiS) za stwierdzenie na ostatniej sesji, że "wie czyja dziewczyna wygra konkurs”, otrzymała ostre pouczenie od wiceprezydenta.

– Nadal jednak jestem przekonana, że dyrektorem powinna zostać osoba znająca się na kulturze – podkreśla Łagowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!