czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Przejście przez ogród działkowy. Był skrót, jest kłódka

Dodano: 9 lipca 2015, 17:00
Autor: Ewelina Burda

Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja/ fot. E. Burda
Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja/ fot. E. Burda

Przez blisko 70 lat przejście przez ogródki działkowe służyło mieszkańcom. A teraz jest zamknięte na klucz – skarży się mieszkaniec Białej Podlaskiej Jerzy Dunia

Chodzi o przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Bialczanie korzystali z niego, skracając sobie w ten sposób drogę od ul. Narutowicza do Al. Tysiąclecia.

– Codziennie tędy chodziłem, zamiast pokonywać dodatkowe 2 kilometry – przyznaje pan Jerzy. On i kilka innych osób poskarżyło się w tej sprawie m.in. posłowi Adamowi Abramowiczowi (PiS).

– Wprawdzie nie jestem działkowcem, ale przychodziłem tu również, aby dokarmiać bezdomne koty. W sumie jest tu ich kilkanaście. Teraz na teren ogródków mogą wejść tylko ci, którzy mają klucz – opowiada Dunia. – W ostatnich latach poprzednie władze miasta wybudowały ludziom kładkę przez rów odwadniający, solidne schody z poręczą od Al. Tysiąclecia, a od ulicy Narutowicza wybudowano chodnik z cegły klinkierowej. Przez te wszystkie lata tego nie negowano i było dobrze – podkreśla pan Jerzy.

– To przejście było chętnie uczęszczane. Dla wielu mieszkańców było skrótem na Wolę. Nie wszystkich stać na dojazd autobusem czy samochodem – komentuje z kolei poseł Adam Abramowicz.

W tej sprawie skierował pismo do obecnego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Z odpowiedzi Stefaniuka możemy się dowiedzieć m.in., że zgodę na zamknięcie przejścia wydał jeszcze w lipcu 2014 roku na wniosek działkowców z ogrodu im. J.I. Kraszewskiego poprzedni prezydent.

– Prezydent Czapski wydał decyzję o zamknięciu, prezydent Stefaniuk może wydać decyzję o otwarciu – uważa Abramowicz.

– Wniosek o zamknięcie przejścia przez teren ogródków działkowych podyktowany był m.in. kwestiami bezpieczeństwa osób korzystających z tego przejścia i ochroną mienia działkowców – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk. Poza tym alejka przez ogródki nie jest drogą publiczną. Ale zdaniem posła, działki to „płuca miasta i powinny służyć społeczeństwu”.

– Od wielu lat odnotowywaliśmy dewastacje, rozboje, podpalenia domków, młodzież przychodziła tu pić alkohol. Policja potwierdza, że to przejście nie było zbyt bezpieczne – podkreśla prezes ogrodu działkowego Mirosław Klejnowski.

– Od czasu zamknięcia, incydentów nie odnotowujemy – przyznaje rzecznik bialskiej policji Jarosław Janicki.

Również prezes zauważył poprawę. – Czujemy się bezpiecznej, bardziej komfortowo, bo wcześniej ludzie cały czas przechodzili i patrzyli. Było nieswojo – uważa Klejnowski.

Jednak decyzja o zamknięciu nie była jednogłośna. – Nikt ze mną tego nie konsultował. Kierownictwo ogrodu poinformowało tylko, że przejście będzie zamknięte. Nie przeszkadzało mi, że ludzie tędy chodzili – mówi Katarzyna Matejuk, która ma tu działkę od kilkudziesięciu lat.

Czy nowe władze miasta otworzą ponownie przejście? Rzecznik ratusza przyznaje, że prezydent znalazł się między młotem a kowadłem, bo „zamknięcie to suwerenna decyzja działkowców”. Jednak przykład pani Katarzyny pokazuje, że nie wszystkich. Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejścia przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lipca 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy pani Katarzyna Matejuk urwała się z choinki ??? przecież jako członkini R.O.D dostaje zaproszenia na Walne Zebrania gdzie są podejmowane i przyjmowane lub nie różne uchwały , gdyby zaszczyciła swoją obecnością Walne Zebranie mogła by w wolnych wnioskach odnieść się do podnoszonego przez nią problemu a nie teraz zabierać tak cenny czas dla pana posła Abramowicza i skarżenia się na prezesa i zarząd R.O.D który zgodnie z wolą większości działkowców zrealizował podjętą uchwałę .Jeszcze słowo do pana Jerzego Duni z całym szacunkiem do pana osoby jako istota myśląca powinien pan wiedzieć że w opisanym w artykule ciągu komunikacyjnym pomiędzy ul.Narutowicza , a Alejami 1000 lecia znajduje się łąka która zapewne jest czyjąś własnością którą pan i panu podobni wydeptują i nie koniecznie za zgodą właściciela więc reasumując będąc istotami myślącymi przenieśmy się na szlaki komunikacyjne wyznaczone i utworzone dla nas a te dwa kilometry więcej to zainwestujmy we własne zdrowie bo jak to mówią w zdrowym ciele zdrowy duch ... !!! pozdrawiam serdecznie i z góry przepraszam jak czymś uraziłem .
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2015 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamknąć Obwodnicę: skończą się wypadki na obwodnicy - nareszcie. Jest jeszcze ścieżka od Brzeskiej do Orzechowej. Tam to jest fajnie dopiero: wzdłuż rury ciepłowniczej. czyt
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może przenieść działki poza miasto? Gdyby zrobić referendum działkowicze nie mieliby szans. Czy to jest uprzywilejowana grupa ludzi? Niech mieszkańcy kwartału Parkowa, Al. Jana Pawła II, Sidorska, Al. 1000-lecia zamkną Zofii Las. Wszystkie przywileje otrzymane za komuny powinny zostać zlikwidowane.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli przejście jest na gruntach przekazanych pod ogrody działkowe to o zamknięciu bramy decyduje samorząd ogrodu. Prezes ogrodu z zarządem odpowiadają za bezpieczeństwo i decydują. A może jest inne wyjście w tej sprawie? Władze samorządu miejskiego niech myślą !
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Otworzyć te kłódkę. Dajcie ludziom normalnie przejść, tymbardziej w dzień. Zamykajcie sobie na noc i to będzie rozwiązanie dobre dla wszystkich.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!