poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Radni zagłosowali za zespołem szkół

Dodano: 23 stycznia 2016, 17:36
Autor: Ewelina Burda

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Będzie zespół szkół. W piątek radni miasta zdecydowali że Szkoła Podstawowa nr 9 połączy się z Gimnazjum nr 6.

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Królowej Jadwigi oraz Publiczne Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II to kompleks budynków przy ul. Zygmunta Augusta 2. Są jednak odrębnymi jednostkami. To się zmieni.- Podstawowym argumentem który przemawia za połączeniem jest zapowiedź wygaszania gimnazjów - tłumaczy prezydent Dariusz Stefaniuk. - To usprawni i skoordynuje  działania placówki. Na pewno nie naruszy jakości kształcenia. Według rankingu "dziewiątka" to dzisiaj najlepsza bialska podstawówka i chciałabym aby rozwijała się dalej - podkreśla prezydent.

Do  „dziewiątki” uczęszcza 933 uczniów. Szkoła zatrudnia 75 pracowników pedagogicznych (na 73,9 etatu) oraz 23 pracowników  administracji i obsługi. Sąsiednie gimnazjum to 432 uczniów. Tutaj pracuje 39 pedagogów (na 37,2 etatu) oraz 10 osób w administracji i obsłudze (na  9,67 etatu). Po połączeniu placówek, zatrudnienie ma się zmniejszyć o 3,5 etatu. Ale jak zapowiadają władze miasta, nauczyciele nie muszą martwić sie o etaty. Zmniejszyć może się kadra administracji i obsługi. Poza tym, na koniec sierpnia w obu szkołach cztery osoby uzyskają uprawnienia emerytalne. Po powstaniu zespołu będzie też  jeden dyrektor i trzech wicedyrektorów. Nowy dyrektor będzie powołany w drodze konkursu.

Połączenie szkół ma spowodować  efektywniejsze wykorzystanie pomieszczeń do nauki oraz obiektów sportowych. Bo w obu szkołach są klasy sportowe. Zmiana ma też przynieść blisko 119 tys. zł oszczędności rocznie. Nauczyciele będą mogli łączyć etaty w obu szkołach. Za powołaniem zespołu głosowało 18 radnych, 2 było przeciw, a 2 wstrzymało sie od głosu.

- Sytuacja wydaje się dziwna, bo mamy bardzo dobrze funkcjonujące szkoły.  Osiągają najlepsze wyniki. Nie wiem czy dla  oszczędności rzędu 119 tys. zł warto zmieniać strukturę - mówi radny Jerzy Sadowski (AS-Nasze Miasto Wspólne Dobro), który był przeciwny łączeniu. -  Musimy optymalizować wydatki na oświatę, bo dokładamy z budżetu miasta. Oczekiwałem jednak że wydział edukacji  i prezydent przedłożą kompleksowe rozwiązanie problemu - dodaje Sadowski.

Na sesji nie było nawet dyskusji na ten temat wśród radnych. Taka była podobno na komisjach rady. - Rozumiem że jeden zarządca daje lepsze efekty. Pamiętam też że w poprzednich kadencjach głosowaliśmy za łączeniem szkół, ale inaczej to wyglądało bo dotyczyło liceów i gimnazjów. A nie podstawówki – zauważa z kolei radny Mariusz Michalczuk (AS- Nasze Miasto Wspólne Dobro), do którego należy ten drugi głos „przeciw”. - Poza tym, to są  dwie najlepsze szkoły, dlatego względy ekonomiczne mnie nie przekonują -  stwierdza na koniec Michalczuk.

Szkoły będą funkcjonować jako zespół od 1 września tego roku.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 stycznia 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zespół szkół nr 69 im. Królowej Jana Pawła Drugiego- brzmi znakomicie :-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!