wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska walczy o inwestycje drogowe. "Tutaj też są mieszkańcy województwa lubelskiego"

Dodano: 27 września 2015, 12:44
Autor: Ewelina Burda

Przebudowa ulicy Warszawskiej. To jedna z inwestycji o którą Biała Podlaska powalczy w zarządzie woj. lubelskiego / fot. archiwum
Przebudowa ulicy Warszawskiej. To jedna z inwestycji o którą Biała Podlaska powalczy w zarządzie woj. lubelskiego / fot. archiwum

Biała Podlaska walczy o drogi. Chodzi o budowę wschodniej obwodnicy miasta i przebudowę ulicy Warszawskiej. W piątek miejscy radni przyjęli stanowisko w tej sprawie. Ma ono trafić do zarządu województwa lubelskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Władze Białej Podlaskiej chcą by inwestycje znalazły się w Regionalnym Planie Transportowym woj. lubelskiego na lata 2014-2020.

– Niech władze województwa w Lublinie zrozumieją, że tutaj też są mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy oczekują że  w nowej perspektywie finansowej będą mogli liczyć na rozwój infrastruktury – mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Stanowisko radnych ma być dołączone do wniosku, który trafi do marszałka województwa. W poniedziałek prezydent Białej Podlaskiej ma też spotkać się w tej sprawie z parlamentarzystami z południowego Podlasia.

– Na drogi powiatowe zarząd województwa przewidział 120 mln zł, a na drogi wojewódzkie 770 mln zł. Szkopuł w tym, że w odróżnieniu od poprzednich perspektyw finansowych, tym razem wszystko odbywa się poza trybem konkursowym – tłumaczy Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji bialskiego magistratu.

– Poza tym, wcześniej mieliśmy informację z urzędu marszałkowskiego, że beneficjentami tych 120 mln zł mogą być tylko powiaty ziemskie. W czwartek dowiedzieliśmy się, że również grodzkie – podkreśla Romanowski. Wniosek miasto musi złożyć do środy. Z tej szansy mają też skorzystać Chełm i Zamość.

W sprawie budowy wschodniej obwodnicy prezydent Białej Podlaskiej lobbował już w maju na sesji sejmiku woj. lubelskiego. – To dla nas  priorytet. Droga, która uwolni tereny inwestycyjne na lotnisku. Za tym pójdą miejsca pracy – zaznacza Dariusz Stefaniuk.

Inwestycja ma być podzielona na trzy etapy. W pierwszej kolejności chodzi o  1,2-kilometrowy odcinek od lotniska do Al. Solidarności. Szacunkowy koszt to 26 mln zł.

W stanowisku przyjętym jednogłośnie przez radę, czytamy m.in., że dzięki inwestycji „znacząco wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna oraz potencjał rozwojowy obszaru funkcjonalnego Białej Podlaskiej. Budowa wschodniej obwodnicy miasta zapewni lepszą komunikację z jednym z największych w Europie suchych portów zlokalizowanym w rejonie Małaszewicz, na bazie którego w przyszłości powstać ma Eurocentrum Logistyczne, które pozwoli połączyć przewozy kolejowe z drogowymi”.

Kolejna inwestycja o którą w zarządzie województwa lubelskiego stara się Biała Podlaska to przebudowa ul. Warszawskiej. Chodzi o 3,6 kilometrową drogę powiatową.

– To jedna z głównych ulic miasta, powinna być wizytówką, a została zaniedbana. Łata na łacie. Chodniki powygryzane, studzienki wystają. Brakuje ścieżki rowerowej. Trzeba coś z tym zrobić – uważa radny Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Władze miasta szacuję że koszt przebudowy to ok. 20 mln zł. – Musimy walczyć o każdą kwotę – mówi na koniec prezydent Białej Podlaskiej.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lutego 2016 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak ktos mysli ze jakiej remonty ulic, zmienia sytuacje bialej powinien zglosic sie do lekarza specjalisty...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!