środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Będą światła na niebezpiecznym skrzyżowaniu

Dodano: 27 maja 2015, 12:30
Autor: Ewelina Burda

Na skrzyżowanie ul. Francuskiej z krajową "dwójką” w Białej Podlaskiej będzie sygnalizacja świetlna. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jej budowę /fot.archiwum
Na skrzyżowanie ul. Francuskiej z krajową "dwójką” w Białej Podlaskiej będzie sygnalizacja świetlna. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jej budowę /fot.archiwum

„Czarny punkt” na mapie drogowej miasta doczeka się sygnalizacji świetlnej. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na jej budowę. Chodzi o skrzyżowanie ul. Francuskiej z krajową „dwójką”.

W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 300 tys. zł. Na problem ze skrzyżowaniem kierowcy skarżyli się już od dawna. – Jest tu niebezpieczne. Widoczność utrudniają ekrany akustyczne i słupy oświetleniowe – tak sytuację opisywali już w zeszłym roku.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości m.in. Grabanowa, Julkowa, Wilczyna zebrali nawet podpisypod petycją w sprawie budowy sygnalizacji do władz miasta. - Codziennie jeżdżę tędy do pracy i prawie zawsze jest korek – skarży się pan Wiesław z Białej Podlaskiej. - A przez nieprzezroczyste ekrany akustyczne i ukształtowanie drogi jest słaba widoczność ruchu na obwodnicy - dodaje. Policja potwierdza, że to niebezpieczny punkt na mapie drogowej miasta. 

- Przyczyną zdecydowanej większości zdarzeń jest na tym skrzyżowaniu nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, przez kierowców wyjeżdżających z ul. Francuskiej – mówi rzecznik bialskiej policji Jarosław Janicki. – Natężenie ruchu jest tu duże i i często w godzinach szczytu kierowcy próbują „przecisnąć” się pomiędzy autami jadącymi trasą krajową, co powoduje duże zagrożenie – dodaje Janicki.

Z wyliczeń przygotowanych na potrzeby przetargu wynika, że na krajowej „dwójce” w ciągu godziny przejeżdża tu ponad 350 pojazdów. Chodzi o tzw. „godziny szczytu”.

- Jeżeli chodzi o stojące przy skrzyżowaniu ekrany dźwiękochłonne, to na pewno widoczności one nie poprawiają, a wręcz przeciwnie. Natomiast nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że ekrany to główna przyczyna wypadków – podkreśla Janicki.

W zeszłym roku poprzednie władze miasta zleciły przygotowanie projektu sygnalizacji świetlnej. Kosztował ponad 34 tys. zł. Z kolei, nowa władza inwestycję zrealizuje do końca września.

– Jak ważna to inwestycja, dobrze wiedzą mieszkańcy, którzy codziennie rano i popołudniu czekają w korkach, aby przejechać przez obwodnicę – przyznaje zastępca prezydenta Adam Chodziński. - Sygnalizacja świetlna upłynni ruch oraz poprawi bezpieczeństwo - dodaje Chodziński.

Oferty przetargowe na budowę sygnalizacji można składać w Urzędzie Miasta do 10 czerwca. O wyborze tej najkorzystniejszej zdecydują cena oraz okres gwarancji na roboty.

Znawca
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Znawca
Znawca (1 czerwca 2015 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

34 tysiące projekt. Ktoś musi zarobić, to chore.

Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
była już taka "inteligentna inaczej" sygnalizacja na Witoroskiej. Mocno zachwalana i promowana przez poprzednich włodarzy miasta.Kto tamtędy jeżdził, ten wie jak to wyglądało. Teraz nowe władze chcą zrobić podobny pie...lnik na międzynarodowej trasie ? Na pewno zostanie wybrana najtańsza oferta, bo co można zwojować za 300 tysięcy. /Niedawno dowiedzieliśmy się jakie są koszta utrzymania obwodnicy/. Panie Dariuszu niech się pan nie da podpuścić. Takie rozwiązanie, to z dużym prawdopodobieństwem paraliż na tej międzynarodowej trasie , zaraz po uruchomieniu sygnalizacji. Być może więcej wypadków jak do tej pory. Ten, kto promuje powyższe rozwiązanie, być może nieświadomie, ale ociera się o sabotaż. Rondo, i tylko rondo. Tutejszy
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2015 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiaj cudem parę minut po godzinie 12 uniknąłem zderzenia z pojazdem wyjeżdżającym z Francuskiej który skręcał w lewo w stronę Warszawy, ja jechałem w stronę Terespola. Musiałem ostro hamować aż do zatrzymania. W pojeździe miałem żonę i 1,5 roczne dziecko...
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rondo... tylko Rondo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2015 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwię się, że to skrzyżowanie nie zostało zrobione już dawno podczas remontu całej obwodnicy. Już tyle kraks i wypadków tam było i dopiero po 5 latach cokolwiek ruszyło.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!