poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Kup mieszkanie z bonifikatą

Dodano: 1 czerwca 2015, 13:10
Autor: Ewelina Burda

Mieszkańcy zainteresowani wykupem mieszkań komunalnych z bonifikatą przyszli na piątkową sesję rady miasta/ fot.E.Burda
Mieszkańcy zainteresowani wykupem mieszkań komunalnych z bonifikatą przyszli na piątkową sesję rady miasta/ fot.E.Burda

Dobra wiadomość dla najemców lokali komunalnych w Białej Podlaskiej. Rada miasta przyjęła właśnie uchwałę o możliwości wykupu takich mieszkań z 90-procentową bonifikatą.

Na najwyższą bonifikatę mogą liczyć lokatorzy, którzy wynajmują lokal, co najmniej przez 20 lat. Natomiast 55 proc. wartości mieszkania zapłacą ci, którzy wynajmują je od 10 do 20 lat, a 25 proc. bonifikaty przysługiwać będzie w przypadku wynajmu trwającego od 5 do 10 lat.

– Uchwałę przygotowywaliśmy od kilku miesięcy. Znaleźliśmy rozwiązanie najprostsze i najskuteczniejsze, które odpowiada na potrzeby mieszkańców. O przywróceniu możliwości wykupu mieszkań komunalnych mówiłem w swojej kampanii – mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.
Mieszkania, o których mowa średnio warte są od 100 do 120 tys. zł. Wykup z najwyższą bonifikatą oznacza sprzedaż takiego lokum za ok. 10 tys. zł.

- Mieszkam w bloku przy ul. Sidorskiej już 40 lat. To mieszkania pozakładowe Biaweny. Jestem na emeryturze i nie było mnie stać by wykupić mieszkanie za cenę wolnorynkową - przyznaje Anna Serafin, która przyszła na obrady rady miasta. – Tak powinno być, ile ja pieniędzy włożyłam w to mieszkanie. Remontowałam, parkiet położyłam, okna i drzwi wymieniłam – wylicza pani Zofia, która też mieszka przy ul. Sidorskiej. – Za swoje 35 metrów co miesiąc płacę 360 zł. Nawet znajomi z Lublina dziwią się, że tak drogo – dodaje.

Uchwała stawia jednak pewne warunki. Dotyczy mieszkań w budynkach oddanych do użytku przed rokiem 2000. Po wykupie, właściciel nie może sprzedać mieszkania przez 5 lat. Na bonifikatę nie mogą też liczyć lokatorzy, którzy przez ostatni rok zalegali w opłatach czynszowych na kwotę przekraczającą 3-miesięczny czynsz.

Zainteresowany wykupem mieszkania będzie się musiał zgłosić do Zakładu Gospodarki Lokalowej. Następnie, trzeba będzie dokonać wyceny mieszkania a później podpisać akt notarialny.

– Spodziewamy się, że od 300 do 400 osób skorzysta z takiego wykupu – mówi Robert Zaremba, prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej, największej miejskiej spółki, która gospodaruje zasobem mieszkaniowym miasta.

Sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą ma również poprawić kondycję finansową miejskiej spółki, która, o czym już pisaliśmy jest pod kreską. Najemcy zalegają z opłatami za czynsze. Do zwindykowania jest ponad 2 mln zł.

Stop procesom

Od 2004 roku władze miasta na kilka lat umożliwiły mieszkańcom wykup mieszkań z bonifikatą. Jednak, kiedy w 2007 roku przekształcono Zakład Gospodarki Lokalowej w miejską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, lokatorzy zostali pozbawieni takiej możliwości. A wcześniej, nie zostali powiadomieni o takich przekształceniach i prawie do pierwokupu mieszkania. Dlatego część z nich wytoczyła miastu procesy.

– Mam nadzieję, że to przetniemy i nie będziemy musieli wypłacać odszkodowań, narażając miasto na większe koszty. Apeluję, do tych, którzy procesują się z miastem. Aby teraz, gdy jest już taka możliwość, wykupili te mieszkania, a procesy samoczynnie się zakończą wycofaniem pozwów – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 czerwca 2015 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do Guest z 19:31. Nie płacił Pan za mieszkanie całe życie, tylko za jego wynajem lub czynsz, a to jest różnica. Właśnie przez bonifikaty rodzi się nierówność w społeczeństwie. Bo przykładowo moi rodzice musieli ciężko harować, wiele rzeczy sprzedać i wziąć kredyt na 25 lat, żeby móc kupić swoje mieszkanie. A inny sąsiad obok cały życie płacił tylko czynsz i mieszkanie wykupił od spółdzielni za 1000 zł. Więc gdzie tu jest równość? Bo jakoś jej nie widzę.

Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2015 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Człowieku !!! ja na swoje mieszkanie płaciłem ciężkie pieniądze w zakładzie pracy przez 40 lat, to mieszkanie powinienem otrzymać za darmo, a niestety pozbawiono mnie jego nabycia przez takich jak TY młodzieńcze!!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do autorki: Pani Ewelino, polecam zapoznanie się z zasadami interpunkcji. W artykule roi się od zbędnych przecinków. Błędy nie tylko rażą odbiorców, ale także nie świadczą najlepiej o Pani warsztacie dziennikarskim. Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Granda, młodzi spłacają kredyty po dwadzieścia lat i płacą czynsze. Oto cały PiS i jego populizm
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!