poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska. Na Browarnej będzie teatralnie

Dodano: 22 stycznia 2016, 14:31
Autor: eb

Bialskie Centrum Kultury dostało 34 tys. zł dotacji z Narodowego Centrum Kultury na projekt „Chodź na Browarną”/ fot. UM Biała Podl.
Bialskie Centrum Kultury dostało 34 tys. zł dotacji z Narodowego Centrum Kultury na projekt „Chodź na Browarną”/ fot. UM Biała Podl.

"Chodź na Browarną" to projekt Bialskiego Centrum Kultury, który dofinansowało Narodowe Centrum Kultury.

Spośród ponad 300 wniosków, wybrano 29. BCK dostanie 34 tys. zł na realizację projektu w ramach programu NCK „Ojczysty-dodaj do ulubionych”. „Chodź na Browarną” zakłada m.in. organizację widowiska teatralnego.

– Projekt adresujemy do bialskiej młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Chcemy w ten sposób pobudzić ich wyobraźnię i podnieść praktyczne kompetencje językowe – mówi dyrektor BCK Zbigniew Kapela. – Młodzi ludzie będą poznawać swoje miasto z lat międzywojennych.  Poznają język swoich rówieśników z lat 1918-1939. Ich przewodnikami będą bialscy regionaliści oraz osoby starsze, które z opowieści swoich rodziców i dziadków pamiętają miasto z tego okresu – dodaje Kapela.

Na podstawie nagranych wspomnień i wywiadów ma powstać widowisko teatralne, które zostanie zaprezentowane właśnie na ulicy Browarnej. To niewielka uliczka w centrum miasta, która niedawno przeszła rewitalizację. – Spektakl będzie połączeniem wizji i teatru słowa. Scenariusz zostanie napisany na podstawie słownictwa, którym posługiwano się kilkadziesiąt lat temu – zaznacza szef BCK.

Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do listopada tego roku. W programie "Ojczysty-dodaj do ulubionych" chodzi o kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem. W przypadku pomysłu z Białej Podlaskiej młodzież będzie miała szansę w inny sposób spojrzeć na język polski.

– Celem dodatkowym będzie integracja środowiska uczniów bialskich szkół. Możliwe też będzie ukazanie różnorodnych form nauki języka, a przygotowanie spektaklu pozwoli wspierać alternatywne formy aktywności kulturalnej. Dodatkowym aspektem projektu jest integracja międzypokoleniowa młodzieży i osób starszych – wylicza Zbigniew Kapela.

W ubiegłym roku BCK dostało 27 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Aktywną Jesień Bialskich Seniorów. W ramach projektu osoby starszy brały udział w bezpłatnych zajęciach, koncertach i wyjazdach.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehe oj nie na rękę władzom osoba co te środki pozyskuje :-) Woleliby żeby bck nie dostało tej kasy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!