piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska bliżej Pomorza. "Strefa Pomorska była dla nas najbardziej przychylna"

Dodano: 16 marca 2016, 10:59
Autor: Ewelina Burda

Dwa tygodnie temu władze Białej Podlaskiej spotkały się z dyrekcją Pomorskiej strefy w Sopocie/ fot. UM Biała Podl.
Dwa tygodnie temu władze Białej Podlaskiej spotkały się z dyrekcją Pomorskiej strefy w Sopocie/ fot. UM Biała Podl.

Biała Podlaska będzie bliżej Pomorza. Chodzi o włączenie terenów bialskiej podstrefy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Władze miasta prowadziły rozmowy z dyrekcją strefy. Dwa tygodnie temu doszło do spotkania w Sopocie. – Na początku wydawało się to trochę egzotyczne, ale teraz uważam, że to dobry kierunek. Utwierdziły mnie w tym rozmowy z samorządowcami – przekonywał wtedy prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS).

Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na bialskim lotnisku. Obecnie,  trwają formalności związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego na lotnisku. Tymczasem, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje dwadzieścia dziewięć podstref. W sumie to ponad 2 tys. hektarów terenu, najwięcej bo ponad 800 hektarów znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Na Lubelszczyznę jak dotąd pomorska strefa nie dotarła. Ale to się może zmienić.

Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie włączenia terenów inwestycyjnych w Białej Podlaskiej do pomorskiej strefy. W projekcie mowa nie tylko o 60-hektarowym obszarze należącym do miasta, ale też o 42-hektarach pozostających we władaniu Agencji Mienia Wojskowego.

Miasto już zbiera odpowiednią dokumentację. Skąd tak szybka reakcja? – Nie widzimy w tym nic nadzwyczajnego. Jest to normalne zadanie. Strefa Pomorska była dla nas najbardziej przychylna. Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się w uzasadnieniu prezydenta – odpowiada Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

– Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dobiega do końcowego etapu. Za ok. pięć miesięcy będzie obowiązywał nowy plan – tak z kolei w uzasadnieniu projektu uchwały tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk.

Podkreśla też, że Pomorska Strefa Ekonomiczna „zachęca przedsiębiorców do lokowania nowych przedsięwzięć i tworzenia nowych miejsc pracy”, Jego zdaniem, włączenie terenów na lotnisku do pomorskiej strefy wpłynie korzystnie na „napływ nowego kapitału i nowoczesnych technologii oraz zaktywizuje gospodarczo gminę”.

Prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku lutego jest związana z PiS Aleksandra Jankowska. Przez wiele lat była radną PiS w Sopocie, startowała też na prezydenta tego miasta. Była jednym z "aniołków" Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Poza tym, była też doradcą SKOK ds. zrównoważonego rozwoju.

– Mogę jedynie potwierdzić że rozmowy z miastem Biała Podlaska trwają. Mieliśmy jak dotąd jedno spotkanie. Wkrótce będzie kolejne w Białej Podlaskiej. Mamy tu napięty grafik. Ale jesteśmy zainteresowani aby wkroczyć na Lubelszczyznę – podkreśla Stanisław Dunajski z PSSE.

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 marca 2016 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Półmetek nowej władzy mija. Na razie jedynym strategicznym inwestorem bialskiego lotniska jest czas , który konsekwentnie realizuje swój destrukcyjny plan. W pierwszej kolejności samorząd traci z trudem uzyskany kredyt zaufania. W drugiej kolejności stracą mieszkańcy, którym obiecywano miejsca pracy, ale chyba już zaczęli dostrzegać przepaść, między deklaracjami wyborczymi prezydenta, a obecną rzeczywistością.
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Krótka historia bialskiego lotniska. Bialski samorząd prawie 5 lat temu otrzymał lotnisko darowizną, czyli za darmo na założenie cywilnego lotniska użytku publicznego w ciągu 3 lat, - pod rygorem odebrania darowizny. Poprzedni prezydent nie chciał lotniska sam zagospodarować i wydzierżawił je spółce, która miała być inwestorem. Po 3 latach lotnisko wróciło do samorządu, bo spółka owszem na lotnisko weszła, ale tylko dlatego, żeby dopiero szukać kolejnych inwestorów i przy okazji ugrać coś do własnej kabzy. Czyli, falstart totalny, bo 3 lata poszły w diabły. Obecny prezydent podczas kampanii wyborczej obiecywał mieszkańcom niesamowity boom rozwojowy, oczywiście w oparciu o lotnisko. Media na wyścigi informowały, że już, już ,,na dniach'', ma być na lotnisku recycling starych samolotów, realizowany z Francuzami. Niemal w tym samym czasie, inne intratne przedsięwzięcia lotniskowe miały być realizowane z Amerykanami, o czym dodatkowo zapewniał pan senator, sfilmowany w otoczeniu biznesmenów z USA przez nasze media ,,lotniskowe''. Sprawa, jakoś przyschła, bo wkrótce Amerykanów zastąpił prezes Fijołek ze swoimi szybowcami, wprowadzony na lotnisko na podstawie uroczyście i w błysku fleszy podpisanej umowy z magistratem. Boom się z tego zrobił niesamowity, bo rekordy świata zostały pobite, co zresztą potwierdzają następne, liczne reportaże. Jednocześnie, samorząd zamiast zabrać się za lotnisko, jak wymagał darczyńca, poprzestał na lądowisku, bo pojawiła się kolejna odsłona boomu, czyli strefa / podstrefa ekonomiczna, w której mają być tysiące nowych miejsc pracy. Za strefę magistrat wziął się ostro, bo ogłosił interesujące przetargi na wyburzanie zabudowy lotniskowej, co prawda znajdującej się nie na swoim darowanym terenie, ale co tam, jak ma być strefa, to wiadomo, że szczegóły na bok. Niedawno media zaczęły jednak ,,wygaszać’’ sprawę, bo okazało się, że na terenie planowanym pod strefę są chronione gatunki ptaków, a w magistracie ptasznika przecież nie ma. Najważniejsze, że magistratowi w sukurs przyszli ministrowie, którzy, jak media donoszą ,,bardzo chętnie słuchają nowego prezydenta''. To następny, dobry, omen, mimo, że jeszcze nie wiemy, czy ministrowie prezydenta już wysłuchali, ale dla gawiedzi czekającym na boom znacznie przecież ważniejszym jest, że ,,chętnie słuchają''. Najważniejsze, że nowy prezydent obwieścił nam w Białej nowy, lotniskowy boom i jakoś się kręci, bo jakoś to będzie, bo jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było. Przeflancowanie Pomorskiej SSE do Białej nie powinno być zatem specjalnym problemem, bo nie takie już eksperymenta zaliczyło bialskie lotnisko na przestrzeni minionych lat. Wesołych świąt
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet niech i Chińczycy zainwestują w tą strefę . Trzeba coś rozbić, działać a nie tylko narzekać . A potem żale że to Polska "C" lub "D". A PiS-o fobi niech się leczą. Nikt na zachodzie nie przykłada takiej miary do polityki jak na tym zaścianku ! Ważne jest aby powstawały miejsca pracy i obojętnie kto będzie płacił.
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Piszą wyraźnie, że chcą wkroczyć na Lubelszczyznę. Biała Podlaska to nie Lubelszczyzna a Południowe Podlasie.

Słusznie prawisz, Lubelszczyzna, to Dąbrowica i okolica. Lublin i Puławy jeszcze się załapują, Chełm i Biała Podlaska już nie. :)

Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2016 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piszą wyraźnie, że chcą wkroczyć na Lubelszczyznę. Biała Podlaska to nie Lubelszczyzna a Południowe Podlasie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!