sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska ma już podstrefę ekonomiczną. "Uważam to również za swój osobisty sukces"

Dodano: 30 grudnia 2016, 13:47
Autor: Ewelina Burda

Na 94 hektarach bialskiego lotniska od piątku jest już podstrefa ekonomiczna, wchodząca w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (fot. UM Biała Podlaska)
Na 94 hektarach bialskiego lotniska od piątku jest już podstrefa ekonomiczna, wchodząca w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (fot. UM Biała Podlaska)

Od piątku tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku są częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rada Ministrów wydała właśnie rozporządzenie w tej sprawie, które podpisała premier Beata Szydło.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o 94 hektary terenu. Z tego 69 należy do miasta, a 24 to własność Agencji Mienia Wojskowego.

– To dla nas bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla mieszkańców i przedsiębiorców – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. – Uważam to również za swój osobisty sukces, bo jeszcze w kampanii wyborczej powtarzałem, że aby rozwój miasta przebiegał prawidłowo, musimy zawalczyć o podstrefę właśnie na terenach po byłym lotnisku wojskowych, terenach do tej pory niewykorzystanych – podkreśla prezydent.

Przypomnijmy, że specjalnie z myślą o podstrefie miasto zmieniło miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki temu teren może być przeznaczony na usługi, produkcję czy magazyny. Z rozporządzenia wynika, że może tu powstać nawet 1600 miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych ponad 867 mln zł.

– To jest początek pewnej drogi. Mamy teraz podstawy aby wychodzić do przedsiębiorców. Przed nami kampania informacyjna o tym że mogą u nas kupować działki i budować. Nie zależy mi aby grunt był bardzo drogi, ważniejsze aby przedsiębiorcy utworzyli tu miejsca pracy. To będzie warunek kupna – tłumaczy Stefaniuk.

Co może przyciągnąć inwestorów? – Jako województwo na ścianie wschodniej jesteśmy objęci największym profitem ulgi podatkowej, nawet do 70 proc. dla małych i mikroprzedsiębiorstw.  Chcemy też wykorzystać położenie przy nowym Jedwabnym Szlaku. Na terenie podstrefy jest bocznica kolejowa która włącza tory do połączenia kolejowego, a to może być wykorzystane do portu przeładunkowego – zaznacza prezydent.

Potwierdzają to władze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – W oparciu o infrastrukturę byłego lotniska wojskowego i suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach, w Białej Podlaskiej powstać może centrum logistyczne związane w głównej mierze z polsko – chińską współpracą.

Stworzenie tego rodzaju hub-u przeładunkowego w lokalizacji stanowiącej strategicznie istotny element trasy pomiędzy bałtyckimi portami, wschodnią częścią kraju, a Białorusią oraz Chinami zaowocuje zwiększeniem eksportu polskich towarów do Państwa Środka – tłumaczy z kolei Aleksandra Jankowska prezes PSSE.

Ale teren trzeba jeszcze odpowiednio przygotować. – Chcemy działki uzbroić. Nasze miejskie spółki dostały informację aby uwzględnić to w swoich inwestycjach na 2017 roku. Sukcesywnie też będziemy tworzyć nowe wewnętrzne drogi. Po to też projektujemy obwodnicę wschodnią, aby strefę skomunikować z Aleją Solidarności a dalej z drogą krajową nr 2 – podkreśla Stefaniuk.

W jego ocenie, te działania mogą iść dwutorowo. – Gdy strefa już się rozwinie, będzie wtedy argument aby do granicy z Białorusią powstała droga szybkiego ruchu – zauważa.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz pierwszy swoim zasięgiem obejmuje województwo lubelskie. W sumie strefa zajmuje już ponad 2 200 hektarów. Póki co,  najwięcej, znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. 10 stycznia planowane jest oficjalne otwarcie podstrefy ekonomicznej w Białej Podlaskiej.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 stycznia 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla kogo te ściemy pani burdy w aspekcie wiarygodnie sprawdzonych i udokumentowanych faktów o sse. specjalne strefy ekonomiczne są jak... prezent rządu dla obcego kapitału. z punktu widzenia rynku pracy i sytuacji pracowniczych sposób w jaki polska podeszła do sse jest trudny do zaakceptowania. trzeba również pamiętać o tym, że najczęściej firmy korzystające z oferty rządu w zakresie sse nie zakładają pozostawania na terenie kraju dłużej niż będzie istniała strefa. pół biedy, jeśli z kraju zniknie firma, która wcześniej zostawiła na miejscu know-how, przeszkoliła pracowników w wąskich obszarach specjalizacji. gorzej, jeśli zabraknie organizacji, która do regionu wniosła jedynie czasowe zatrudnienie i przysłowiowe kable komputerów. link do bardziej szczegółowych informacji: ***natemat.pl/138067,jest-w-polsce-raj-gdzie-chorowac-nie-wolno-sukces-specjalnych-stref-ekonomicznych-czesto-oznacza-wyzysk-pracownikow
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gościa, sprzed 2 dni z godziny 10.20. Słusznie piszesz, gratuluj dalej. Na pewno podstrefa nie tylko młodym, ale może nawet tobie wyjdzie na dobre. Jak zatrudnieni w podstrefie na umowach zazwyczaj śmieciowych wezmą pierwszą wypłatę, to im wyjdzie na jeszcze lepsze, niż dobre. Zanim zaczniesz na SSE temat pisać, to sprawdź, na jakich to zasadach działają w Polsce strefy i podstrefy, a wtedy nie będziesz szermował pod publiczkę, już dawno wyświechtanymi frazesami. Polska zwalnia SSE z podatków na wiele lat, czyli dokłada corocznie miliardy do stref i podstref. Polacy, najcześciej w sytuacji bez wyjścia pracują na ,,inwestorów'' za marne grosze, a szemrani inwestorzy wywożą z Polski kapitał, także zwolniony od podatków. Oczywiście, od ponad 25 lat SSE na topie, bo tę nową formę niewolnictwa zaakceptował ,,zespół zgrany'' w Magdalence, a obecnie hołduje strefom i podstrefom, następny chór wujów, tym razem spod szyldu tzw. dobrej zmiany. Dlaczego polski pracownik zatrudniony, np. w szwajcarskiej firmie zlokalizowanej w SSE otrzymuje wynagrodzenie 4 - krotnie niższe od pracownika szwajcarskiego zatrudnionego na takim samym stanowisku? Ciekawe, dlaczego i w czyim to interesie, wszystkie rządy, (poczynając od ,,demokratycznie wybranego'' Mazowieckiego), totalnie olewają rzetelne podejście do gospodarki Państwowej w skali ogólnopolskiej i od tak wielu lat hołubią tylko SSE, klastry lub ,,inkubatory''. Niestety nadal nie wiemy, w którym to inkubatorze wylęgły się nam w Polsce rządy, które już od ponad 27 lat tylko pozorują działania na rzecz swoich obywateli. Reasumując, to sukces osobisty pana Stefaniuka w sprawie podstrefy jest tak ogromny, że czas najwyższy skomponować odpowiedni hymn pochwalny na cześć sukcesu pana prezydenta. Hymn powinien być, co najmniej na miarę Te Deum......
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2017 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratuluje. Do sceptyków - okazuje się, że można a przez tyle lat ten teren popadał w ruinę. Dajcie młodym ludziom działać a na pewno każdemu to wyjdzie na dobre. I okaże się czy powstaną nowe miejsca pracy czy młodzi dalej będą musieli wyjeżdżać za pracą jak za poprzedniej ekipy. A odnośnie lasu ! jaki to las - samosiejki. W innych miejscach wschodniej polski wycina się prawdziwe lasy i nikt nie robi halo. W miejsce tej niby wycinki z tego co słyszałem zostaną nasadzone nowe bez straty dla ekosytemu.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2017 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Darek to jest las sadzony przez ludzi a był taką strefą między lotniskiem a miastem .
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2017 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osobisty sukces może odtrąbić tylko hrabia Bierecki,bo on tu rozdaje karty to tak jak Soros z Balcerowiczem.Mnie zaskakuje jedno:wpierw znajduje się zdrajca,który swoją decyzją niszczy największe lotnisko w Europie,a potem pokazuje się inny wazeliniarz,który części tego zniszczonego odtwarzał to mają być sukcesy? A w ogóle to władzom/wszystkich szczebli/najlepiej wychodzi stawianie pomników ,wmurowywanie tablic,wbijanie szpadli i wszystkiego poświęcanie..A ja apeluję o robotę i opamiętanie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!