wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska walczy o autostradę do Warszawy

Autor: Ewelina Burda

fot. UM Biała Podl.
fot. UM Biała Podl.

Rząd odblokował przetargi na budowę fragmentów autostrady A2 w woj. mazowieckim. Tymczasem są coraz większe szanse na to, że autostrada będzie przebiegać przez Białą Podlaską aż do granicy z Białorusią w Terespolu.

Biała Podlaska była jednym z miast gdzie w ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje społeczne strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Witold Słowik przedstawił władzom miasta pomysł na ulepszenie komunikacji, m.in. za pomocą autostrady A2.

Jego zdaniem Biała może w najbliższych latach skorzystać z dodatkowych środków, które zostaną przeznaczone dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców. Przypomnijmy, że rząd powrócił do idei budowy autostrady A2 aż do granicy z Białorusią. Inwestycja miałaby być realizowana w formule drogowej spółki specjalnego przeznaczenia.

O budowę autostrady A2 zabiegał m.in. poseł Stanisław Żmijan (PO). – Cieszę się że działania przyniosły efekt, bo dzisiaj nikt już nie neguje budowy autostrady A2 na wschód od Warszawy. Dowodem na to jest odblokowanie przetargu na odcinek między warszawą a Mińskiem Mazowieckim – dodaje poseł.

Przetarg został ogłoszony z opóźnieniem ze względu na brak finansowania. Chodzi o blisko 15-kilometrowy odcinek między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Powstanie też węzeł drogowy, który umożliwi ruch w kierunku Terespola (planowaną autostradą A2), Białegostoku drogą krajową nr 8 (docelowo S8) oraz Lublina drogą krajową nr 17 (docelowo S17). Do tej pory w ramach A2 na wschód od Warszawy powstała obwodnica Mińska Mazowieckiego o długości blisko 21 kilometrów. Nowy odcinek ma być gotowy w 2020 roku. Będzie realizowany w formule „projektuj i buduj”.

– Zależy nam na budowie infrastruktury i inwestycjach, stąd wizyta ministra. Chcemy zaangażować środki centralne. Chodzi o budowę autostrady, powstanie strefy ekonomicznej na lotnisku i skomunikowanie tych terenów. To dla nas oznacza nowe miejsca pracy – tłumaczy Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej. – To olbrzymia szansa, jakiej miasto nie miało od dziesięcioleci. Mamy sprzyjający nam rząd i parlamentarzystów, którzy walczą o nasze sprawy. Wierzę że nam się uda. Robię wszystko aby te pieniądze do nas trafiły – zapewnia Stefaniuk.

Użytkownik niezarejestrowany
Podpis
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 października 2016 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojna się dawno skończyła, ale w naszej ukochanej Białej, nadal walczą. Jak nie drogę, to o kubły na śmiecie, czasem o lotnisko, a teraz o autostradę. Jednym słowem, wojna trwa, jak w przypadku sowieckiego sołdata, który jeszcze do lat 60 wysadzał pociągi, bo rozkazy do niego nie dotarły. Czas najwyższy, żeby bialski magistrat wreszcie ogłosił stan wojenny!
Rozwiń
Podpis
Podpis (6 października 2016 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prędzej powstanie autostrada do nieba (Rydzyk może wybuduje) niż do Terespola.
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2016 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy to będzie. Nie doczekamy
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2016 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto przypomnieć,że to dzięki ministrowi środowiska (nie mylić z ochroną środowiska) Szyszko z PiS nie ma autostrady z Warszawy do Mińska. Zablokował budowę wyznaczonej trasy, ponieważ przebiegała niedaleko jego domu i mu się to nie podobało. Przez to miliony osób rocznie teraz spędza godziny na dojeździe do stolicy.
Rozwiń
Ha
Ha (5 października 2016 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No faktycznie budowa autostrady gdzie natężenie ruchu to kilka tysięcy pojazdów na dobę powinno być priorytetem dla 38mln kraju.Puknij się w głowę.Pisiory zablokowały wam A2 Warszawa-Mińsk M.a ty im w d.wchodzisz.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!