wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska. Miejska grupa zakupowa ma mieć tańszy prąd

Dodano: 14 grudnia 2015, 08:54
Autor: eb

W Białej Podlaskiej powstaje miejska grupa zakupowa. Miasto i wszystkie jemu podległe jednostki chcą wspólnie kupić energię elektryczną.

Przetarg jest już rozpisany. W tym tygodniu nastąpi rozstrzygnięcie. Chodzi o dostarczanie energii elektrycznej dla miasta, spółek miejskich i kilkudziesięciu jednostek miejskich, m.in. szkół w 2016 roku. To, zdaniem władz miasta, ma przynieść oszczędności w miejskiej kasie.

– To duża kwota, która da nam możliwość negocjacji ceny – uważa prezydent Dariusz Stefaniuk. – Będziemy przyglądać się jak to funkcjonuje, a następnie pójdziemy dalej, np. w kierunku materiałów piśmienniczych – zapowiada Stefaniuk.

Grupa zakupowa to zrzeszenie podmiotów, które dokonują zakupu za pośrednictwem jednego przedsiębiorstwa, w celu osiągnięcia silniejszej pozycji w negocjacjach z dostawcami oraz uzyskania lepszych warunków handlowych. Jak czytamy w ogłoszeniu przetargowym „celem wspólnego zamówienia jest ujednolicenie stawek oraz uproszczenie zasad rozliczania zużycia energii elektrycznej czynnej. Zamawiający zamierza to osiągnąć w szczególności poprzez uzyskanie jednej, stałej ceny za kilowatogodzinę, właściwej dla poszczególnych grup taryfowych”.

Grupa zakupowa to nie wszystko. Zmiany zaszły też w zamówieniach publicznych. – Wprowadziłem tu szereg rozporządzeń. Dzisiaj nasz referat zamówień publicznych sprawdza każdą kwotę, pyta o każdą cenę. Nie ma dowolności w zakupie. Nie ma już takich sytuacji, że gdy mamy 1 tys. zł do wydania, to musimy wydać wszystko. Dzisiaj wydajemy na miarę naszych potrzeb. Dzięki takiej mrówczej pracy udało się zaoszczędzić 1,8 mln zł. To pieniądze które możemy przeznaczyć na inwestycje – podkreśla Dariusz Stefaniuk.

Rekordowo z Grupą Zakupową

Grupy zakupowe pomagają samorządom w oszczędzeniu. Na przykład w 2015 roku Łódzka Grupa Zakupowa wynegocjowała rekordowo niską stawkę zakupu energii elektrycznej. Nowe stawki za prąd pozwolą Łodzi na zaoszczędzenie 8 mln zł. Grupę tworzy ponad 400 podmiotów - m.in. miejskie placówki edukacyjne, kulturalne, ochrony zdrowia, domy pomocy społecznej, siedem miejskich spółek, spółka z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dwie gminy - Stryków i Koluszki.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będą oszczędzać kosztem mieszkańców. Wyłączą co 2 latarnię i już jest oszczędność. Tak jak ostatnio PKP przyspieszyło swoje połączenia kolejowe. Po prostu, pociąg nie staje na iluś tam stacjach, i wychodzi, że PKP przyspieszyło swoje połączenia. Kojarzy mi się to też z WV. Tez wyszedł im dobry wynik na spalanie paliwa, dopóki ktoś nie sprawdził. Takie oszczędzanie, to psu na budę się zdadzą. Lepiej, jakąś farmę fotowoltaiczna na łąkach by zainwestowali, lub na dachach urzędów i miejskich budynkach zainstalowali panele to by była oszczędność (przy wsparciu Unii na cele ekologii - patrz ustalenia w Paryżu). Tyle jest wolnego miejsca na Krzną. Szerzej, trzeba patrzeć, panowie i panie z UM Biała Podlaska.
Rozwiń
Gość
Gość (14 grudnia 2015 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko nikt nie pisze :ile zdrożeje energia dla prywatnego odbiorcy.Stefaniuka to nie interesuje,bo on jest dopiero rok po wyborach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!