sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów bialskich szkół? Jest odpowiedź prezydenta

Dodano: 19 grudnia 2017, 16:18
Autor: Ewelina Burda

Bezpłatna komunikacja dla uczniów z Białej Podlaskiej - to pomysł radnego Waldemara Godlewskiego (SLD)
Bezpłatna komunikacja dla uczniów z Białej Podlaskiej - to pomysł radnego Waldemara Godlewskiego (SLD) (fot. MZK)

Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów bialskich szkół? Taką propozycję miał radny Waldemar Godlewski (SLD). Ale pomysł przepadł, bo zdaniem prezydenta skutkowałoby to zwolnieniami pracowników w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym.

Radny najpierw przedstawił swoją propozycje na Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, która pozytywnie ją zaopiniowała. Problem pojawił się na ostatniej sesji, gdy Godlewski chciał wprowadzić ją do przyszłorocznego budżetu.

– Kilkadziesiąt miast już to zrobiło. Chodzi o bezpłatne przejazdy dla młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Białej Podlaskiej. Dla mnie najważniejszą inwestycją jest inwestycja w młodzież i dzieci – zwrócił się do rady Godlewski, w przeszłości wiceprezydent miasta.

W 2016 roku ze sprzedaży biletów MZK zainkasował 3,6 mln zł. – W tym prawie 1,5 mln zł stanowiły bilety ulgowe, które kupili uczniowie bialskich szkół – precyzuje Bogdan Kozioł, prezes MZK. – Jeżeli radni znajdą taką kwotę w budżecie, to taką ulgę wprowadzimy.

Ale zdaniem radnego Godlewskiego kwota jest znacznie niższa i wynosi ok. 400 tys. zł. Przewodniczący rady naciskał, aby radny wskazał, z jakiego punktu inwestycyjnego zdjąć kwotę i przeznaczyć ją na pokrycie powstałej w ten sposób „dziury” w budżecie.

– Ja nie jestem od szukania, pan prezydent ma swoje służby od tego – odpowiedział radny z SLD. – Nie mając środków na pokrycie tej dziury, skutek będzie taki, że trzeba będzie zwalniać pracowników tej spółki. Nie mamy środków zabezpieczonych, to spowoduje załamanie całej komunikacji – ostrzegał z kolei prezydent Dariusz Stefaniuk, dodając jednak że rozumie intencje radnego.

– Do wniosku należy podejść spokojnie, przedyskutować to na komisjach i wypracować rozwiązanie. Nie mówię „nie”. Ale przestrzegam przed czymś, co spowoduje, że rozwali nam się system komunikacji i wtedy wszyscy będziemy mieli problem. Do tematu wrócimy – obiecał Stefaniuk.

Ostatnio z pomysłem bezpłatnej komunikacji dla wszystkich mieszkańców wystąpiło też stowarzyszenie Biała Samorządowa. – Mieszkańcy zasługują na to. Tak, stać nas na to. Darmowa komunikacja to nie tylko udogodnienie w formie bezpłatnego przejazdu, ale także działanie proekologiczne i prozdrowotne – przekonuje Bogusław Broniewicz, szef Białej Samorządowej.

Przypomnijmy że od kilku lat Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II funduje studentom studiów stacjonarnych darmowe przejazdy. A ceny biletów w Białej Podlaskiej to 1,40 zł za ulgowy i 2,80 za normalny, a miesięczny ulgowy to wydatek 30 zł.

WUML
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WUML
WUML (21 grudnia 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Godlewski i Boguś B. znacznie zyskali, jeśli chodzi o wrażliwość społeczną, gdy juz przestali być u władzy 
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe kiedy zmienią rozkład jazdy rano wejść do autobusu to jakaś masakra. Autobus D który jedzie z Rakowsik na pętli jest mało miejsc... a np. C który wraca z miasta też na pętli jest pełny (ludzie wsiadają na Sobieskiego) H jest przepełnione już na przystanku szpital. Proponuje żeby prezydent pojeździł rano autobusem!
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie prezydencie a może by pan uwzględnił te bilety które przekazywał pan radnej Łagowskiej co miesiąc z pana kieszeni dla uczniów proszę przekazać .Przecież to od pana wyszło . Pomysł jest dobry , przecież otrzymał pan podwyżkę , trzeba się dzielić , a nie w mediach się chwalić jak to się zaoszczędziło . Na sesji widać było te oszczędności - po co to okłamywać mieszkańców? .
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
30 zl kosztuje miesieczny bilet ulgowy!! a w przypadku wykupienia na wiecje miesiecy wychodzi jeszcze taniej! naprawde mamy abrdzo tania komunikacje miejska nie potrzeba robic za darmo
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2017 o 07:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co za przewrotność: w Lublinie, gdzie PiS ma mniejszość radni forsują taki pomysł nie zważając na brak środków w budżecie a tam, gdzie rządzą widzą problem we wprowadzaniu takich pomysłów...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!