piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Teraz w urzędzie dogadają się migiem

Dodano: 4 maja 2011, 19:57

Aneta Bujalska-Gurynowicz z biura obsługi klienta Urzędu Miasta udostępnia zainteresowanym kontakt z
Aneta Bujalska-Gurynowicz z biura obsługi klienta Urzędu Miasta udostępnia zainteresowanym kontakt z

Mieszkańcy posługujący się na co dzień językiem migowym mogą teraz bez trudu porozumieć się z urzędnikiem za pośrednictwem wideotelefonu. Niedługo okaże się, czy urządzenie będzie funkcjonować w urzędzie na stałe.

– Umożliwiamy głuchoniemym korzystanie z testowanego przez urząd wideotelefonu. Urządzenie umożliwia skontaktowanie niesłyszącego interesanta z tłumaczem języka migowego – wyjaśnia Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta.

Kiedy do urzędu przychodzi osoba głuchoniema, pracownik za pośrednictwem wideotelefonu łączy się z call center Akustica Med. Tam dyżurują licencjonowani tłumacze. Interesant porozumiewa się z tłumaczem za pomocą języka migowego, a tłumacz przekazuje ustne życzenia głuchoniemego pracownikowi urzędu. Dzięki temu urzędnik nieznający języka migowego może bez przeszkód porozumieć się z osobą głuchoniemą.

Joanna Parafiniuk z Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej, przyznaje, że najczęściej niesłyszący chodzą do urzędów w towarzystwie kogoś z rodziny w charakterze tłumacza. – Część niepełnosprawnych obawia się nowych technologii. Ale od głuchoniemych, którzy już skorzystali z nowinki w Urzędzie Miasta, dowiedziałam się, że są zadowoleni. Trafili na wykwalifikowanych tłumaczy języka migowego. Takie udogodnienie przydałoby się na stałe w urzędzie.

Robert Gdela z bialskiego PZG informuje, że w jego kole w Białej Podlaskiej jest zarejestrowanych 273 członków. – Na obszarze obejmowanym przez to koło pomagamy około 800 osobom dorosłym i dzieciom. Czekamy na uchwalenie jeszcze w tym roku ustawy o polskim języku migowym. Jej projekt zakłada, że konieczne będzie zapewnienie osobom posługującym się językiem migowym możliwości swobodnej komunikacji z organami administracji publicznej.

Renata Szwed obawia się, że ustawa o języku migowym wejdzie w życie nieprędko. Podkreśla, że po testowaniu wideotelefonu z tłumaczem kierownictwo urzędu będzie negocjować z firmą wielkość abonamentu na stale użytkowanie usługi. – Oczekujemy stawek w granicach naszych możliwości. Sprawdzimy też, ile osób skorzystało z testowanego sprzętu – dodaje dyrektor.

Urządzenie pozostanie w Białej Podlaskiej przynajmniej do soboty, choć niewykluczone jest przedłużenie testów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!