czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Wkrótce dalsza rewitalizacja Parku Radziwiłłowskiego. Co się zmieni?

Dodano: 25 maja 2017, 15:01
Autor: Ewelina Burda

Miasto planuje dalszą rewitalizację Parku Radziwiłłowskiego / fot. UM Biała Podl.
Miasto planuje dalszą rewitalizację Parku Radziwiłłowskiego / fot. UM Biała Podl.

Miasto przymierza się do dalszej rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego. Zmieni się nie tylko amfiteatr, ale również układ komunikacyjny w okolicach parku.

– Od strony ulicy Warszawskiej przebudowany będzie dojazd. Od strony zachodniej powstanie brama koszarska. Będzie to odtworzenie historycznego wjazdu – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta. – Przebudujemy też układ ulic Żurawiej i Kusocińskiego, zaaranżujemy tam dodatkowy parking – zapowiada.

Do tego dojdzie nowa aranżacja zieleni, małej architektury, budowa oświetlenia i alejek. Zagospodarowany ma być teren dawnego zwierzyńca, a fortyfikacje ziemne będą zrekonstruowane.

– Remontowane będą też pomieszczenia w oficynie zachodniej. Chcemy aby znalazły się tam m.in. biura dla pracowników muzeum. Natomiast cała wieża ma stać się miejscem ekspozycji. Robimy to z racji tego, że mamy wiele zbiorów których bialczanie nie mogą zobaczyć, bo zalegają w magazynach – dodaje Chodziński.

Nawet wejście do Muzeum Południowego Podlasia będzie z innej strony, tak aby poprawić jego funkcjonalność. Od października ubiegłego roku placówka ma już dodatkowe sale wystawiennicze właśnie w oficynie zachodniej.

Projekt dalszej rewitalizacji parku opiewa na kwotę ponad 20 mln zł. Miasto stara się o ponad 18 mln zł dotacji z RPO województwa lubelskiego. Pierwsza część rewitalizacji zakończyła się w 2013 roku.

Przypomnijmy, że plany odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni. Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa. Zarząd fundacji zapewnia, że prace projektowe idą zgodnie z harmonogramem.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 maja 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Park i obiekty muszą być odnowione ,bo hrabia Bierecki/senator PIS/ nie przejmie byle czego.Pewnie i dlatego nie postawiono pomnika prezydenckiej pary w tym obiekcie,bo w razie zmiany władzy to mogliby hrabiego wymiksować.A tak to zawsze się wyłga ,bo postawił pomnik na dawnym szalecie!
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie piękne miejsce do zwiedzania i będzie się czym pochwalić dla odwiedzających nasze miasto.
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spokojnie na wszystko przyjdzie odpowiedni czas i pora
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja olał jakieś "rewitalizacje" .... gdzie te miejsca pracy dla ludzi panie prezydęt ?!?!?!?!?"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!