środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska nie wycofa się ze Stowarzyszenia "Bug”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2011, 17:20

Zespoły z Białorusi często występują w Białej Podlaskiej (Marek Pietrzela/ Archiwum)
Zespoły z Białorusi często występują w Białej Podlaskiej (Marek Pietrzela/ Archiwum)

Miasto Biała Podlaska miało wycofać się ze Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu "Bug”. W ostatniej chwili jednak przed zatwierdzeniem tego pomysłu, prezydent Andrzej Czapski wycofał się z tej decyzji.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni mieli podjąć uchwałę w sprawie wystąpienia Miasta Biała Podlaska. Prezydent Andrzej Czapski zaproponował taką uchwałę po pięciu latach przynależności miasta do tego stowarzyszenia.

Argumentował, że uczestnictwo Białej Podlaskiej w działaniach Euroregionu "Bug” nie przynosi wymiernych rezultatów. Prezydent wskazał na to, że stowarzyszenie nie pomaga miastu nad Krzną w nawiązywaniu aktywnej współpracy międzynarodowej, czy też w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

Przypomniał, że roczna składka członkowska, płacona z budżetu przeznaczonego na promocję Białej Podlaskiej do kasy stowarzyszenia, wynosi 5795,80 zł.

Te argumenty zostały zaprezentowane radnym akurat wtedy, gdy Andrzej Czapski powrócił z roboczej wizyty w Baranowiczach na Białorusi. Prezydent przeprowadził za Bugiem rozmowy dotyczące bieżącej współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Białą Podlaską a Baranowiczami. Razem z baranowickim merem podpisał plan współpracy obu miast.

Propozycja wycofania się Białej Podlaskiej ze stowarzyszenia euroregionu wywołała zatem u wielu osób zdumienie.

Bożena Nowicka od lat współpracuje w ramach bialskiego Miejskiego Ośrodka Kultury z białoruskimi instytucjami i nie ukrywa zaskoczenia.

– Kiedy przeczytałam o tym projekcie, byłam zaskoczona. W żadnym wypadku nie należało wychodzić z "Bugu”! Przecież nasza kultura sporo skorzystała na tym stowarzyszeniu – podkreśla.

Wyjaśnia, że MOK uczestniczył w wielu projektach dofinansowanych przez UE, a dotyczących m.in. współpracy z Komitetem Wykonawczym Miasta Baranowicze na Białorusi. Przed pięcioma laty otrzymał na to grant prawie 27 tys. euro. Przez kolejne dwa lata były organizowane Polsko-Białoruskie Spotkania Artystyczne, dofinansowane w wysokości ponad 75,8 tys. zł oraz Nadbużańskie Spotkania z Folklorem z dotacją 123 tys. zł.

Radny Michał Liwtniuk na posiedzeniach komisji samorządowych przeciwstawił się pomysłowi wycofania z "Bugu”:

– Koszty naszego udziału są niewspółmierne do korzyści, jakie uzyskuje Biała Podlaska. Nawet nasz szpital korzysta z projektów transgranicznych.

Podobnie radny Marek Światłowski popierał w dyskusjach propozycję pozostania w euroregionalnym stowarzyszeniu.

– Wiele argumentów za pozostaniem w "Bugu” zaprezentował nam Adam Wilczewski, przewodniczący Rady Miasta – zauważa.

Na początku ostatniej sesji niespodziewanie prezydent postanowił wycofać projekt uchwały o wystąpieniu ze stowarzyszenia.

– Wzbudziło to kontrowersje. Dość długo mocowałem się z tą uchwałą. Nasze wystąpienie może być źle odczytane ze względów prestiżowych. Warto zaktywizować naszą działalność i odnosić więcej korzyści – uważa Andrzej Czapski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!