piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Przejście przez ogród działkowy. Był skrót, jest kłódka

Dodano: 9 lipca 2015, 17:00
Autor: Ewelina Burda

Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja/ fot. E. Burda
Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja/ fot. E. Burda

Przez blisko 70 lat przejście przez ogródki działkowe służyło mieszkańcom. A teraz jest zamknięte na klucz – skarży się mieszkaniec Białej Podlaskiej Jerzy Dunia

Chodzi o przejście przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Bialczanie korzystali z niego, skracając sobie w ten sposób drogę od ul. Narutowicza do Al. Tysiąclecia.

– Codziennie tędy chodziłem, zamiast pokonywać dodatkowe 2 kilometry – przyznaje pan Jerzy. On i kilka innych osób poskarżyło się w tej sprawie m.in. posłowi Adamowi Abramowiczowi (PiS).

– Wprawdzie nie jestem działkowcem, ale przychodziłem tu również, aby dokarmiać bezdomne koty. W sumie jest tu ich kilkanaście. Teraz na teren ogródków mogą wejść tylko ci, którzy mają klucz – opowiada Dunia. – W ostatnich latach poprzednie władze miasta wybudowały ludziom kładkę przez rów odwadniający, solidne schody z poręczą od Al. Tysiąclecia, a od ulicy Narutowicza wybudowano chodnik z cegły klinkierowej. Przez te wszystkie lata tego nie negowano i było dobrze – podkreśla pan Jerzy.

– To przejście było chętnie uczęszczane. Dla wielu mieszkańców było skrótem na Wolę. Nie wszystkich stać na dojazd autobusem czy samochodem – komentuje z kolei poseł Adam Abramowicz.

W tej sprawie skierował pismo do obecnego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). Z odpowiedzi Stefaniuka możemy się dowiedzieć m.in., że zgodę na zamknięcie przejścia wydał jeszcze w lipcu 2014 roku na wniosek działkowców z ogrodu im. J.I. Kraszewskiego poprzedni prezydent.

– Prezydent Czapski wydał decyzję o zamknięciu, prezydent Stefaniuk może wydać decyzję o otwarciu – uważa Abramowicz.

– Wniosek o zamknięcie przejścia przez teren ogródków działkowych podyktowany był m.in. kwestiami bezpieczeństwa osób korzystających z tego przejścia i ochroną mienia działkowców – tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk. Poza tym alejka przez ogródki nie jest drogą publiczną. Ale zdaniem posła, działki to „płuca miasta i powinny służyć społeczeństwu”.

– Od wielu lat odnotowywaliśmy dewastacje, rozboje, podpalenia domków, młodzież przychodziła tu pić alkohol. Policja potwierdza, że to przejście nie było zbyt bezpieczne – podkreśla prezes ogrodu działkowego Mirosław Klejnowski.

– Od czasu zamknięcia, incydentów nie odnotowujemy – przyznaje rzecznik bialskiej policji Jarosław Janicki.

Również prezes zauważył poprawę. – Czujemy się bezpiecznej, bardziej komfortowo, bo wcześniej ludzie cały czas przechodzili i patrzyli. Było nieswojo – uważa Klejnowski.

Jednak decyzja o zamknięciu nie była jednogłośna. – Nikt ze mną tego nie konsultował. Kierownictwo ogrodu poinformowało tylko, że przejście będzie zamknięte. Nie przeszkadzało mi, że ludzie tędy chodzili – mówi Katarzyna Matejuk, która ma tu działkę od kilkudziesięciu lat.

Czy nowe władze miasta otworzą ponownie przejście? Rzecznik ratusza przyznaje, że prezydent znalazł się między młotem a kowadłem, bo „zamknięcie to suwerenna decyzja działkowców”. Jednak przykład pani Katarzyny pokazuje, że nie wszystkich. Przez blisko 70 lat mieszkańcy Białej Podlaskiej mogli korzystać z przejścia przez ogród działkowy im. J.I. Kraszewskiego. Teraz wstęp tylko dla działkowców. Nie wszystkim podoba się ta decyzja.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lipca 2015 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy pani Katarzyna Matejuk urwała się z choinki ??? przecież jako członkini R.O.D dostaje zaproszenia na Walne Zebrania gdzie są podejmowane i przyjmowane lub nie różne uchwały , gdyby zaszczyciła swoją obecnością Walne Zebranie mogła by w wolnych wnioskach odnieść się do podnoszonego przez nią problemu a nie teraz zabierać tak cenny czas dla pana posła Abramowicza i skarżenia się na prezesa i zarząd R.O.D który zgodnie z wolą większości działkowców zrealizował podjętą uchwałę .Jeszcze słowo do pana Jerzego Duni z całym szacunkiem do pana osoby jako istota myśląca powinien pan wiedzieć że w opisanym w artykule ciągu komunikacyjnym pomiędzy ul.Narutowicza , a Alejami 1000 lecia znajduje się łąka która zapewne jest czyjąś własnością którą pan i panu podobni wydeptują i nie koniecznie za zgodą właściciela więc reasumując będąc istotami myślącymi przenieśmy się na szlaki komunikacyjne wyznaczone i utworzone dla nas a te dwa kilometry więcej to zainwestujmy we własne zdrowie bo jak to mówią w zdrowym ciele zdrowy duch ... !!! pozdrawiam serdecznie i z góry przepraszam jak czymś uraziłem .
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2015 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamknąć Obwodnicę: skończą się wypadki na obwodnicy - nareszcie. Jest jeszcze ścieżka od Brzeskiej do Orzechowej. Tam to jest fajnie dopiero: wzdłuż rury ciepłowniczej. czyt
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może przenieść działki poza miasto? Gdyby zrobić referendum działkowicze nie mieliby szans. Czy to jest uprzywilejowana grupa ludzi? Niech mieszkańcy kwartału Parkowa, Al. Jana Pawła II, Sidorska, Al. 1000-lecia zamkną Zofii Las. Wszystkie przywileje otrzymane za komuny powinny zostać zlikwidowane.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli przejście jest na gruntach przekazanych pod ogrody działkowe to o zamknięciu bramy decyduje samorząd ogrodu. Prezes ogrodu z zarządem odpowiadają za bezpieczeństwo i decydują. A może jest inne wyjście w tej sprawie? Władze samorządu miejskiego niech myślą !
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Otworzyć te kłódkę. Dajcie ludziom normalnie przejść, tymbardziej w dzień. Zamykajcie sobie na noc i to będzie rozwiązanie dobre dla wszystkich.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!