piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Lądowisko ma być gotowe do końca maja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2011, 17:06

 (Marek Pietrzela)
(Marek Pietrzela)

Spółka dzierżawiąca dużą część dawnego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej obiecuje otwarcie tu lądowiska do końca maja. Gdyby tak się stało, spełniłoby się marzenie wielu mieszkańców Podlasia.

Dariusz Stefaniuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta, jest sceptyczny:  Było wiele obietnic. Najpierw, że lądowisko będzie na jesieni 2010 r. Później miało być na wiosnę 2011 r. Pozostało tylko rozczarowanie. Nie ma żadnego ruchu na lotnisku dzierżawionym przez spółkę Cargo Hub Warszawa-Biała. Wybrano ją po drugim przetargu, bez sprawdzania z czego sfinansuje inwestycję. Miasto nie ma pomysłu na lotnisko, które stało się kłopotem, a nie szansą Białej Podlaskiej.

Piotr Kozłowski, dyrektor ds. rozwoju Cargo Hub, wyjaśnia, że oddanie do użytku lądowiska nie było możliwie w 2010 r., gdyż w czerwcu zmieniły się wymogi dotyczące lotnisk.

Włodzimierz Judkowiak, prezes tej firmy (obecnie zmienia swoją nazwę na Biała Airport), w czwartek odwiedził prezydenta Andrzeja Czapskiego. Jerzy Trudzik, pełnomocnik prezydenta do spraw lotniska, mówi, że Urząd Miasta postawił przez inwestorem wymóg, aby lądowisko zostało uruchomione do końca maja.

– Zapewniono nas, że ten termin będzie dotrzymany. Choć ciągle nie widać na lotnisku buldożerów i wielkich betoniarek. Najpierw jednak muszą być dopięte formalności – tłumaczy Trudzik.

Nie wszyscy pragną wielkiego portu cargo. Mieszkający w pobliżu lotniska malarz Adam Korszun podkreśla, że nie czeka z nadzieją na ponowne uruchomienie lotniska. – Nie jestem entuzjastycznie nastawiony do ryku silników samolotowych.

Plany są ambitne
Od 1 maja ubiegłego roku spółka Cargo Hub Warszawa Biała dzierżawi 327 ha dawnego lotniska wojskowego. Podpisując umowę dzierżawną, zobowiązała się, że do jesieni 2012 roku założy lotnisko cywilne użytku publicznego i rozpocznie jego eksploatację. Włodzimierz Judkowiak przed rokiem ujawnił, że istnieje szansa przy tym porcie cargo na utworzenie serwisowni boeingów. Przyznał, iż do pierwszych liniowych lotów cargo minie sporo czasu. Najpierw musi powstać lotnisko z prawdziwego zdarzenia, które będzie przyjmować czartery.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!