piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Lepsze nazwisko lokalnego bohatera czy kwiatek?

Dodano: 15 listopada 2011, 18:16

W Białej Podlaskiej taką samą nazwę "Dmowskiego” ma ulica biegnąca pomiędzy ul. Akademicką a obwodn
W Białej Podlaskiej taką samą nazwę \"Dmowskiego” ma ulica biegnąca pomiędzy ul. Akademicką a obwodn

Dlaczego ulicom naszego miasta nie patronują osoby związane z naszym regionem? – pytają mieszkańcy Białej Podlaskiej. Jak się okazuje, nowe nazwy ulic i placów wymyśla 5-osobowa komisja. Ale ostateczna decyzja należy do radnych.

Wielu mieszkańców Białej Podlaskiej z uznaniem przyjęło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Józefa Rudnickiego, pierwszego bialskiego starosty. Jednocześnie na forum Dziennika Wschodniego pojawiły się wpisy o potrzebie uczczenia innych osób, które zasłużyły się dla regionu i miasta. Takich jak np. malarz Ludwik Antonio Maciąg (jeden z najlepszych pejzażystów i batalistów na przełomie XX i XXI).
Inne wymieniane przez mieszkańców miasta nazwiska to prof. o. Jerzy Marian Cygan, prof. Henryk Mierzwiński, ks. Roman Szoszyński, ks. Zbigniew Bieńkowski i przyrodnik Janusz Szostakiewicz.

– Powinniśmy utrwalić w nazwach i na tablicach nazwiska ludzi zasłużonych dla miasta. Należy dbać o patriotyzm lokalny. Całym sercem jestem za takimi inicjatywami – przyznaje Dariusz Stefaniuk, wiceprzewodniczący bialskiej Rady Miasta.

Przygotowaniem wniosków dotyczących nowych lub zmienianych nazw zajmuje się zespół w składzie: Szczepan Kalinowski, Jan Maraśkiewicz, Jacek Martyniuk, Edward Borodijuk i Maria Skonieczna-Mikołajczuk.

– Zespół wydaje opinię na temat nazewnictwa ulic. Natomiast podejmowanie uchwał w tej sprawie należy do kompetencji Rady Miasta – tłumaczy Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta.
Szczepan Kalinowski przyznaje, że w przeszłości bywało różnie. Wśród patronów jest m.in. żołnierz Batalionów Chłopskich, który w czasach PRL służył w milicji.

– Kiedy dyskutujemy nowe propozycje, staram się forsować nazwiska osób zasłużonych dla miasta i południowego Podlasia. Udało mi się dotrzeć do dokumentów o braciach Wroczyńskich. Przeforsowałem też propozycję legionisty Stanisława Tessaro – wspomina Kalinowski.

Kalinowski przyznaje też, że podczas obrad zespołu prowadzi ożywioną polemikę z Januszem Maraśkiewiczem, konserwatorem zabytków, który od postaci historycznych preferuje patronów bardziej uniwersalnych, np. kwiaty.

– Jestem zwolennikiem prostych nazw. Niech w obrębie jednego osiedla będą ulice nazwane na przykład gatunkami drzew. Nie można wciskać na siłę lokalnego bohatera – tłumaczy Janusz Maraśkiewicz.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!