środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Kto nie złoży deklaracji, będzie płacił za śmieci więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2013, 16:50

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Mieszkańcy kilkuset domów nie zadeklarowali jeszcze czy będą sortować śmiecie. A termin minął półtora miesiąca temu.

Na ok. 7 tys. deklaracji, które powinniśmy otrzymać od właścicieli domów jednorodzinnych, mamy 6,2 tys. – mówi Gabriela Janicka, kierownik referatu gospodarowania odpadami w Urzędzie Miasta Biała Podlaska.

Rada Miasta uchwaliła tutaj, że opłaty będą naliczane od osoby. Stawka w przypadku sortowanych śmieci to 5 zł, a przy niesortowanych 8 zł. Termin składania deklaracji upłynął… 29 marca.

Co stanie się z osobami, które nie złożyły dokumentu? – Wysyłamy im wezwania. Jeśli mimo tego, nie złożą deklaracji, to przepisy mówią, że będziemy wszczynać postępowania i wysokość opłaty w takich nieruchomościach ustalimy w drodze decyzji – tłumaczy Janicka. – Liczbę osób określimy na podstawie dokumentów. Wydając decyzję, zawsze będziemy przyjmowali wyższą stawkę.

Właśnie dlatego nie opłaca się czekać, aż urząd sam wyliczy nam opłatę za śmiecie. Jeśli jednak tak się stanie, to od decyzji możemy się jeszcze odwołać i zadeklarować, że wybieramy jednak selektywną zbiórkę, a co za tym idzie niższą stawkę opłat.

W niektórych gminach zbieranie deklaracji odbyło się sprawniej. – Przyjmowaliśmy je do 31 marca. Sołtysi się postarali, sprawnie zbierali je od mieszkańców i przynosili do urzędu – mówi Urszula Nurzyńska z Urzędu Gminy Trzebieszów.

Tutaj stawka za sortowane śmieci to zaledwie 3 zł od osoby. Za niesortowane to już 9 zł. – Z tego co wiem, to nikt nie zadeklarował, że będzie oddawał śmieci zmieszane. Cena zrobiła swoje – przyznaje Nurzyńska.

W wielu innych gminach i miastach zbieranie deklaracji jeszcze trwa. Np. w Radzyniu Podlaskim stawka za odpady to 7 i 9 zł od osoby (odpowiednio: sortowane i niesortowane), a deklaracje są przyjmowane do końca maja. – Mieszkańcy przynoszą je cały czas, ale czy chodzi o deklaracje składane do urzędu skarbowego, czy o inne dokumenty, to najwięcej osób składa je w ostatnich dniach przed upływem terminu – przyznaje Mirosław Kałuski, sekretarz miasta.

Trochę czasu na deklaracje mają też mieszkańcy Parczewa. Zbieranie tych dokumentów zaczęło się dopiero tydzień temu i potrwa do końca miesiąca. Tutaj stawki są naliczane od gospodarstwa domowego, a nie od osoby. Najniższa to 8 zł. Tyle zapłaci osoba mieszkająca samotnie, na terenie wiejskim i pod warunkiem, że będzie sortować odpadki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!