niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska ma rondo Żołnierzy Wyklętych. Odsłonili tablicę z nazwą

Dodano: 1 marca 2017, 17:11
Autor: Ewelina Burda

Rondo już z nazwą - Żołnierzy Wyklętych
Rondo już z nazwą - Żołnierzy Wyklętych (fot. Ewelina Burda)

Biała Podlaska z rondem Żołnierzy Wyklętych. W środę oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą, którą zaproponował prezydent miasta, a następnie poparli ją miejscy radni.

Duże rondo i pierwszy odcinek Alei Armii Krajowej były gotowe już w grudniu. W sumie, inwestycja pochłonęła ponad 5 mln zł.  Na początku lutego radni przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy Żołnierzy Wyklętych.

- Od 6 lat obchodzimy to wspaniałe, polskie patriotyczne święto. To święto bohaterów którzy nie poddali sie z dniem kapitulacji Niemiec, tylko walczyli o wolną Polską jeszcze wiele lat. Wielu z nich to byli Podlasiacy, mieszkańcy Białej Podlaskiej związani np. z 34. Pułkiem Piechoty - przypomniał w środę podczas odsłonięcia nazwy ronda Adam Chodziński zastępca prezydenta.

- Widzimy dzisiaj że wśród młodzieży jest głód patriotyzmu. A odpowiedzią na ten głód jest właśnie ta infrastruktura która powstała. Aleja Armii Krajowej połączy centrum miasta z ogromnym osiedlem, które w przyszłości będzie zasiedlone przez 15 tys. mieszkańców. A skoro Aleja Armii Krajowej, to nie mogło być inaczej niż nazwa rondo Żołnierzy Wyklętych - tłumaczył wiceprezydent.

W odsłonięciu asystował Piotr Jasiński wnuk Władysława Jasińskiego , ps. „Grab”, który walczył w konspiracji aż do śmierci w 1953 roku. A ojciec Zbigniew Jasiński był współorganizatorem i dowódcą konspiracyjnej  młodzieżowej  organizacji „Wolność i Niepodległość”.

- Myślę że zarówno dziadek jak i ojciec chcieli aby tak to w końcu wyglądało. Żeby o Żołnierzach Wyklętych mówić otwarcie. Dobrze że teraz ta pamięć jest pielęgnowana i mam nadzieję że tak pozostanie - podkreśla Piotr Jasiński z Białej Podlaskiej. - Mój dziadek po wojnie nie złożył broni, tylko walczył z Sowietami w drugim podziemiu, aż do śmierci - opowiada wnuk. - Już jako 18-latek walczył z bolszewikami, całe dorosłe życie był w wojsku, na tym terenie był znaczącym dowódcą. A represje dotknęły później rodzinę. Aż do lat 90-tych było piętnowanie ze strony władz i społeczeństwa. To taka cena za walkę - stwierdza Piotr Jasiński.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
darooff
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2017 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyjątkowa bezczelność rządzących, ale i ironia losu, by "rondo bandytów" wieńczyło Aleję Armii Krajowej
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupia nazwa - chodzi o nazwę tych żołnierzy a nie ronda - jakiś idiota wymyślił a reszta podchwyciła... Ci żołnierze zasługują na szlachetniejsze miano.
Rozwiń
darooff
darooff (2 marca 2017 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie Prezydęt :) tyle okazji do promocji a lansuja sie inni. Co sie dzieje ?
Rozwiń
kukis
kukis (2 marca 2017 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W końcu ktoś dba o postawy patriotyczne w tym mieście. Bo to było zapomniane. Dobra robota. Lewackie gawiedzie niech szczekają, a karawana jedzie da;lej. Nie bedzie 1 osoba mówić 9 osobom jak żyć. śmiech na sali
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2017 o 06:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niechaj sobie na tym rondzie postawią pomnik Kaczyńskiego ... będą mieli wszystkie gówna na jednym placu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!