środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: W kranach będzie drożej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2012, 18:37

Podwyżki dotkną prawie 7, 4 tys. odbiorców wody i ponad 6,6 tys. gospodarstw domowych, firm i instyt
Podwyżki dotkną prawie 7, 4 tys. odbiorców wody i ponad 6,6 tys. gospodarstw domowych, firm i instyt

Od 1 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej zapłacą więcej za wodę i ścieki. Większość radnych była przeciwko wprowadzeniu nowego cennika, ale bialskie wodociągi i tak wprowadzą nowa taryfę.

Wczorajsza sesja Rady Miasta w Białej Podlaskiej zdominowana została przed dwa tematy. Pierwszy to podwyżki opłat za usługi spółki komunalnej, która dostarcza mieszkańcom wodę i odprowadza ścieki.

– Ceny rosną, bo rosną koszty – uzasadnia konieczność podwyżek Zygmunt Król, prezes Bialskich Wodociągów i Kanalizacji "Wod-Kan”. – Nasze taryfy i tak należą do najniższych w regionie. W innych miastach ceny są wyższe. W Lubartowie stawka za metr sześcienny wody i ścieków jest o 1,33 zł wyższa. W Lublinie ta różnica to 1,54 zł, w Chełmie 1,56 zł, a w Łęcznej 3,15 zł.

Z argumentami prezesa radni się nie zgodzili. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie było tylko ośmiu z nich. Przeciwko opowiedziało się aż jedenastu, a jeden wstrzymał się od głosu. Mimo to, mieszkańcy nie unikną podwyżek.

– Ustawodawca zabezpieczył nas przed tego typu sytuacjami. W związku z tym taryfa i tak wejdzie w życie na mocy odrębnych przepisów – tłumaczy prezes Król. – Nie będę komentował zachowania radnych. Moim zdaniem nie chcieli brać na siebie odpowiedzialności politycznej za wprowadzenie podwyżek.

Zdaniem szefa bialskich wodociągów podwyżki są niewielkie, tylko kilka groszy. Dotyczą one prawie 7, 4 tys. odbiorców wody i ponad 6,6 tys. gospodarstw domowych, firm i instytucji podłączonych do sieci "Wod-Kan”.

Drugą wiodącą sprawą miało być przyjęcie stanowiska w obronie Telewizji Trwam, której KRRiTV odmówiła przyznania koncesji na nadawanie programu w cyfrowej telewizji naziemnej. Punktu nie było w porządku obrad, jego wprowadzenia chcieli radni z klubu PiS.
Nie wszystkim obecnym na sesji mieszkańcom to się podobało. – Wolałbym żeby radni zajęli się firmami, które dałyby miejsca pracy bialczanom. TV Trwam mnie nie interesuje, to temat zastępczy – komentował jeden z nich.

Podobnego zdania była też większość rady, wniosek przepadł w głosowaniu. Za jego przyjęciem opowiedziało się dziewięciu radnych, przeciwko pięciu, a sześciu wstrzymało się od głosu.

– Dziwi mnie to, bo na komisjach wszyscy radni, także ci z PO, poparli ten projekt – mówi Dariusz Stefaniuk, szef klubu PiS. I zapowiada: – Złożymy wniosek do przewodniczącego o umieszczenie tego punktu w porządku obrad kolejnej sesji. Chcemy mieć możliwość dyskusji i debaty na temat wolności słowa i dostępu do informacji dużej grupy odbiorów.


Nowe stawki

Woda – 2,24 zł za m sześcienny plus opłata abonamentowa 14,17 zł miesięcznie
* Ścieki – 3,94 zł za m sześcienny plus opłata abonamentowa 20,30 zł miesięcznie.
Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2012 do końca marca 2013 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!