czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Miasto oszczędza i gasi latarnie

Dodano: 17 lipca 2011, 20:28

Mieszkańców irytują niekonsekwencje <br />
przy wprowadzaniu oszczędności na oświetleniu (Maciej Kaczanows
Mieszkańców irytują niekonsekwencje
przy wprowadzaniu oszczędności na oświetleniu (Maciej Kaczanows

Miasto szuka oszczędności w rachunkach za prąd. Na ulicach gasną latanie. Ale nadal iluminowane są budynki.

Oszczędności zaczęły się przed prawie dziesięcioma tygodniami. Wprowadzono ograniczenia w oświetlaniu bialskich ulic (tych wojewódzkich i tych powiatowych), przy których wyłączono co trzecią latarnię. Zrobiono to mechanicznie, nikt nie zwracał uwagi i na przykład zgasły latarnie, które wcześniej oświetlały przystanek autobusowy z rozkładem jazdy. Teraz późnym wieczorem zupełnie ciemno jest na przystankach przy ul. Orzechowej, al. Jana Pawła II i al. Tysiąclecia.

Tymczasem nie wprowadzono ograniczeń w oświetlaniu mniejszych uliczek np. Wesołej, Słonecznej, Sikorskiego i części Kościuszki.

Internauci na naszym forum krytykują, że w nocy musi się palić około 1000 lamp na obwodnicy. W dodatku, iluminowane są też drogi serwisowe towarzyszące K-2.

– Na placu Wolności świecą się wszystkie lampy i jakoś wielkich tłumów tam nie ma, a nikt po godz. 21 igieł tam nie szuka. A może lepszym oszczędzaniem okaże się wyłączenie podświetlenia magistratu – proponuje internauta Zozu i apeluje do władz miasta, aby ponownie przeanalizowały decyzję o wyłączaniu oświetlenia, bo takie oszczędności mogą sprzyjać zwiększonej liczbie kradzieży i włamań.

– Na Janowskiej pięknie święcą się lampy. Dobrze też jest oświetlony Urząd Miasta – wylicza mieszkający w centrum Zbigniew Czarnecki, który zauważa, że szczególnie dobrze oświetlone są ulice w okolicy lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

– Żadne oszczędności nie są mile widziane, tym bardziej że na drodze krajowej świeci tyle latarni w pole – uważa Wojciech Sosnowski, radny PO. – Jedni, jak kobieta zamieszkała przy końcu ul. Łomaskiej, skarżą się na ograniczenia w świeceniu lamp i pogorszenie bezpieczeństwa, a zdarzają się też sygnały od mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy nie chcą, aby latarnia świeciła im przez całą noc w oknie – mówi Marek Kuraś, radny PiS.

A radny Dariusz Stefaniuk (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta, uważa, że urzędnicy nie dbają o wizerunek UM, gdy wprowadzają drastyczne ograniczenia w całym mieście, a nie wygaszają iluminacji urzędu.

Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta, tłumaczy, że miasto musi za wszelką cenę szukać oszczędności, gdyż otrzymuje od władz centralnych coraz więcej zadań bez finansowego pokrycia.

– W przypadku informacji o wyłączeniu świateł w miejscach strategicznych, badamy czy nie jest to przypadkiem awaria lampy. Nie możemy ograniczyć oświetlenia obwodnicy, gdyż przepisy dotyczące tego rodzaju dróg są wyjątkowo restrykcyjne. Samorządy próbują walczyć o to, aby oświetlenie obwodnic leżało w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na razie nie przynosi to określonego rezultatu. Drogi dojazdowe do obwodnicy mieszczą się w tej samej kategorii, co obwodnica – wyjaśnia.

Dodaje, że oświetlenie bialskiego magistratu jest ledowe i ma moc wielokrotnie mniejszą niż tradycyjne.

– Wygaszenie iluminacji budynku Urzędu Miasta, jeśli przyniesie oszczędności, to wręcz w niezauważalnym stopniu. Za to oświetlenie placu Wolności będzie poddane redukcji, wyłączymy tam co trzecią lampę – zapewnia.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!