piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Lotnisko kusi inwestorów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2011, 20:48

Goście bialskiej spółki Biala Airport rozmawiali też z bialskim prezydentem, a w Warszawie <br />
zamierza
Goście bialskiej spółki Biala Airport rozmawiali też z bialskim prezydentem, a w Warszawie
zamierza

Firmy francuska i amerykańska mają wspierać spółkę Biala Airport w przygotowaniu uruchomienia portu cargo. Takie wstępne deklaracje ich przedstawiciele złożyli podczas rozmów w Białej Podlaskiej i w Warszawie.

Reprezentanci firm z USA i Francji, którzy mają polskie korzenie, rozmawiali o lotnisku. Celem przyjazdu gości – doradców inwestycyjnych i przedsiębiorców – było uzyskanie wstępnego porozumienia o możliwości uruchomienia portu cargo w Białej Podlaskiej. Są oni zainteresowani wykorzystaniem w przyszłości funduszy europejskich na projekty międzynarodowe.

Marc Maloszyc, ekspert inwestycyjny z Francji, poinformował, że przygotowywana jest koncepcja stworzenia sieci powiązanych lotnisk we Francji, Japonii, Rosji i w Polsce. Bialski port cargo byłby przygotowany na wzór lotniska Vatry pod Paryżem. Ekspert mówił w Białej, że liczy także na znaczącą rolę w tym projekcie szwajcarskich finansistów.

– Myślę, że bialski projekt jest możliwy do zrealizowania nawet w ciągu kilkunastu miesięcy. Przygotowujemy aplikacje do funduszy pomocowych. Prace się toczą. Już istotne elementy tego projektu zobaczymy na Euro 2012 – podkreśla Maloszyc, który dodaje, że istotne jest przy tym projekcie zainteresowanie bliskiej mu Europejskiej, Partii Zielonych. Ekspert przyznaje, że liczy na podpisanie wstępnego porozumienia w sprawie międzynarodowej współpracy przy tworzeniu portu cargo.

Jan Szoc, który pracował jako analityk w Komisji Europejskiej a w miniony weekend uczestniczył w rozmowach potwierdza, że oprócz portu cargo przygotowywane są także projekty dotyczące stworzenia w regionie systemu produkcji żywności ekologicznej, która z bialskiego lotniska byłaby wysyłana m.in. do Niemiec. Wspomina, że Rebecca Harms, współprzewodnicząca frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego, jest zainteresowana wsparciem inwestycji dotyczących powiązania kolei i bialskiego lotniska oraz wykorzystania innych nowoczesnych rozwiązań ekologicznych przy tym przedsięwzięciu (np. pomp cieplnych i solarów).

– Moja firma ma wejść na giełdę w Warszawie. Jesteśmy gotowi współuczestniczyć w finansowaniu prywatnego projektu dotyczącego Białej Podlaskiej. Nie mogę jednak mówić o szczegółach tej inwestycji, do której włączymy się w końcowej fazie – mówi Andrzej Filipek, który przyjechał do Białej Podlaskiej z Los Angeles.

– Lotnisko w klasie 3C (do obsługi połączeń cargo –przyp. red.) będzie przygotowane w Białej Podlaskiej do końca przyszłego roku – zapewnia Włodzimierz Judkowiak, prezes Biala Airport, zadowolony, że wielomiesięczne przygotowania zaowocowały rozmowami dotyczącymi międzynarodowego przedsięwzięcia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!