wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Można już zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego

Dodano: 18 kwietnia 2016, 14:36
Autor: Ewelina Burda

materiały prasowe
materiały prasowe

Od poniedziałku mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą już składać propozycje projektów do budżetu obywatelskiego. Ruszyła też specjalna strona internetowa.

Siedem okręgów i 1 mln zł do podziału. Tak w skrócie wygląda budżet obywatelski, który Biała Podlaska wprowadza po raz pierwszy. Realizacja projektów nastąpi w 2017 roku. Ale już od poniedziałku do końca maja bialczanie, którzy ukończyli 16. rok życia mogą składać swoje projekty. Do danej propozycji trzeba dołączyć listę co najmniej 30 podpisów poparcia.

– Dla ułatwienia i sprawiedliwego podziału wyróżniono kilka obszarów, w zależności od liczby mieszkańców. Każdy z nich otrzyma możliwość wykorzystania stałej kwoty 50 tys. zł oraz wyliczoną proporcjonalnie część budżetu obywatelskiego – przypomina Michał Trantau, rzecznik prezydenta.

Na stworzonej właśnie stronie internetowej www.bo.bialapodlaska.pl znajdziemy m.in. regulamin BO. Mieszkańcy dowiedzą się tu jakie przedsięwzięcia mogą liczyć na finansowanie w ramach budżetu. – Środki możemy wykorzystać na poprawienie estetyki miasta, utworzenie terenów zielonych, placów zabaw, ścieżek rowerowych czy skateparku. Mieszkańcy mogą mieć także wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa, proponując instalację dodatkowego oświetlenia czy utworzenie przejść dla pieszych – precyzuje rzecznik.

Następnie, wnioski z projektami przejdą oceny formalne oraz techniczno-finansowe. Zajmie się tym powołany właśnie 10-osobowy Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. To urzędnicy z poszczególnych wydziałów magistratu. Zespół będzie konsultował projekty z wnioskodawcami i w razie potrzeby, będzie prosił o ich modyfikację. 12 sierpnia prezydent miasta ogłosi listę projektów, które będą poddane głosowaniu mieszkańców. Głosować będzie można internetowo lub stacjonarnie do 16 września. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać 2 głosy. Pieniądze z budżetu obywatelskiego trafią do projektów z największą liczba głosów na danym obszarze, aż do wyczerpania puli. Ogłoszenie wyników planowane jest na 24 września.

Na ostatniej sesji radny Karol Sudewicz (PiS) miał kilka sugestii odnośnie BO. – Osoby które nie mają dostępu do internetu, chciałaby uzyskać dostęp do papierowej wersji regulaminu. Poza tym na stronie internetowej nieaktywna jest zakładka przykładowych wycen projektów – wyliczał na ostatniej sesji radny.

Wiceprezydent Adam Chodziński obiecał, ze wersje papierowe będą dostępne dla mieszkańców w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta. – Natomiast kwestię wyceny chcemy jeszcze dopracować – zaznaczył Chodziński.

Formularz zgłoszenia wniosku najłatwiej pobrać ze strony www.bo.bialapodlaska.pl. Następnie, należy go złożyć w Bialskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które koordynuje BO.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 kwietnia 2016 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie mogę znaleźć formularza zgłoszenia na stronie www.bo.bialapodlaska.pl.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!