piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Mieszkania komunalne z bonifikatą. Ruszyła sprzedaż

Dodano: 1 grudnia 2015, 14:46
Autor: Ewelina Burda

W Białej Podlaskiej ruszyła sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Teresa Strzelczyk była jedną z pierwszych osób, które w piątek odebrały akty notarialne/ fot. UM Biała Podlaska
W Białej Podlaskiej ruszyła sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Teresa Strzelczyk była jedną z pierwszych osób, które w piątek odebrały akty notarialne/ fot. UM Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej ruszyła sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą. Pierwsi lokatorzy podpisali akty notarialne w piątek.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To wynik uchwały, którą radni przyjęli w maju tego roku. Na najwyższą  90-procentową bonifikatę mogą liczyć lokatorzy, którzy wynajmują lokal, co najmniej przez 20 lat. Natomiast 55 proc. wartości mieszkania płacą ci, którzy wynajmują je od 10 do 20 lat, a 25 proc. bonifikaty przysługuje w przypadku wynajmu trwającego od 5 do 10 lat.

– Kilka miesięcy trwały przygotowania aby wcielić uchwalę w życiu. Jeszcze w tym roku kilkadziesiąt osób skorzysta z takiej możliwości wykupu – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. A w kolejce do rozpatrzenia czeka kilkaset kolejnych wniosków. – Niektórzy czekali na taką możliwość blisko 30 lat – dodaje Stefaniuk.

To była jedna z jego przedwyborczych obietnic. – Co do wielkości bonifikaty uważam ze jest sprawiedliwa – ocenia. Mieszkania, o których mowa średnio warte są od 100 do 120 tys. zł. Wykup z najwyższą bonifikatą oznacza sprzedaż takiego lokum za ok. 10 tys. zł. Możliwy jest wykup ratalny.

W piątek pierwsi lokatorzy odebrali wraz z prezydentem akty notarialne. - Starałam się o to przez wiele miesięcy. W dodatku w tym czasie chorował mój mąż. Bardzo się cieszę, że wszystkie formalności udało się szybko załatwić – przyznaje  Teresa Strzelczyk, która wprowadziła się do swojego mieszkania na początku lat 60. Przysługuje jej 90-procentowowa bonifikata.

Przypomnijmy, że  w 2004 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę umożliwiającą mieszkańcom wykup mieszkań komunalnych z bonifikatą. W 2007 roku Zakład Gospodarki Lokalowej przekształcono w miejską spółkę i aportem wniesiono do niej mieszkania komunalne. Jednak lokatorzy nie zostali we właściwy sposób powiadomieni o takich przekształceniach i prawie do pierwokupu mieszkania. Dlatego część z nich wytoczyła miastu procesy.

W październiku w Sądzie Okręgowym w Lublinie zapadł pierwszy prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności, na mocy którego miasto ma wypłacić najemcy mieszkania łącznie ponad 30 tys. odszkodowania. – To nie jest mój błąd. To dotyczy procesu, który ruszył, gdy prezydentem był pan Czapski, który nie poinformował mieszkańców, że mają prawo do pierwokupu mieszkania – podkreśla Dariusz Stefaniuk.

Jego zdaniem, to była jednostkowa sprawa i miasto nie będzie wypłacać więcej odszkodowań. Za sprzedaż mieszkań z bonifikatą odpowiada Zakład Gospodarki Lokalowej. Od 20 listopada największą miejską spółką kieruje Bernadeta Puczka.

– Przed panią prezes stawiam jedno główne wyzwanie, wyprowadzenie ZGL na prostą i spowodowanie, że spółka będzie umacniać się na rynku – zaznacza prezydent Białej Podlaskiej. – Sytuacja finansowa spółki nie wygląda źle. Widać już zainteresowanie  wynajmem lokali. Pozostaje jeszcze kwestia ściągnięcia zaległości czynszowych sięgających ok. 700 tys. zł- precyzuje Dariusz Stefaniuk.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2015 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest po prostu nierówność wobec mieszkańców. Dlaczego mienie komunalne, które jest własnością mieszkańców, jest sprzedawane z 90% bonifikatą, czyli prawie za bezcen? Większość ludzi musiała zadłużyć się na wielkie pieniądze, aby móc zamieszkać we własnym M, a tutaj sprzedaje się lokale za symboliczne kwoty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!