środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska wypuści obligacje. Mają pomóc spłacić kredyty

  Edytuj ten wpis
Autor: IZI

 (Jacek Świerczyński / Archiwum)
(Jacek Świerczyński / Archiwum)

Obligacje o wartości ponad 60 mln zł mając pomóc miastu spłacić kredyty. Obligacje zostaną wyemitowane jeszcze w tym roku.

Uchwałę w tej sprawie rada miasta przyjęła na ostatniej sesji. Miasto wyemituje 60 278 obligacji komunalnych, każda o wartości 1 tys. zł.

Nie oznacza to, że dług miasta wzrośnie o ponad 60 mln zł. Pieniądze pozyskane z emisji obligacji, posłużą do spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów (łącznie na sumę ponad 56 mln 777 tys. zł.). Różnica pomiędzy wartością obligacji, a kwotą spłacanych kredytów to ok. 3,5 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie części zaplanowanych na ten rok wydatków.

Maciej Buczyński, zastępca skarbnika miasta, wylicza, że w 2013 r. zadłużenie miasta zmniejszy się o ponad 13 mln zł i na koniec roku wyniesie niespełna 97 mln 773 tys. zł.

Dlaczego miasto decyduje się właściwie na obligacje? Buczyński tłumaczy, że od 2014 r. zacznie obowiązywać zmiana w ustawie o finansach publicznych. Nowy, indywidualny wskaźnik obsługi długu, zmusi samorządy do ograniczenia kwot prze-znaczanych rocznie na spłatę zobowiązań.

– W efekcie samorządy będą zmuszone do spowolnienia tempa spłat zobowiązań, czyli do wydłużenia okresu spłat – tłumaczy Buczyński.

Dokładny termin emisji obligacji, zależy od umowy miasta z bankiem. – Póki co najważniejsza była zgoda rady miasta na ten krok. Wszelkie kwestie proceduralne jeszcze przed nami.– mówi Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!