wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska lobbuje w sprawie wschodniej obwodnicy

Dodano: 21 maja 2015, 08:11
Autor: Ewelina Burda

W poniedziałek prezydent Dariusz Stefaniuk na sesji sejmiku mówił o potrzebie budowy obwodnicy wschodniej Białej Podlaskiej/ fot. UM Biała Podlaska
W poniedziałek prezydent Dariusz Stefaniuk na sesji sejmiku mówił o potrzebie budowy obwodnicy wschodniej Białej Podlaskiej/ fot. UM Biała Podlaska

Budowa wschodniej obwodnicy miasta to jedna z kluczowych inwestycji dla Białej Podlaskiej. – Droga będzie dogodnym dojazdem do lotniska i terenu planowanej as specjalnej podstrefy ekonomicznej – mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk (PiS).

O tym, jak ważna jest to inwestycja dla całego regionu, prezydent Białej Podlaskiej mówił na poniedziałkowej sesji sejmiku wojewódzkiego.

– Zależy nam, by wschodnia obwodnica znalazła się w planie rozwoju sieci dróg wojewódzkich na lata 2012-2020 oraz w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego województwa – tłumaczy Stefaniuk.

Władze miasta proponują by obwodnica przebiegała m.in. al. Solidarności aż do miejscowości Dubów. Skomunikowałaby drogę krajową nr 2 z drogą wojewódzką nr 812. A co najważniejsze, uwolniłaby tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku. Obwodnica pozwoliłaby też na przeniesienie ruchu tranzytowego i towarowego poza centrum miasta.

– Biała Podlaska bez nowych inwestycji będzie zagrożona stagnacją i powiększeniem się takich problemów społecznych jak bezrobocie, które już dzisiaj jest dużo większe niż średnia krajowa – przekonuje prezydent.

– To nawet nie jest kwestia lobbingu, tylko rzetelnej oceny wszystkich projektów które są przedkładane przez samorządy. A ten wydaje się interesujący z punktu widzenia efektów jakie może przynieść – przyznaje Przemysław Litwiniuk (PSL), przewodniczący sejmiku z Międzyrzeca Podlaskiego. – Wiele jednak zależy od prezydenta i jego urzędników – dodaje.

A konkretnie od tego, czy zaprezentują spójny projekt z wykazem wszystkich potencjalnych plusów. – Będziemy to wspierać. Inwestycja byłaby finansowana przy jak największym udziale środków unijnych – deklaruje Litwiniuk.

Jak się okazuje z budową obwodnicy mogą być jednak pewne trudności. – Zarząd dróg wojewódzkich poinformował, że najpierw potrzebna będzie decyzja środowiskowa oraz wskazanie lokalizacji węzła na planowanej autostradzie A2 do Terespola, którą ustala Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – tłumaczy Beata Górka, rzecznik marszałka. – Bez tego mamy związane ręce. Nie możemy wybrać wariantu przebiegu obwodnicy, bo projekt musi wpisywać się w sieć.

Wyznaczenie węzła na A2 może być o tyle trudne, że w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 nie ma autostrady A2 do Terespola. Planowany jest tylko odcinek z Warszawy do Mińska Mazowieckiego.

– Moje wystąpienie na sesji sejmiku to był krok, aby sprowokować dyskusję na ten temat w szerszym gremium. Wierzę, że marszałek wykaże w tej sprawie dobrą wolę – dodaje prezydent Stefaniuk.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 maja 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest koncepcja, a nie modernizowanie zapchanych wyjazdówek Lubelska, czy Witoroska. Objazd załatwiłby problem korków. Tylko trzeba będzie zmienić drogowskazy; na wiadukcie jest do Krasnystawu, a prowadzi w krzaki, dokładnie w krzaki. czyt
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze panie prezydencie, trzeba działać!
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może książę Bierecki finansujący Stefaniuka dołoży coś do inwestycji w Białej Podlaskiej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!