niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Teraz w urzędzie dogadają się migiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2011, 19:57

Aneta Bujalska-Gurynowicz z biura obsługi klienta Urzędu Miasta udostępnia zainteresowanym kontakt z
Aneta Bujalska-Gurynowicz z biura obsługi klienta Urzędu Miasta udostępnia zainteresowanym kontakt z

Mieszkańcy posługujący się na co dzień językiem migowym mogą teraz bez trudu porozumieć się z urzędnikiem za pośrednictwem wideotelefonu. Niedługo okaże się, czy urządzenie będzie funkcjonować w urzędzie na stałe.

– Umożliwiamy głuchoniemym korzystanie z testowanego przez urząd wideotelefonu. Urządzenie umożliwia skontaktowanie niesłyszącego interesanta z tłumaczem języka migowego – wyjaśnia Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta.

Kiedy do urzędu przychodzi osoba głuchoniema, pracownik za pośrednictwem wideotelefonu łączy się z call center Akustica Med. Tam dyżurują licencjonowani tłumacze. Interesant porozumiewa się z tłumaczem za pomocą języka migowego, a tłumacz przekazuje ustne życzenia głuchoniemego pracownikowi urzędu. Dzięki temu urzędnik nieznający języka migowego może bez przeszkód porozumieć się z osobą głuchoniemą.

Joanna Parafiniuk z Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej, przyznaje, że najczęściej niesłyszący chodzą do urzędów w towarzystwie kogoś z rodziny w charakterze tłumacza. – Część niepełnosprawnych obawia się nowych technologii. Ale od głuchoniemych, którzy już skorzystali z nowinki w Urzędzie Miasta, dowiedziałam się, że są zadowoleni. Trafili na wykwalifikowanych tłumaczy języka migowego. Takie udogodnienie przydałoby się na stałe w urzędzie.

Robert Gdela z bialskiego PZG informuje, że w jego kole w Białej Podlaskiej jest zarejestrowanych 273 członków. – Na obszarze obejmowanym przez to koło pomagamy około 800 osobom dorosłym i dzieciom. Czekamy na uchwalenie jeszcze w tym roku ustawy o polskim języku migowym. Jej projekt zakłada, że konieczne będzie zapewnienie osobom posługującym się językiem migowym możliwości swobodnej komunikacji z organami administracji publicznej.

Renata Szwed obawia się, że ustawa o języku migowym wejdzie w życie nieprędko. Podkreśla, że po testowaniu wideotelefonu z tłumaczem kierownictwo urzędu będzie negocjować z firmą wielkość abonamentu na stale użytkowanie usługi. – Oczekujemy stawek w granicach naszych możliwości. Sprawdzimy też, ile osób skorzystało z testowanego sprzętu – dodaje dyrektor.

Urządzenie pozostanie w Białej Podlaskiej przynajmniej do soboty, choć niewykluczone jest przedłużenie testów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!