środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Będzie remont trzech stacji kolejowych. Inwestycja za 500 mln zł

Dodano: 5 stycznia 2017, 21:42
Autor: Ewelina Burda

W marcu 2014 roku PKP S.A. zmodernizowała dworzec kolejowy w Białej Podlaskiej. Teraz wyremontowane będą m.in. perony (fot. archiwum)
W marcu 2014 roku PKP S.A. zmodernizowała dworzec kolejowy w Białej Podlaskiej. Teraz wyremontowane będą m.in. perony (fot. archiwum)

Jest już przetarg na trzeci etap prac na linii kolejowej z Siedlec do Terespola. Modernizacji doczekają się stacje w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– W ramach inwestycji wyremontowane będą tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz perony na stacjach Białą Podlaska, Małaszewicze i Terespol – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, które prowadzą inwestycję.

– Perony będą w pełni wyposażone oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. A na stacji w Białej Podlaskiej zostanie wybudowane nowe przejście podziemne dla pieszych – dodaje Jakubowski.

Rozebrana zostanie też kładka przy ulicy Łomaskiej, a most na Rudce zostanie rozebrany i zbudowany od nowa. Do rozkładu jazdy wróci też stacja Biała Podlaska Rozrządowa, którą PKP zlikwidowała w lutym 2014 roku. Powstanie tu kilka wiat peronowych z tablicami informacyjnymi. Kolej zbuduje też drogę która połączy stację Rozrządowa z ulicą Sidorską.

Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. – Zakończenie modernizacji planujemy w 2020 roku. Efektem prac będzie lepsza jazda pociągów pasażerskich z prędkością nawet 160 km/h, co skróci czas przejazdu. Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa na linii, a zmodernizowane  perony dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapowiada biuro prasowe PKP PLK. Obecne urządzenia techniczne oraz szyny w większości pochodzą z lat 80- tych.

Inwestycja szacowana jest na ponad 500 milionów złotych. Przetarg rozpisano w formule „projektuj i wybuduj”.  To już ostatni etap modernizacji międzynarodowej magistrali E 20 między Siedlcami, a granicą z Białorusią. W ramach pierwszego etapu PKP PLK zmodernizowały odcinki szlakowe na linii Siedlce – Terespol. Drugi etap objął budowę lokalnego centrum sterowania w Łukowie i przebudową stacji w Siedlcach i Międzyrzecu Podlaskim.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2017 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś byłem w okolicach dworca PKP - zauważyłem ,że ruszyły prace przy rozbiórce torów "towarowych". Coś może zacznie się dziać z przebudową części "peronowej" stacji Biała Podlaska "główna" .Oby w nowych rozkładach jazdy pojawiły się bezpośrednie połączenia wschód-zachód np. Brześć/Terespol-Frankfurt/Słubice coś też przydałoby się na Dolny Śląsk np Terespol-Waraszwa-Łódż-Wrocław i nad morze np. Terespol-Warszawa-Gdynia lub dalej- Kołobrzeg-Szczecin. Za przykład może posłużyć stacja Przemyśl , gdzie jest dużo połączeń "w Polskę" jak i na Ukrainę (choć jest o wiele większym miastem od naszego przygranicznego Terespola no i Ukraińcy mogą wjeżdżać do UE bez wiz to i dla naszego terenu coś przydałoby się więcej niżeli pociągi regionalne i kilka do W-wy z IC czy TLK)
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2017 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kontrola NIK-u wskazała na konieczność przystosowania remontowanych linii do prędkości 200 km/h. Ale po co, przecież po remoncie można ogłosić przetarg na modernizację "szybkościową" ledwo oddanej linii, prawda ?
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2017 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda tylko, że połączeń co raz mniej. A przydało by się połączyć Polskę od wschodu do zachodu bez przesiadek.
Rozwiń
Pan
Pan (6 stycznia 2017 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...trochu za moje, a co?
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za czyje pieniądze będą remontowane,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!