czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Kolejowa rewolucja za pół miliarda. Nowy przystanek i tunel

Dodano: 8 marca 2018, 07:16
Autor: Ewelina Burda

Tak ma wyglądać przystanek kolejowy Biała Podlaska Rozrządowa <br />
Tak ma wyglądać przystanek kolejowy Biała Podlaska Rozrządowa

PKP PLK przebuduje stacje w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu. Pasażerowie będą też mogli na nowo korzystać z zamkniętego obecnie przystanku kolejowego.

Dzięki modernizacji, pociągi osobowe będą mogły pojechać na tej linii z prędkością 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Kolej reaktywuje też przystanek Biała Podlaska Rozrządowa przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Będą na nim dwa perony, wiaty i oświetlenie.

– Na przebudowanych stacjach wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągów. Będą wiaty, nowe oświetlenie oraz wyraźne oznakowanie. Nad bezpieczeństwem czuwać będą kamery monitoringu. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – mówi Witold Cytawa, dyrektor projektu modernizacji tego szlaku.

Na stacji w Białej Podlaskiej powstanie przejście podziemne. Dodatkowo PKP wybuduje tunel drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 812. – To były trudne negocjacje, które trwały dwa lata. Rozmawialiśmy z PKP o kwestiach finansowych i technicznych. Tak aby bezpieczeństwo i komfort mieszkańców były na pierwszym miejscu – podkreśla Adam Chodziński, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej.

Obecna władza miasta zerwała porozumienie, które zawarte było jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu. – Dzięki temu udało się zmienić ten projekt w ten sposób, że budowę tunelu od początku do końca finansuje PKP, a po naszej stronie leży dostosowanie układu komunikacyjnego przy ulicy Lubelskiej i Witoroskiej – zaznacza Chodziński.

Na stacjach zostanie przebudowany układ torowy oraz w sumie 113 rozjazdów. – Zwiększy się przepustowość tej linii, a biorąc pod uwagę, że to część Nowego Jedwabnego Szlaku, spowoduje to, że pociągów będzie więcej, a co za tym idzie, także towarów – uważa Tomasz Gontarz, doradca ministra infrastruktury i pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw kolei.

W Terespolu znajdzie się tzw. Lokalne Centrum Sterowania (LCS). A oznacza to, że komputerowe urządzenia umożliwią sprawny i bezpieczny przejazd pociągów. Na 5 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona zostanie nawierzchnia i oświetlenie. A nad rzeką Rudką powstanie nowy most.

Prace już ruszają i mają potrwać do sierpnia 2020 roku. Od 11 marca do końca kwietnia przyszłego roku pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami na linii Biała Podlaska-Terespol, gdzie uruchomiona będzie zastępcza komunikacja autobusowa, zwłaszcza dla przejazdów regionalnych.

Użytkownik niezarejestrowany
PrivatizePKPnow!
state of the art
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 marca 2018 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zazdrość bierze jak się na tą Białą patrzy.
Rozwiń
PrivatizePKPnow!
PrivatizePKPnow! (9 marca 2018 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKP to powinno się wstyudzić. W Lublinie porządnego zadaszenia na dworcu nie zrobią. A już o zagospodarowaniu terenów wzdłuz torowisk to nie wspomnę. PKP w ogóle nie dba o estetykę bocznic, ani o estetykę otoczenia torowisk. Zamiast jechać i cieszyć się widokami, roślinami, drzeekami, to często trzeba oglądac stare zabudowania PKP, któe wyglądają bardziej jak rozwalające sie obory i ogródki działkowe, niż coś ładnego. Mam złą ocenę działalności PKPO na terenach w Lubelskiem, i Śląskiem, stąd uważam, że powinno sie to sprywatyzować, i sprzedać najlepiej do Deutsche Bahn. Jak nie całe, to przynahjmniej te spółki PKP co operują między Wisłą a Bugiem. A co do Białej Podlaskiej, to ja się nie dziwię, ich prezydent i kasta polityczna są umoczeni w PiSie tak samo jak Ferenc z Rzeszowa. Władza swoim daje.
Rozwiń
state of the art
state of the art (8 marca 2018 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PL za to eksportuje kawalerów w koloratkach
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2018 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetnie. Już teraz miło popatrzeć jak mkną składy po 50 kontenerów China Express. Nowy Jedwabny Szlak. Biała na to zasługuje ! tut
Rozwiń
Gość
Gość (8 marca 2018 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowy przystanek Lublin Zachód też będzie miał tunel. Niestety bez przejazdu i prowadzący do lasu. Lublin miasto inspiracji czyli przystanek kolejowy w rezerwacie przyrody.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!