poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska wprowadzi budżet obywatelski. 1 mln zł do podziału

Dodano: 4 grudnia 2015, 21:44
Autor: Ewelina Burda

W budżecie na 2016 rok miasto zabezpieczy 1 mln zł na budżet obywatelski/ fot.E.Burda
W budżecie na 2016 rok miasto zabezpieczy 1 mln zł na budżet obywatelski/ fot.E.Burda

Pomimo małych nakładów inwestycyjnych, w 2016 roku Biała Podlaska po raz pierwszy wprowadzi budżet obywatelski.

Do dyspozycji mieszkańców będzie 1 mln zł. A na inwestycje miasto planuje wydać 6 mln zł. – Cały budżet nie jest łatwy, życzyłbym sobie aby inwestycji było więcej. Kwota którą oddajemy w ręce mieszkańców jest duża, zwłaszcza w zestawieniu z naszymi inwestycjami. Jednak uważam że budżet obywatelski uruchomi pokłady energii które są w bialczanach – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS).

Uruchomienie budżetu obywatelskiego było jedną z jego przedwyborczych obietnic. 1 mln zł zostanie podzielony na cztery okręgi wyborcze po 250 tys. zł. – To mieszkańcy będą mogli zdecydować jakie inwestycję chcą zrealizować w swojej najbliższej okolicy. Na sesjach radni przekazują szereg zapytań inwestycyjnych, często bardzo drobnych, takich jak wymalowanie przejścia dla pieszych. A to przecież często postulaty od mieszkańców - dodaje Sefaniuk.

Jego zdaniem to wyzwanie zarówno dla urzędników, radnych, jak i samych mieszkańców. – Urzędnicy będą po prostu mieli więcej pracy. Ale to też zadanie dla mieszkańców, którzy będą musieli zgłaszać swoje projekty, a później za nimi lobbować. A radni mam nadzieję, że będą stymulować te inwestycje w swoich okręgach – stwierdza prezydent.

Większość miejskich radnych pozytywnie ocenia pomysł uruchomienia rezerwy dla mieszkańców. – To dobre rozwiązanie w naszym mieście. Zresztą o tym Platforma Obywatelska mówiła już wcześniej. Podział środków na cztery okręgi wyborcze również wydaje się sprawiedliwy. To będzie pole do popisu dla mieszkańców i okazja do dyskusji z radnymi – komentuje wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO).  – Potrzebny projekt. To szansa na ożywienie społeczeństwa i postawy obywatelskiej- uważa z kolei radny Karol Sudewicz (PiS).- Na swoim osiedlu od wielu młodych ludzi często słyszę o pomysłach które mają. Teraz będzie okazja by bezpośrednio poznać potrzeby mieszkańców-dodaje.

Miasto rozważa jeszcze sposoby głosowania. – Wersji jest kilka. Głosowanie będzie tradycyjne w lokalach wyborczych, albo przez internet- mówi Stefaniuk. Urząd miasta wyłoni też koordynatora budżetu obywatelskiego. Kolejne kroki w tej sprawie podjęte będą w grudniu, po zatwierdzeniu projektu budżetu  przez radnych. Budżet obywatelski wprowadza wiele miast w województwie lubelskim  m.in. Lublin, Zamość czy Świdnik.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie róbcie jaj z głosowaniem. Szkoda kasy. Nikt nie przyjdzie. Zróbcie na stronie miasta rubrykę propozycje i liczcie głosy do ustalonego terminu.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby udało się więcej zrealizować projektów niż w Lublinie. Do tej pory idzie kiepsko z reazlizacją http://www.kurierlubelski.pl/serwisy/naszesprawy/art/9143580,budzet-obywatelski-lublina-miasto-zrealizowalo-dopiero-polowe-ubieglorocznych-pomyslow,id,t.html
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...ten pieniądz przeznaczyć na benzynę dla autobusów co to zawiozą patriotów do Częstochowy co to by ubłagać Przenajświętszo o wzięcie nas na swoja opiekę. Każden polak i Patriota poprze tako inicjatywę obywatelsko-narodowa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!