niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska jednak ma szansę na pieniądze na odnawialne źródła energii. Protest był zasadny

Dodano: 22 marca 2017, 14:05
Autor: Ewelina Burda

Zarząd województwa lubelskiego uznał protest Białej Podlaskiej za zasadny. Miasto zyskało dodatkowe punkty na dofinansowanie projektu budowy instalacji OZE.

– Po ponownej ocenie, eksperci zgodzili się z argumentacją pracowników magistratu, przyznając dodatkowe punkty – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta.

Tym samym projekt uzyskał 97,5 punktów na 100 możliwych. Wcześniej miastu przyznano 92,5 punktów. Ale samorząd poczuł się „pokrzywdzony” oceną i złożył protest. 

– Eksperci dokonujący weryfikacji oprotestowanej oceny wniosku zgodzili się z naszą argumentacją, przyznając w ramach kryterium „Wpływ na bezpieczeństwo użytkowników, oszczędność zasobów i jakość użytkowania” dodatkowe punkty, w wyniku czego projekt uzyskał łącznie 97,5 punktów, co stanowi 97,5 proc. maksymalnej liczny punktów możliwej do uzyskania na etapie oceny trafności merytorycznej – tłumaczy Chodziński. – Oczekujemy dalszych informacji od komisji konkursowej w sprawie dofinansowania projektu – dodaje zastępca prezydenta.

– Teraz projekt trafi na listę rankingową projektów, które oczekują na dotację, z adnotacją, że jest to projekt oceniony ponownie w wyniku odwołania – zaznacza Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka. 

Dofinansowanie będzie uzależnione od ostatecznego miejsca, które zajmie na tej liście. A ocenę oprotestowały w sumie 83 samorządy. – Na wsparcie projektów po odwołaniach mamy zabezpieczone 42,9 mln zł. Kwota ta zostanie uwolniona po ostatecznym zakończeniu procedury odwoławczej, czyli po rozstrzygnięciu ostatniego protestu – dodaje rzecznik.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej byli bardzo zainteresowani instalacjami z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Napłynęło aż 2407 wniosków. Najwięcej, bo 1050 dotyczyło kolektorów słonecznych. Fotowoltaiką zainteresowanych było 711 osób, kotłami na biomasę 170, a pompami ciepła ponad 400. Inwestycja miała pochłonąć 12,3 mln zł.

Miasto w piśmie do mediów dementuje też informacje przekazywane przez stowarzyszenie Biała Samorządowa. Jego członkowie, zdaniem władz miasta, sugerowali że wniosek o dofinansowanie instalacji OZE mógł być źle przygotowany. 

– Nieprawdziwa jest informacja  że bialski wniosek został źle przygotowany i nie przeszedł etapu oceny formalnej – podkreśla Chodziński. 

Przywołuje też że w opinii stowarzyszenia „upartyjnienie bialskiego samorządu” mogło również rzutować na brak dotacji. – Przekaz, który kieruje stowarzyszenie do mieszkańców Białej Podlaskiej jest tym bardziej bulwersujący, że jeden z członków zarządu stowarzyszenia Biała Samorządowa - Paweł Polkowski jest pracownikiem Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Białej Podlaskiej, funkcjonującego w strukturze Urzędu Marszałkowskiego, który w ramach swoich obowiązków zawodowych zobowiązany jest do rzetelnego informowania mieszkańców o tematyce funduszy europejskich – zauważa zastępca prezydenta, dalej wytykając mu m.in. brak kompetencji i lapsusy językowe.

– Nigdy nie negowaliśmy zasadności ani efektu jaki zostanie osiągnięty w ramach tego programu a jedynie z niepokojem mówiliśmy o braku dofinansowania, co nadal jest faktem – zauważa z kolei Bogusław Broniewicz, prezes Białej Samorządowej.

Jego zdaniem, w piśmie do mediów władze miasta przede wszystkim atakują jego stowarzyszenie. – Zarzucanie nam braku rzetelności, uczciwości oraz dobrej woli jest przejawem arogancji oraz wyrachowanego cynizmu, w ustach osoby wielokrotnie mijającej się z prawdą – punktuje Broniewicz. – Jestem zbulwersowany i jednocześnie zszokowany, jak bardzo uwiera i boli nasza działalność prezydenta Adama Chodzińskiego, że posuwa się do ataków personalnych. Wytykanie lapsusów językowych jest domeną ludzi małostkowych, którzy chcą przysłonić tym istotę problemu – stwierdza szef stowarzyszenia, dodając że „poza godzinami pracy każdy pracownik w tym urzędnik może swobodnie manifestować swoje przekonania i poglądy”.

Użytkownik niezarejestrowany
Podpis
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 marca 2017 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cóż, w tej sytuacji mogę tylko zadedykować panu broniewiczowi i jego kolegom, jak i podobnym im demagogom, piosenkę pochowanego wczoraj wojtka młynarskiego: ballada o tych, co się za pewnie poczuli ***s://***youtube.com/watch?time_continue=183&v=stff-ryjfla
Rozwiń
Podpis
Podpis (23 marca 2017 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Broniewicz, zbadaj sprawę kibla przy dworcu autobusowym. Dlaczego trzeba szczać do śmierdzącego toi toia, dlaczego pod pomnik Kaczyńskich rozebrano porządny szalet miejski. To jet problem na miarę "Biały Samorzondowy" a nie jakieś tam dotacje!
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wierzę że to nie będzie koniec listy, w/g alfabetu to początek ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje P. Chodziński mieszkańcy będą pamietać.
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2017 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co oni sobie myślą że w urzędzie same tłuki siedzą. Znają swoją wartość i mają kompetencje to się odwołali na pewno nie dzięki BS
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!