piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biada przemytnikom. Celnicy się kształcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2009, 14:19
Autor: (pim)

Islandia, Liechtenstein i Norwegia będą płacić za studia, kursy i szkolenia, z których skorzysta około 1500 pracowników Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Z kursu nie może skorzystać prawie 100 funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej, którzy są zawieszeni w związku z wszczętym przeciwko nim postępowaniem karnym dotyczącym m.in. korupcji. Pozostali będą się uczyć.

Bialska izba jako jedyna na wschodzie naszego kraju zdobyła dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości prawie 2 mln zł. Dotacja została przyznana na projekt "Dobrze wykształcony funkcjonariusz celny – nowa jakość polskiej administracji publicznej”.

Aneta Mirończuk, kierownik projektu, przyznała, iż na 13 kierunkach studiów podyplomowych będzie kształciło się od października 78 funkcjonariuszy celnych i pracowników Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W związku z bialskim projektem, UMCS utworzył nawet nowy kierunek studiów: prawo i administracja dla funkcjonariuszy celnych.

Prawie 400 tys. zł. trafi na szkolenia informatyczne. Ponadto wielu celników będzie się uczyć języków obcych.

– Chcemy utworzyć już we wrześniu aż 11 grup językowych m.in. w Zosinie, Hrebennem i Dorohusku, gdzie celnicy będą się uczyć języków angielskiego i niemieckiego – mówi Mirończuk.

Pewna grupa celników ma poznać nawet język migowy, aby obsługiwać w przyszłości niesłyszących podróżnych. Specjalistyczne szkolnie obejmie tam funkcjonariuszy jedynego w kraju laboratorium celnego badającego produkty petrochemiczne.

Jerzy Siedlanowski, dyrektor bialskiej IC, zauważył, że sukcesem bialskiej izby jest wygranie dofinansowania na bialski projekt w konkursie, w którym w wielu krajach złożono aż 1005 wniosków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!