wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Tunele z XVIII w. odkryte podczas budowy drogi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2012, 18:41

Stare zabytkowe korytarze, które rozpoczynają się przy pałacu, mogą stać się turystyczną atrakcją. (
Stare zabytkowe korytarze, które rozpoczynają się przy pałacu, mogą stać się turystyczną atrakcją. (

Fragment zabytkowych tuneli został odkryty podczas prac przy budowie ul. Jana Pawła II.

Wiedza o tym, że te tunele są, nie jest z ostatnich dni – mówi Mirosław Kałuski, sekretarz Radzynia Podlaskiego. – Władze i środowisko miasta o tym wiedziały. Ale przy wykonywaniu prac przy budowie ul. Jana Pawła II fragment tuneli został odkryty.

Już raz miasto zamierzało zbadać te podziemia. Teraz pomysł wraca. – Kilka lat temu chcieliśmy opisać i zinwentaryzować tunele. Ogłosiliśmy nabór na firmę, która miałaby to wykonać, ale nikt się nie zgłosił. Sprawa jest aktualna. Chcemy je opisać – mówi Kałuski. – Wiemy, że są, ale jaka jest ich rola, jaką pełniły funkcję i jaki jest ich przebieg, takiej wiedzy nie mamy.

– Jeżeli przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok Rada Miasta przyjmie to do realizacji, to w ślad za tym pójdzie konkurs – zapowiada Kałuski.

Tunele powstały prawdopodobnie w XVIII w. Stare zabytkowe korytarze mogą stać się turystyczną atrakcją. Kałuski podkreśla jednak, że wiele zależy od opinii specjalistów. Niektórzy już oglądali zabytek. – Ten fragment tuneli, który został odkryty, jest w dobrym stanie – ocenia Tomasz Pietrzela, archeolog z Radzynia Podlaskiego. – Uszkodzenia są niewielkie. Dopiero dalej korytarze są zasypane.

Ale i w tym odkrytym fragmencie jest co sprzątać. – Przez uszkodzenia do tunelu dostała się ziemia z wodą. Sięga do połowy wysokości korytarza. Sam tunel od posadzki do sklepienia ma 2,3 m wysokości, a warstwa ziemi sięga jednego metra – tłumaczy Pietrzela.

– Trzeba usunąć ziemię, która tam zalega, zbudować wentylację i oświetlenie. Wtedy będzie można udostępnić tunele turystom – przewiduje Pietrzela.

Pomóc mogą środki zewnętrzne. – Jeżeli powstanie pomysł, koncepcja wykorzystania i zagospodarowania zabytku, to będzie można liczyć czy to na pomoc Urzędu Marszałkowskiego, czy naszą, czy też innych instytucji – mówi Jan Maraśkiewicz, szef bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Dobrym przykładem jest prochownia w Terespolu, która została społecznie uporządkowana, a wtedy znalazły się pieniądze na ten cel i architekci, którzy chcieli pomóc.

Jak szacuje Pietrzela, w tej chwili dostępnych jest ok. 40 metrów tuneli przy pałacu Potockich i ok. 24 od strony kościoła pw. Trójcy Świętej. Pojawiają się hipotezy, że tunele łączą się z kościołem. – W tę stronę zakręcają, ale czy kończą się pod budynkiem plebanii? W tej chwili nie jestem tego w stanie powiedzieć – tłumaczy Pietrzela.

Jak zapowiada, będzie się starał o architekta, który wyda opinię o korytarzu i profesjonalnie oceni jego wiek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!