piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Wkrótce dalsza rewitalizacja Parku Radziwiłłowskiego. Co się zmieni?

Dodano: 25 maja 2017, 15:01
Autor: Ewelina Burda

Miasto planuje dalszą rewitalizację Parku Radziwiłłowskiego / fot. UM Biała Podl.
Miasto planuje dalszą rewitalizację Parku Radziwiłłowskiego / fot. UM Biała Podl.

Miasto przymierza się do dalszej rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego. Zmieni się nie tylko amfiteatr, ale również układ komunikacyjny w okolicach parku.

– Od strony ulicy Warszawskiej przebudowany będzie dojazd. Od strony zachodniej powstanie brama koszarska. Będzie to odtworzenie historycznego wjazdu – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta. – Przebudujemy też układ ulic Żurawiej i Kusocińskiego, zaaranżujemy tam dodatkowy parking – zapowiada.

Do tego dojdzie nowa aranżacja zieleni, małej architektury, budowa oświetlenia i alejek. Zagospodarowany ma być teren dawnego zwierzyńca, a fortyfikacje ziemne będą zrekonstruowane.

– Remontowane będą też pomieszczenia w oficynie zachodniej. Chcemy aby znalazły się tam m.in. biura dla pracowników muzeum. Natomiast cała wieża ma stać się miejscem ekspozycji. Robimy to z racji tego, że mamy wiele zbiorów których bialczanie nie mogą zobaczyć, bo zalegają w magazynach – dodaje Chodziński.

Nawet wejście do Muzeum Południowego Podlasia będzie z innej strony, tak aby poprawić jego funkcjonalność. Od października ubiegłego roku placówka ma już dodatkowe sale wystawiennicze właśnie w oficynie zachodniej.

Projekt dalszej rewitalizacji parku opiewa na kwotę ponad 20 mln zł. Miasto stara się o ponad 18 mln zł dotacji z RPO województwa lubelskiego. Pierwsza część rewitalizacji zakończyła się w 2013 roku.

Przypomnijmy, że plany odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni. Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa. Zarząd fundacji zapewnia, że prace projektowe idą zgodnie z harmonogramem.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 maja 2017 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Park i obiekty muszą być odnowione ,bo hrabia Bierecki/senator PIS/ nie przejmie byle czego.Pewnie i dlatego nie postawiono pomnika prezydenckiej pary w tym obiekcie,bo w razie zmiany władzy to mogliby hrabiego wymiksować.A tak to zawsze się wyłga ,bo postawił pomnik na dawnym szalecie!
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie piękne miejsce do zwiedzania i będzie się czym pochwalić dla odwiedzających nasze miasto.
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spokojnie na wszystko przyjdzie odpowiedni czas i pora
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja olał jakieś "rewitalizacje" .... gdzie te miejsca pracy dla ludzi panie prezydęt ?!?!?!?!?"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!